دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


نخستین کارگاه ملی پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی در دانشگاه آغاز به کار کرد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۱۸ | 
نخستین کارگاه ملی پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی در دانشگاه آغاز به کار کرد
نخستین کارگاه ملی پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آغاز به کار کرد.
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: نخستین کارگاه ملی پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر ناصری پور رییس دانشگاه، نمایندگان سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)روز شنبه 18 آذر ماه 1396 در مرکز همایشهای رازی آغاز به کار کرد.
دکتر رضا ملک زاده برلزوم ایجاد تسهیلات برای افزایش ثبت بین المللی اختراعات ملی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر کمتر از 10 درصد اختراعات ملی، ثبت جهانی می شوند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: هرچند روند اختراعات در کشور در حال افزایش است اما ثبت بین المللی از مهمترین مشکلات مخترعان در این زمینه است.
وی ادامه داد: هرچند امکان ثبت بین المللی اختراعات وجود دارد اما هزینه بالا و دسترسی نداشتن به نظامی که این کار را تسهیل کند از جمله مشکلات این حوزه است که برای توسعه این روند باید تسهیلات مناسب فراهم شود.
دکتر ملک زاده افزود: باتوجه به اینکه خیلی از اختراعات ما ثبت بین المللی نمی شود، ما جایگاه خوبی در نوآوری و اختراعات براساس ثبت های بین المللی نداریم.موقعی می توانیم جایگاه واقعی خود را بدست آوریم که امکان ثبت اختراعات ملی به صورت بین المللی وجود داشته باشد.
معاون وزیر بهداشت به گسترش اختراعات در حوزه پزشکی و سلامت اشاره کرد و گفت: سلول های بنیادی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، داروسازی، فناوری ژنتیک و تجهیزات پزشکی از جمله موضوعاتی است که شاهد گسترش اختراعات هستیم.
وی اظهار کرد که کمیته تخصصی مالکیت فکری، ثبت اختراع و نوآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از حدود یک ماه پیش در این وزارتخانه راه اندازی شده است.
معاون وزیر بهداشت، ارتقای رتبه علمی و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی، توانمندسازی پژوهشگران و فناوران با مصادیق مالکیت معنوی، ثبت اختراع و نوآوری، ایجاد بستری انگیزشی برای جذب حداکثری پژوهشگران به اختراعات و توسعه فرهنگ نوآوری و اختراع و حفاظت از دارایی های فکری فناوران یا نوآوران دانشگاه را از اهداف این کمیته برشمرد.
دکتر ملک زاده، تولید ثروت از مالکیت فکری و ایجاد بازار اختراع و کسب درآمد از آنها، هدایت مراکز تحقیقاتی و شرکت های به سمت نوآوری قابل ثبت در بازارهای داخلی و خارجی، کمک به جهت دهی پایان نامه های دانشجویان علوم پزشکی کشور در جهت تجاری سازی، ارائه مشاوره به معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه در زمینه مالکیت معنوی و اختراع و شناسایی و معرفی طرفیت های موجود در داخل و خارج کشور برای توسعه فناوری مبتنی بر اختراعات از دیگر اهداف این کمیته اعلام کرد.
وی به اقدامات این کمیته اشاره کرد و گفت: سیاستگذاری در زمینه مالکیت معنوی، ثبت اختراع و نوآوری علوم پزشکی و تجاری سازی اختراعات، تشکیل شبکه همکار دفاتر زمینه مالکیت معنوی، ثبت اختراعات و نوآوری حیطه سلامت، بسترسازی و آموزش به دانشجویان و اعضای هیات علمی، همکاری با قوه قضائیه در خصوص داروری اختراعات در حیطه سلامت و همکاری با سازمان مالکیت فکری سازمان ملل (WIPO) از جمله اقدامات این کمیته خواهد بود.
رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: پس از الحاق ما به معاهده جهانی ثبت اختراع و همکاری کشورهای عضو این معاهده، زمینه ثبت اختراع برای مخترعان ایرانی در 150 کشور مهیا شده است.
محمدحسن کیانی با اشاره به اینکه این کار از مهمترین اقدامات این مجموعه است، افزود: امکان ثبت اختراع در برخی از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه فراهم شده است.
وی ادامه داد که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال های اخیر توانست نسبت به ارتقا و توسعه خدمات ثبت مالکیت معنوی، توجه خاصی داشته باشد.
کیانی اظهار کرد که از سال 1391 تمام خدمات ثبت مالکیت های صنعتی و تغییرات آن به صورت کاملا الکترونیکی و از طریق پورتال این مرکز ارایه می شود.
وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان متولی این حوزه در سال های اخیر سعی کرده سازوکارهای اجرایی، حقوقی و ثبتی متعادل، متوازن و موثری را برای حمایت از اینگونه دارایی ها در کشور فراهم آورد.
رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تدارک قوانین و مقررات ملی و منطبق با استانداردهای بین المللی و الحاق به اکثر معاهدات ثبت و حمایت مالکیت صنعتی از مهمترین اقدام این سازمان است.
کیانی ادامه داد که نظام حمایت از مالکیت معنوی در کشورها با در نظر گرفتن ملاحظات و شرایط توسعه ای خود در تلاش است تا ضمن ایجاد تعادل و توازن بین دارندگان حقوق مالکیت معنوی و استفاده کنندگان آنها، سایه ای امن برای رشد خلاقیت و نوآوری فراهم کنند.
وی افزود: نظام حمایت از مالکیت معنوی با بهره گیری از سازوکارهای حقوقی، اجرایی و ثبتی لازم از طریق اعطای حقوق انحصاری و انگیزه ای مناسب در صدد است تا تولید نوآوری و خلاقیت جدید را فراهم سازد.
کیانی ادامه داد که با تجاری سازی آن نیز مسیر چرخه ایده تا تولید محصول تکمیل شده و عملا استفاده صاحبان فکر و نیز دسترسی جامعه به دانش، فناوری جدید و رفاه اجتماعی مسیر می شود.
وی مالکیت معنوی را به عنوان یکی از مهمترین و اساسی ترین معیار رشد و پیشرفت کشورها اعلام و اظهار امیدواری کرد که موضوعاتی که در این کارگاه مطرح می شود منجر به ارتقا ماکیت معنوی و تجاری سازی آن به ویژه در حوزه علوم پزشکی شود که این کار می تواند زمینه ارتقا نظام سلامت را فراهم آورد.
ارائه جدیدترین اطلاعات در خصوص اجرای پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی و مروری بر برنامه کارگاه و سیاست های IP، حاکمیت و فعالیت دفاتر انتقال فناوری، کارکردهای کلیدی دفاتر انتقال فناوری از موضوعاتی است که در اولین روز کارگاه ارائه خواهد شد.
پیش مذاکره و ارزشگذاری فناوری، مقدمه ای بر بازاریابی فناوری: آماده سازی فعالیت ها پیش از مجوز بهره برداری و معرفی قراردادها و توافق نامه های مورد استفاده دفاتر انتقال فناوری از جمله موضوعات قابل ارائه در روز دوم این کارگاه ملی است.
لازم به ذکر است کارگاه ملی پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی - مدیریت مالکیت معنوی و تجاری سازی فناوری برای مدیران فناوری موسسات از امروز ( 18 آذر ماه) در سالن همایش های رازی شروع بکار کرد و تا فردا به کار خود ادامه خواهد داد.
برای دریافت آنلاین مراسم اینجا کلیک نمائید .


برای دریافت تصاویر بیشتر اینجا کلیک نمائید .


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1208 بار   |   دفعات چاپ: 179 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   1 نظر

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط A در تاریخ ۱۳۹۶/۹/۱۹
پخش مستقیم بسیار عالی بود