دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


برگزاری همایش بزرگ شیرینی در زندگی سالم با حضور وزیر بهداشت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ | 
برگزاری همایش بزرگ شیرینی در زندگی سالم با حضور وزیر بهداشت
همایش بزرگ شیرینی در زندگی سالم با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت صبح امروز سه شنبه  مورخ 12 دی ماه در مرکز همایشهای رازی  دانشگاه برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: همایش بزرگ شیرینی در زندگی سالم باهدف فرهنگ سازی غذای سالم و مشارکت موثر صنوف با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت ، دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر زهرا عبدالهی مدیرکل دفتر سلامت بهبود تغذیه وزارت بهداشت ، دکتر ناصری پور رییس دانشگاه ، دکتر موسوی معاون اجتماعی ، مهندس بهره مند رییس اتحادیه صنف قنادان استان تهران و جمعی از قنادان تهران امروز 9 دی ماه در مرکزهمایش های بین المللی رازی برگزار شد.
دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت در همایش شیرینی در زندگی سالم، اظهارداشت: امیدواریم کسانی که کام مردم را با حرف هایشان تلخ می کنند به صنف شما قنادان بپیوندند.
وی افزود: ۸۰ درصد راهکارهای پیشگیری از بیماری غیرواگیر در دست ما نیست و به طور مستقیم بر عهده مردم است. بنابراین خیلی مهم است که یک ارتباط منطقی با این افراد و صنف هایی که با سلامت مردم در ارتباطند، داشته باشیم.
دکتر هاشمی همچنین ادامه داد: اگر وضعیت جاده ها بهتر شود و فرهنگ سازی کنیم طبیعی است که مرگ و میر بر اثر سانحه کاهش پیدا کند و همچنین اگر عشق و محبت را در جامعه ترویج دهیم کاهش نزاع و جنگ را خواهیم داشت.
وزیر بهداشت گفت: در غذا نیز یکی از لذایذ زنده بودن توان خوردن و چشیدن غذاهاست و کسانی که دچار بیماری هستند بهتر می دانند چه نعمتی را از دست داده اند. تداوم این لذت در گرو دو چیز است، اول اینکه خود فرد رعایت کند و در حد کفایت بخورد و دوم در گرو غذایی است که در اختیار مردم قرار می دهیم.
وی اظهار کرد: در استفاده از شیرینی جات هر بشری از ابتدای زندگی تا پایان عمر دلش می خواهد خوراکی های شیرین مصرف کند. نمی توانیم به مردم بگوییم که شیرین نخورید اما مردم باید بدانند که مصرف شیرینی بیش از حد خطرناک است و باید به اندازه استفاده و تبلیغ شود.
دکتر هاشمی ادامه داد: حدود ۵۰ درصد از مردم در کشور اضافه وزن دارند. نمی توان به این افراد گفت شیرینی نخورید اما می توانیم به آنها توصیه کنیم که تحرک بیشتری داشته باشند تا کالری آن را بسوزانند.
وزیر بهداشت گفت: ۸۰ درصد مرگ و میر در کشور به دلیل بیماری های غیرواگیر است در گذشته مردم بر اثر حصبه و وبا جان خود را از دست می دادند ولی امروزه به دلیل تغییر در سبک زندگی دچار بیماری های غیرواگیر شده که منجر به مرگ آنها می شود. حدود ۵۰ درصد از این بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری هستند.
دکتر هاشمی گفت: در دولت روحانی به سلامت مردم توجه ویژه ای شده است. شورای عالی سلامت متشکل از رئیس جمهور و ۹ عضو هیات دولت هر شش ماه یک بار جلسه ای تشکیل می دهد و میزان مصرف نمک و شکر و چربی مردم را مورد بررسی قرار می دهد.
وی گفت: مصرف زیاد روغن پالم ایراد دارد این روغن انواع مختلفی دارد و نوعی از آن مضر است. برخی به دنبال گمراه کردن افکار عمومی هستند و می گویند روغن پالم بسیار مضر بوده و واردات آن افزایش داشته است. در صورتی که در شروع کار ما واردات روغن پالم سالانه ۷۵۰ هزار تن بوده و عوارض آن ۱۰ درصد بود اما امروزه واردات آن به ۴۵۰ هزار تن در سال رسیده و عوارض آن را به بالای ۳۰ درصد افزایش دادیم. اکنون آب معدنی های کشور را بر اساس کیفیت رتبه بندی کرده و در سایت سازمان غذا و دارو در دسترس عموم قرار دادیم. اگر در صنف شیرینی فروشان و دیگر صنوف هم این روش پیاده شود رقابت سلامت محوری ایجاد شده و در جهت بالا بردن کیفیت خود تلاش می کنند.
دکتر هاشمی افزود: مجموع قنادی های کشور ۸ هزار و ۳۰۰ واحد است، هزار و ۳۳ واحد قنادی در ایران داریم. از تعدادکل قنادی ها، ۱۵۹ واحد در کشور و ۹۷ واحد در تهران متخلف شناخته شدند که حدود ۵ درصد می شود. این ۵ درصد به دادگاه معرفی شده اند ولی ۹۵ درصد دیگر قنادی ها محصولات خوبی ارائه می دهند و اگر این ۹۵ درصد را نیز رتبه بندی کنیم شرایط بهتری ایجاد خواهد شد.
وی افزود: در ۹ استان از جمله تهران دفاتر خدمات بهداشت و محیط ایجاد شده است و بالغ بر ۵۰ درصد شیرینی فروشی ها با آن قرارداد بسته اند.
وزیر بهداشت در پایان افزود: امروزه مردم به سلامتی شان توجه ویژه ای دارند و به این آگاهی رسیده اند که اگر شیرینی و غذای سالم تری می خواهند باید هزینه بیشتری بپردازند.
دکتر محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت اظهارداشت: در کشور ۱۳۳ صنف داریم که اگر هر یک از این صنوف دغدغه آنها سلامت مردم باشد می توانیم بسیار تاثیرگذار باشیم.
وی افزود: وزارت بهداشت فقط ۲۵ درصد در سلامت مردم نقش دارد و ۷۵ درصد آن به خود مردم مربوط می شود.
دکتر ایازی ادامه داد: نزدیک به ۵۰ درصد مردم ایران دچار چاقی و اضافه وزن هستند. حدود ۵ میلیون نفر در کشور دیابت دارند و ۵ میلیون نفر نیز در آستانه دیابتی شدن هستند.
وی یادآور شد: سال گذشته استان یزد از نظر تعداد بیماران دیابتی رتبه اول را داشت که در جلسه ای که با صنف شیرینی پزهای یزد داشتیم این موضوع مطرح شد و هم اکنون یزد از رتبه اول به رتبه سوم رسیده است و با یک اقدام فرهنگی توانستیم تا حد زیادی تاثیرگذار باشیم.
دکتر ایازی گفت: وزارت بهداشت هنگامی موفق است که به سمت زیرساخت ها و فرهنگ برود و به دنبال این باشد که مردم اصلا بیمار نشوند. امسال حد ود ۷۵۰ هزار نفر بر اثر سوانح جاده ای به بیمارستان مراجعه کردند اگر بتوانیم با یک اقدام در جهت فرهنگ سازی این آمار را ۲۰ درصد کاهش دهیم سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر کمتر به بیمارستان مراجعه می کند.
وی افزود: امیدواریم بتوانیم با هر ۱۳۳ صنف جلساتی داشته باشیم تا پایان امسال با دو صنف نانوایی و رستوران دارها نیز جلساتی خواهیم داشت.
برای دریافت تصاویر بیشتر اینجا کلیک نمائید .


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1589 بار   |   دفعات چاپ: 164 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر