دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


برگزاری همایش سلامت روان در محیط کار در مرکز همایشهای رازی دانشگاه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۲۹ | 
برگزاری همایش سلامت روان در محیط کار در مرکز همایشهای رازی دانشگاه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: همایش یک روزه سلامت روان در محیط کار روز شنبه 29 مهر ماه به مناسبت گرامی داشت هفته سلامت روان در مرکز همایش های رازی برگزار شد.
همایش  یک روزه سلامت روان در محیط کار روز شنبه 29 مهر ماه با حضور دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت،  اسدی رییس دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ، دکتر عبادی فرد آذر معاون بهداشتی دانشگاه، دکتر کاظم ملکوتی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاهدر مرکز همایش های رازی برگزار گردید.
در این همایش پرسنل مراکز بهداشتی درمانی تابعه، مدیران شبکه ها و مراکز، نمایندگانی از ادارت استان تهران و معاونین دانشگاه حضور داشتند.
دکتر عبادی فرد آذر معاون بهداشتی دانشگاه ضمن خیر مقدم و تبریک فرا رسیدن هفته بهداشت روان و اهمیت توجه به مقوله سلامت روان در محیط کار، پیام دکتر ناصری پور رییس دانشگاه را نیز قرائت نمود.
متن پیام به شرح زیر است:
انسان از دو بعد جسم و روح تشکیل شده است که باید از هر دو بعد محافظت نماید و نیازهای هر دو را برآورده سازد. انسان مضطرب افسرده و بحران زده قرن حاضر بیش از هر زمان به سلامت روان نیازمند است.
از دیدگاه دینی انسان در نظام آفرینش جایگاه ممتازی داشته و اشرف مخلوقات و دارای کرامت است. این دیدگاه به افراد کمک می کند که زندگی خود را به پوچی و انحراف، اعتیاد ، خشونت، افسردگی و مهمتر از همه با گناه هدر ندهند. توصیه دین مبین اسلام به توکل و امید، مثبت نگری، قناعت و انتظارات منطقی،کنترل خشم ، پرهیز از اندوه، خوش رفتاری، نشاط و شادمانی و نیز اهمیت دادن به شبکه های حمایتی عاطفی و اجتماعی همچون خانواده، بیانگر توجه ویژه اسلام به بهداشت روان و نقشی است که در سعادت بشر دارد. مطالعات متعدد نیز نقش باورهای مذهبی را در سلامت روان ، تأیید می کنند.
همان طور که می دانید کار جنبه ای از زندگی است که صرف نظر از اینکه برخی از نیاز های اساسی آدمی را ارضاء می کند می تواند منبع فشار روانی نیز باشد.روی هم جمع شدن عوامل استرس زا و وضعیت های مرتبط با شغل،  استرس شغلی را ایجاد می کند. حدود یک سوم طول روز اکثر افراد در محیط کار سپری می‌شود و این روند تا بازنشستگی و گاهی پس از آن نیز ادامه دارد. محیط کار و نوع شغل یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سلامت روان است. بهداشت روان محیط کار و تدابیر کارفرمایان در جهت افزایش آرامش و سلامت روان کارکنان، نه تنها محیط سالم و پرشوری فراهم می‌آورد؛ بلکه در افزایش کارایی و بهره‌وری موثر است. محیط کار مسموم و منفی نه تنها منجر به اتلاف هزینه و انرژی شده؛‌ بلکه افراد را به سمت تنبلی، سستی و مشکلات روحی سوق می‌دهد.
بهداشت روان در محیط کار بر تمام جنبه‌های زندگی فرد حاکم است. تاثیرات مثبت یا منفی که فرد در طول ساعات کاری دریافت می‌کنند، بر تمام جنبه های فردی و اجتماعی از قبیل حالات روحی شخصی، اعتماد به نفس، امید به زندگی، روابط اجتماعی و روابط خانوادگی تاثیرگذار است
عوامل خطر متعددی برای سلامت روان در محیط کار وجود دارد. بیشتر این عوامل به تعاملات بین نوع شغل، محیط سازمانی و مدیریتی، مهارت و شایستگی‌های کارمندان و حمایت‌های موجود برای کارمندان در جهت انجام شغل محوله مربوط است. برای مثال ممکن است کارمندی توانایی و مهارت تکمیل وظیفه‌ای را داشته باشد؛ ولی منابع مورد نیاز برای این کار در اختیار وی قرار نگیرد یا حمایت‌های لازم از جانب سازمان و مدیریت صورت نگیرد
مقام معظم رهبری در دیداری که با اعضای شورای مرکزی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور داشتند فرمودند: امیدواریم که پیام ما به گوش مردم برسد که مراجعه به روان شناس و مشاوره برای خانواده در امر مسایل روان یک ضرورت است همانگونه که مراجعه به پزشک یک ضرورت است ، مردم باید برای مسایل مختلف تحصیلی، فرزندان و خانواده به روان شناسان و مشاوران مراجعه و اعتماد کنند، مشکلات خود را با آنها در میان بگذارند و از آنها کمک بخواهند. بنابراین به نظر می رسد که مسئله سلامت روان باید به عنوان یک مهم مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و هر عضوی از جامعه به سهم خود سعی کند که در ارتقاء شاخصهای کیفیت سلامت روان همکاری لازم را بعمل آورده و با ترویج فرهنگ سلامت و علی الخصوص سلامت روان به استاندارد سازی، اتخاذ سبک زندگی سالم و بالا بردن کیفیت زندگی انسانها کمک نماید.
با توجه به بار قابل توجه بیماری های روانی و تأثیری که این بیماریها بر فرد، خانواده و جامعه می گذارند، و نظر به وجود ارتباط مستقیم بین اختلالات روانی و بیماری های جسمی، توجه به بهداشت روانی ضرورتی انکار ناپذیر است. امید است همه همکاران ضمن توجه و سرمایه گذاری برای سلامت روان و نیز تغییر نگرش از بیماری محوری به سلامت محوری، موجبات تحقق پیشگیری های سه گانه و ارتقاء سطح سلامت روانی افراد جامعه را فراهم نمایند.
در پایان ضمن تقدیر و تشکر از پرسنل خدوم و ارزشمند دانشگاه  علوم پزشکی ایران به ویژه پرسنل تلاشگرحوزه سلامت بالاخص حوزه سلامت روان امید دارم همه همکاران  ، ضمن توجه و سرمایه گذاری برای سلامت روان و نیز تغییر نگرش از بیماری محوری به سلامت محوری موجبات تحقق پیشگیری های سه گانه و ارتقاء سطح سلامت روانی افراد جامعه را فراهم نمایند.
سپس بحث مدیریت استرس در محیط کار توسط دکتر کاظم ملکوتی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه ارائه گردید. همچنین دکتر بوالهری رییس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان به نقش مدیران در سلامت روان محیط کار اشاره نمود.
در پایان خانم قهاری روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه  نشانه های سلامت روان در محیط کار را برای حضار برشمردند.
در این همایش ، عملکرد معاونت بهداشتی نیز در هفته سلامت روان در قالب کلیپ تصویری به نمایش گذاشته شد. 


 
  


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 2052 بار   |   دفعات چاپ: 164 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر