دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و داروهای آرامش بخش

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ | 
عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و داروهای آرامش بخش
دکتر سمیه نصیری پور متخصص دارو سازی بالینی در خصوص عوارض خودسرانه آنتی بیوتیک ها و داروهای آرامش بخش با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه به گفتگو پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر نصیری پورعنوان داشت: آنتی بیوتیک ها برای عوامل ایجاد بیماری های عفونی به صورت گسترده در سراسر دنیا مصرف می شود. با این همه آنچه پژوهشگران را ناراحت می کند بروز مقاومتهای میکروبی است ، اهمیت این موضوع به حدی است که سازمان بهداشت جهانی در سال 2011 پیام سال خود را " مقاومت به آنتی بیوتیک ها ؛ یک تهدید جهانی"  قرار داد.
متخصص دارو سازی بالینی اظهار کرد: بسیاری از صاحب نظران میزان بیماری های عفونی در زمان حال را شبیه دوران قبل از کشف آنتی بیوتیک می دانند ،  این در صورتی است که از زمانی که اولین آنتی بیوتیک در سال 1983 میلادی وارد بازار شد تا کنون از میزان تولید آنتی بیوتیک ها کاسته شده است ، به طوری که در بازه زمانی 4 ساله 1987- 1983 میلادی، تعداد آنتی بیوتیک تولید شده 16 عدد بوده است و این رقم در طی سالهای 2002 تا 2005 میلادی به 3 عدد می رسد.
وی افزود : امروزه دنیا با میکروارگانیک هایی روبرو است که متاسفانه در مقابل آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند ، بی شک این وضعیت ناشی از استراتژی غلط بشر در مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در حوزه های درمانی ، دامپزشکی دامپروری ، کشاورزی و صنعت است.
عضو هیئت علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: منطقی نمودن تجویز و مصرف آنتی بیوتیک در حوزه درمان و محدویت استفاده غیر انسانی از این داروها، تنها راهکار با این پدیده شوم است. حتی در جامعه ای مثل آمریکا 50 درصد تجویز آنتی بیوتیک ها غیر منطقی است که به تبع این آماردر ایران به مراتب بالاتر است.
وی ادامه داد: مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیک ها علاوه بر مقاومت آنتی میکروبیال منجر به تحمیل عوارض ناخواسته دارویی می گردد و در مقابل تجویز منطقی می تواند منجر به کاهش هزینه های بیمارستانی گردد.
دکتر نصیری پور  تصریح کرد: یکی از علل بی اثر شدن آنتی بیوتیک ها ، پیدایش مقاومت تعدادی از عوامل عفونی به این دسته از داروها و ایجاد ژن مقاوم در برابر آن می باشد که این ژن می تواند مقاومت را از نسلی به نسل دیگر منتقل نماید.
وی ادامه داد: از عوامل ایجاد کننده مقاومت آنتی بیوتیک ، استفاده ناصیح و غیر منطقی دارو در درمان بیماری ها مثل بیماری فوقانی تنفسی است. از آنجا که 70 تا 80 درصد عامل سرماخوردگی ها ، ویروس ها هستند ، لذا برای درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نمی باشد ، این موضوع بخصوص در ایران بر پایه فرهنگ اشتباه عوام مردم در مورد پزشکی که دارو تجویز ننماید ؛ بی سواد است شایع تر است و پزشکان برای راضی نگه داشتن بیماران ، آنتی بیوتیک تجویز می کنند که از آن نمونه می توان به آموکسی‌سیلین و سفکسین و آمپی سیلین و ...اشاره کرد.

ایشان با اشاره به مصرف خود سرانه دارو توسط بیماران بیان کرد: نکته حائز اهمیت در خصوص دوز صحیح آنتی بیوتیک ها و طول درمان مناسب  است که متاسفانه در برخی اوقات بدون توجه به توده بدنی بیمار و سرعت متابولیسم بیش از حد نرمال تجویز می گردد و این به نوبه خود منجر به عدم آثر بخشی درمان و ایجاد مقاومت دارویی می گردد.
وی یادآور شد : مساله ی دیگر ایجاد مقاومت آنتی بیوتیک ، عدم شستشو دستها در بخش بیمارستانی ( کادر درمانی) می باشد که باعث انتقال یک گونه مقاوم از عفونتها از یک بیمار به بیمار دیگر می شود و در نتیجه افزایش طول بستری و افزایش هزینه ها را در بر دارد.
دکتر نصیری پور در مورد عوارض ناصحیح استفاده از آنتی بیوتیک ها گفت: استفاده نادرست این دسته از داروها می تواند علاوه بر مقاومت دارویی منجر به تحمیل عوارض ناخواسته دارویی شود که از جمله عوارض آن می توان اسهال ساده ، عوارض کلیوی ، شوک ناگهانی و مرگ و میر ناخواسته را نام برد.
وی تاکید نمود: افراد از مصرف و تجویز خود سرانه برای خود و توصیه به دیگران خود داری کنند و در صورت تجویز توسط پزشک معالج ، آنتی بیوتیک را درطول دوره درمان ، کامل مصرف نمایند.
متخصص داروسازی بالینی دانشگاه در مورد عوارض ناشی از مصرف خودسرانه داروهای خواب آور و آرامش بخش بیان داشت: امروزه میزان داروهایی  مثل دیازپام ، اگزازپام، لورازپام   و آلپرازولام و ...که به منظور اثر خواب آوری و درمان تشنج ، اضطراب و حملات پانیک مصرف می شود ،  افزایش یافته است که علارغم پروفایل عوارض نسبی این داروها ، مساله پتانسیل سوء مصرف ، وابستگی و علائم سندروم قطع مصرف با این بسته دارویی مطرح می باشد.
وی با اشاره به شیوع مصرف قرص زولپیدم  در جوانان افزود: متاسفانه به دلیل تبلیغات گسترده این دارو برای اثر خواب آوری ، مصرف آن در بین جوانان افزایش پیدا کرده  که عوارض جبران ناپذیری دارد و باعث ایجاد توهم و جنون در فرد می گردد.
دکتر نصیری پور تصریح کرد: مصرف مداوم و پیوسته بیش از چهار هفته داروهای خواب آور و آرامش بخش منجر به وابستگی و اعتیاد می گردد ، لذا افراد باید از مصرف خودسرانه پرهیز نمایند.


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1147 بار   |   دفعات چاپ: 124 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر