دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


همایش معاونین غذا و دارو دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۸ | 
همایش معاونین غذا و دارو دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور برگزار شد
همایش معاونین غذا و دارو دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور روز چهارشنبه 8 آذر ماه 1396 با حضور رئیس سازمان غذا و دارو  برگزار گردید.
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: همایش معاونین غذا و دارو دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور روز چهارشنبه 8 آذر ماه 1396 با حضور دکتر اصغری رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر ولائی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید.
دکتر غلامرضا اصغری تاکید کرد: سازمان استاندارد وارد حوزه سلامت نشود چرا که ورود این سازمان به حوزه یاد شده موازی کاری به شمار می آید و گلایه تولید کنندگان، وارد کنندگان و صادر کنندگان را به دنبال دارد.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود: با ورود استاندارد ، بسیاری از تولید کنندگان حوزه سلامت باید از دو جا مجوز بگیرند، قانون باید اصلاح شود، امیدواریم در هیات وزیران، تفویض اختیار کامل به وزارت بهداشت داده شود و استاندارد وارد این حوزه نشود؛ چرا که ضرورتی ندارد ، پروانه بهره برداری از دو جا گرفته شود.
وی افزود: قانون تصویب شده درباره سازمان ملی استاندارد، وظایف سازمان غذا و دارو را نفی نمی کند و شرح وظایف سازمان غذا و دارو در همه زمینه ها از غذا تا تجهیزات پزشکی، پابرجاست.
وی ادامه داد: سازمان استاندارد ابتدا زیر نظر وزارت صنعت بود و بعد زیرمجموعه ریاست جمهوری قرار گرفت و این سازمان، مرجع حاکمیتی همه خدمات و کالاهای تولیدی، وارداتی و صادراتی است ما در عین حال اما قانون در سه جا، کالاها و خدمات سلامت را از مساله فوق مستثنی کرده است، در جایی از قانون اشاره شده است که حاکمیت کالاهای سلامت و تجهیزات پزشکی با همکاری سازمان غذا و دارو انجام می شود.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بیرون نفرستادن بیمار از بیمارستان‌ برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و ازبین بردن زیرمیزی، دو شاخص طرح تحول سلامت است که اگر این دو موضوع دوباره بروز پیدا کند، می توانیم بگوئیم طرح، موفق نبوده است و به حالت قبل برگشته ایم.
وی در عین حال به این نکته هم اشاره کرد که تجهیزات پزشکی مصرفی خریداری شده از خیابان و مغازه ها مورد پذیرش نیست و قیمت و کیفیت تجهیزات در بیمارستان ها ، مناسب است.
رئیس سازمان غذا و دارو چالش طرح تحول سلامت را منابع مالی بیان کرد و گفت: میلیون ها نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند درحالیکه بیش از پنج میلیون نفر، شرایط پوشش را ندارند و بسیاری از بیمه خویش فرما به بیمه سلامت، منتقل شده اند.
دکتر اصغری افزود: با وجود مشکل تامین مالی طرح تحول سلامت، امیدواریم این طرح، سامان پیدا کند. ما هم باید در این زمینه نقدینگی داشته باشیم.
وی در عین حال اولویت وزارت بهداشت مراقبت از دستاوردهای طرح تحول سلامت بیان کرد.
دکتر اصغری ابراز امیدواری کرد: با تامین مالی سلامت تا پایان سال، بخش قابل توجهی از بدهی های بیمارستان ها به شرکت های دارویی، پرداخت شود.
وی ادامه داد: سازمان غذا و دارو نیز می تواند به سهم خود، هزینه‌ها را مدیریت کند هرچند که در سطح بیمارستانی فقط 19 درصد و در سطح کلان فقط 15 درصد هزینه ها مربوط به داروست.
رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر ضرورت خرید متمرکز دارو و تجهیزات پزشکی از سوی معاونت های غذا و دارو سراسر کشور افزود: خرید متمرکز می تواند تا 20 درصد برای ما صرفه جویی داشته باشد.
دکتر اصغری از خرید تجهیزات پزشکی خبر داد که بیهوده است و در انبار بیمارستان ها می ماند و گفت : گاهی با زرنگی، اینگونه تجهیزات از انبار شرکت های توزیع به انبار بیمارستان ها منتقل می شود.
وی تاکید کرد: یکی از شاخص های ارزیابی دانشگاه های علوم پزشکی، نظارت آنها بر خرید دارو و تجهیزات پزشکی است اما متاسفانه گاهی دانشگاه بزرگی از خرید بیمارستان بزرگ خود خبر ندارد که قابل قبول نیست.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: پروتکل دارویی 23 قلم دارو در دست اجراست ، نهایی شده و به نظام پزشکی و انجمن های مربوطه فرستاده شده است که به زودی ابلاغ می شود.
دکتر اصغری افزود: اجرای این پروتکل ها الزامی است و بیمه ها نیز پای کار هستند که اگر رعایت نشود، بیمه کسورات می زند.
وی ادامه داد: این پروتکل ها به راهنمای بالینی شیمی درمانی مربوط است و به مصرف منطقی دارو کمک می کند.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت با اشاره به بدهی به شرکت های دارویی گفت: 75 درصد پولی که می آید برای کارکنان هزینه می شود درحالیکه تاخیر در پرداخت بدهی ها می تواند آثاری در ارائه خدمت و تامین دارو داشته باشد بطوریکه اکنون برخی شرکت های دارویی، برخی داروهای انحصاری و حیاتی خود را مشروط به پرداخت هزینه ها کرده اند.
دکتر اصغری تصریح کرد: هم اکنون 700 میلیارد تومان به دانشگاه های علوم پزشکی بابت بدهی های دارویی پرداخت شده است اما آنها مقدار کمی از آنها را برای دارو پرداخت کرده اند بنابراین لازم است که گردش مالی دارو ، جدا و متمرکز شود تا دانشگاه ها نتوانند از پول دارو برای سایر هزینه های خود استفاده کنند.
رئیس سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از سخنانش به لزوم شفافیت در این سازمان اشاره کرد و گفت: این سازمان متولی بیش از 25 درصد ترخیص گمرک هاست و رقم 60 تا 70 هزار میلیارد تومانی را نظارت می کند و رقبای زیادی بین تولیدکنندگان، واردکنندگان دارد پس لازمه کارش شفافیت است .
دکتر اصغری در ادامه به تجمع برخی بیماران مقابل سازمان غذا و دارو بخاطر داروی پوکی استخوان اشاره کرد و گفت: این تجمع ، اهرمی برای افزایش قیمت بود و امکان ادامه اینگونه داستان ها وجود دارد. بررسی کارشناسان ما نشان داد که این دارو نیازی به افزایش قیمت ندارد.
وی اظهار داشت: افزایش قیمت دارو فقط در صورت ضرورت انجام می گیرد و نباید بیش از رشد نرخ تورم باشد.
دکتر رضا مسائلی افزود: در حوزه تجهیزات دندانپزشکی در سال های گذشته، تجربه نصب هولوگرام را داشته ایم.
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو همچنین اضافه کرد: نظارت بر قیمت گذاری تجهیزات دندانپزشکی در دستور کار قرار گرفته است ؛ چرا که رصد بازار قیمتی تجهیزات پزشکی به ویژه تجهیزات دندانپزشکی خیلی مهم است.
دکتر مسائلی افزود: طبق بررسی‌های بانک جهانی، هزینه‌های تجهیزات و مواد دندانپزشکی، سهم قابل توجهی از هزینه های جیب مردم را به خود اختصاص داده است.
وی اظهارداشت: قیمت تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی داخل ایران با قیمت تجهیزات در بازار منطقه مقایسه می شود و اگر 30 درصد، فاصله قیمتی داشته باشد، اقدام به واردات موازی همان تجهیزات خواهیم کرد.
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: رویکرد قهریه با ابزاری مانند تعزیرات در این قضیه، چندان اثربخش نیست و باید از ادبیات بازار مانند واردات موازی استفاده کرد.
دکتر مسائلی در بخش دیگری از سخنانش به مسئولان فنی تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: این افراد از 10 سال گذشته تاکنون بازآموزی نداشته اند بنابراین طرح رتبه بندی و بازآموزی آنان در دست اقدام است.CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1212 بار   |   دفعات چاپ: 158 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   1 نظر

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط dr_badakhshan در تاریخ ۱۳۹۶/۹/۱۱
با سلام و احترام و با تشکر از دست اندرکاران برگزاری همایش به ویژه همکاران معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران - انشالله همانگونه که در همایش عنوان شد اسلایدها هم بارگزاری شود. متشکرم