جمعه ٠٢ تير ١٣٩٦
اخبار > برگزاری اولین جلسه کمیته راهبری مطالعه ملی کوهورت سلامت کارکنان ایران با حضور معاون محترم وزیر بهداشت


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اولین جلسه کمیته راهبری مطالعه ملی کوهورت سلامت کارکنان ایران با حضور معاون محترم وزیر بهداشت

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: دکتر ملک زاده معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت روز دوشنبه 4 بهمن ماه 1395 از مرکز مطالعه کوهورت سلامت کارکنان ایران واقع در کتابخانه مرکزی دانشگاه بازدید نمود و اولین جلسه کمیته راهبری این مطالعه در سطح ملی با حضور ایشان برگزار شد.
 در این جلسه علاوه بر مجری و همکاران این طرح در دانشگاه علوم پزشکی ایران، نمایندگان سایر دانشگاه هایی که قرار است در آینده این مطالعه را اجرا کنند، شامل: دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، شیراز و مشهد نیز شرکت داشتند.
دکتر ملک زاده معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: یکی از اقدامات مهمی که در معاونت تحقیقات و فناوری انجام شده است، راه اندازی مطالعات کوهورت در دانشگاه های علوم پزشکی می باشد. مطالعه کوهورت پرشین هم اکنون در 14 دانشگاه علوم پزشکی در حال اجرا می‌باشد. تا کنون بیش از 80 هزار نفر از جمعیت عمومی کشور که عمدتا در روستاها یا شهرهای کوچک ساکن هستند، وارد این مطالعه شدهاند. انتظار می رود که هر دانشگاه علوم پزشکی به عنوان یک زیرساخت پژوهشی حداقل یک مطالعه کوهورت بزرگ داشته باشد. وجود این مطالعات در دانشگاه باعث ارتقای کیفیت پژوهش و امکان ایجاد شبکه های تحقیقاتی با مراکز علمی معتبر داخلی و بین المللی می‌شود.
دکتر ملک زاده در این جلسه افزود: مرکز مطالعه کوهورت سلامت کارکنان، که برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی ایران راهاندازی می شود زیرساخت مهمی است که علاوه بر یک طرح گسترده و درازمدت پژوهشی، می‌تواند خدمتی برای کارکنان نیز باشد و به شکل علمی سوالاتی که در بخش سلامت عمومی وجود دارد را پاسخ دهد. اهمیت این مطالعه کوهورت از این بابت هم است که می تواند به نوعی معرف وضعیت سلامت ساکنین شهرهای بزرگ کشور باشد.  
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: واقعیت این است که در این سالها ما کمتر به سلامت کارکنان در خود بخش سلامت توجه کردهایم. به طور مثال، هر ماه تعدادی از پرسنل وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در اثر سکته قلبی جان خود را از دست می دهند که بسیاری از آنها دیابت یا فشارخون داشته اند که از آن بی‌اطلاع بوده یا به خوبی مراقبت نکردند. ما که به فکر سلامت همه مردم ایران هستیم، می بایست به سلامت کارکنان خود نیز توجه داشته باشیم. بنابراین ضروری است ما این کار را انجام دهیم و خوشبختانه با پیگیری هایی که تا کنون انجام دادیم، توانستیم از محل برنامه های سلامت کارکنان منابعی برای مطالعه کوهورت سلامت کارکنان اختصاص دهیم.
دکتر ملک زاده اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه مطالعه کوهورت سلامت کارکنان پیشرو بوده است و ما برای راهاندازی این مرکز حمایت خوبی از این دانشگاه داشته‌ایم. پیشنهاد ما این است که این دانشگاه علاوه بر اینکه کل کارکنان خود و ستاد وزارت بهداشت را در مطالعه کوهورت وارد می کند، مرکزیت این مطالعه کوهورت برای کل کشور را نیز به عهده بگیرد. به این ترتیب سایر دانشگاه های علوم پزشکی که از این به بعد کوهورت کارکنان را راه اندازی می کنند، تا 90% از همان پرسشنامه ها و ابزارهای مشترک استفاده کنند و داده هایشان نیز در مرکز داده هایی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران ایجاد می شود، ذخیره شود تا بتوان روی آنها تحلیل های کشوری و تجمیعی انجام داد.
دکتر ملک زاده همچنین بیان داشت: "من در طول زندگی، مسئولیت های متعددی داشتهام اما به جرات می توانم بگویم از نظر خودم یکی از مهمترین و باارزشترین کارهایی که انجام داده‌ام، راه اندازی مطالعه کوهورت گلستان بوده است که تاکنون دستاوردهای علمی مهمی برای ارتقای سلامت مردم در سطح ملی و بین المللی داشته است. من به شما اطمینان می‌دهم هر کدام از شما هم که برای این کار وقت بگذارید، بعدها متوجه می‌شوید، یکی از بهترین کارهایی بوده که در طول زندگی خود انجام دادید."
در ادامه دکتر متولیان، مجری مطالعه کوهورت سلامت کارکنان ایران، گزارشی از اقدامات انجام شده برای راه اندازی مرکز مطالعه در دانشگاه علوم پزشکی ایران ارائه داد. دکتر متولیان ضمن تشکر از حمایت‌ها و راهنمایی‌های معاونت محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در راهاندازی این مطالعه، توضیح داد که قرار است کلیه کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران و ستاد وزارت بهداشت وارد این مطالعه شوند. وی افزود: با حمایت ریاست و معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه، طبقه زیر همکف کتابخانه مرکزی در اختیار این مرکز قرار گرفته و آماده سازی فضای فیزیکی و خرید تجهیزات پزشکی و لوازم مورد نیاز بیش از 90 درصد پیشرفت داشته است.
 دکتر متولیان اضافه کرد: در این مطالعه در همه کارکنان اندازه گیری فشارخون، ارزیابی های بالینی و آزمایشگاهی شامل: نوار قلب، اسپیرومتری، اودیومتری، اپتومتری، بادی آنالیز و آزمایش خون و ادرار انجام می‌شود. همچنین پرسشنامه هایی در مورد سوابق پزشکی، وضعیت تغذیه، استرس های شغلی و وقایع زندگی و اختلالات شایع اعصاب و روان تکمیل خواهدشد. کل این مراحل در یک بار مراجعه به مرکز مطالعه کوهورت و در طی حدود چهار ساعت اجرا میشود. دکتر متولیان در انتها ابراز امیدواری کرد که فاز پایلوت این مطالعه تا اول اسفندماه آغاز شود.

 

 

 

 


١٢:٢٣ - دوشنبه ٤ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٣٥٠٩٠    /    تعداد نمایش : ١١٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

محتويات مرتبط