دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

اجتماعی کردن سلامت نیازمند اصلاحات ساختاری در نظام سلامت می باشد.

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | 
به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش، دکتر مرادی لاکه، مدیر مولفه‌های اجتماعی سلامت دانشگاه در خصوص بحث اجتماعی کردن سلامت مطالبی ارائه کرد.به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر مازیار مرادی لاکه در خصوص نقش رشته پزشکی اجتماعی برای حل معضلات اجتماعی عنوان کرد: رویکرد کلی وزارت بهداشت، بحث اجتماعی کردن سلامت است که این مهم به رشته پزشکی اجتماعی هم مرتبط است و تحقق آن نیازمند یک سیستم فراگیر و اصلاحات ساختاری است. در واقع باید یک مکانیزم پرداخت غیر مستقیم ایجاد شود و سهم مالیات در تامین هزینه‌های سلامت افزایش و سهم پرداخت بیماران کاهش یابد.
استاد گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه افزود: در مقوله اجتماعی کردن سلامت می‌بایست خدمت‌رسانی به بیماران را توسعه بخشیم، به طور مثال خدمات توانبخشی و دندانپزشکی باید تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرد.
وی گفت: یکی از اصول قابل بررسی در حوزه سلامت نقش افراد در سیاستگذاری و تصمیم‌گیری‌ها و افزایش مشارکت اجتماعی است. در همین راستا معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در نظر دارد مجمع ملی سلامت را برگزار کند، همچنین دانشگاه‌ها موظف به برگزاری مجمع استانی سلامت شدند.
مدیر مولفه‌های اجتماعی سلامت دانشگاه بیان کرد: نقش دیگر معاونت اجتماعی، فعال کردن و ساماندهی سازمان‌ها و خیریه‎های مردم‌نهاد است که بتوان از این طریق مشکلات اجتماعی را به صورت موثرتر رفع کرد.
دکتر مرادی ضمن اشاره به نقش پزشکی اجتماعی تصریح کرد: آنچه در پزشکی اجتماعی حائز اهمیت است، بحث آموزش‌های جامعه‌نگر است که باید برگرفته از مشکلات مردم و بر اساس ویژگی‌های بومی انجام گیرد، در واقع انجام پژوهش‌ها نیازمند شناخت کافی از نیازهای جامعه است.
ایشان در  مورد دانشگاه‌های نسل سوم اظهار داشت: برای خلق ثروت و کاهش هزینه‌ها باید راهکارهای ابتکاری، مثل راهکارهای پیشرفته را در حوزه سلامت بکار برند، همچنین از آنجا که پیشگیری بر اثربخشی و کاهش هزینه‌های سلامت تاثیر بسزایی دارد لذا می‌بایست دانشگاه‌ها در راستای اهمیت موضوع پیشگیری سرمایه‌گذاری کنند.
وی افزود: کشورهای بسیاری هستند که با تاکید بر موضوع پیشگیری و سرمایه‌گذاری اندک توانسته‌اند بیماری‌های غیر واگیر را کنترل و وضعیت سلامت جامعه را بهبود بخشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه  گفت: با استفاده از تخصص‌هایی مانند پزشکی اجتماعی، سیاستگذاری و مدیریت سلامت، بهداشت عمومی و با تشخیص زود رس و سیستم ارجاع مناسب، بار بیماری‌ها را کاهش دهیم.
وی تاکید کرد: در حوزه پژوهش باید سرمایه‌گذاری برای تحقیقاتی صورت پذیرد که مبتنی بر نیازهای جامعه باشند. البته یک سری پژوهش‌های بنیادین در علوم پایه موجود است که برای رفع مشکلات آینده مفید است.
دکتر مرادی لاکه اظهار امیدواری کرد که با ارتقای سطح توانمندی‌ها در همه ابعاد، بهبود ساختار پژوهشی و بهره بردن از پژوهشگران سطوح پایین‌تر در کنار اعضای هیئت علمی بتوانیم نقش خود را به خوبی ایفا کنیم و شاهد پیشرفت مطالعات پژوهشی در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران باشیم.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1563 بار   |   دفعات چاپ: 211 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر