دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

برنامه پیشگیری از بروز بتاتالاسمی ماژور

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۱ | 
برنامه پیشگیری از بروز بتاتالاسمی ماژور 


تالاسمی شایع ترین بیماری ژنتیک ایران است .هر بیمار تالاسمی ماژور در طول زندگی متحمل مشکلات زیاد اقتصادی اجتماعی و روانی  ناشی از تزریق مداوم خون و مراقبت پزشکی ویژه می باشد. این درحالی است که این بیماری قابل کنترل و پیشگیری است و به همین دلیل به عنوان اولین بیماری غیر واگیر در سال 1370 در وزارت بهداشت مطرح و در سال 1376 در کل کشور به اجرا در آمد.
در این برنامه از تمامی زوجین متقاضی ازدواج که به آزمایشگاه های غربالگری پیش از ازدواج مراجعه می کنند، نمونه خون گرفته می شود .در مرحله اول فقط از مردان . در صورت مشکوک بودن پاسخ آزمایشات ،  نمونه از زن گرفته می شود و چنانچه زن هم مشکوک بود آزمایشات تکمیلی برای زوجین درخواست می شود.
توجه داشته باشید که اگر فقط یکی از زوجین ناقل تالاسمی باشد ،مشکلی وجود ندارد .چون افراد ناقل مشکلی ندارند ،ولی چنانچه هر دو زوج ناقل بودند در این صورت تیم مشاوره ژنتیک با آنان مشاوره می کند و در صورت اصرار به ازدواج آموزش می بینند که در تمام طول سال های باروری تحت کنترل تیم های مشاوره باشند و در صورت بارداری با آزمایشات تشخیصی از ابتلا فرزند خود مطلع شوند و چنانچه  جنین مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور است سقط می شود.


درباره ی برنامه پیشگیری از بروز بتاتالاسمی ماژور بیش تر بدانیم 

 

ردیف عنوان دانلود
1 AWT IMAGE ترکت آموزشی آشنایی با بیماری بتا تالاسمی ماژور AWT IMAGE
2 AWT IMAGE فرآیند شناسایی زوج مشکوک پرخطر یاناقل تالاسمی AWT IMAGE
3 AWT IMAGE فلوچارت مراقبت زوج مشکوک پرخطر یاناقل تالاسمی AWT IMAGE
4 AWT IMAGE دستورالعمل پیشگیری از بروز بتا تالاسمی ماژور AWT IMAGE

 

 
CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 523 بار   |   دفعات چاپ: 87 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر