دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از روند اجرای برنامه ایراپن در شبکه بهداشت و درمان شهریار

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ | 
بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از روند اجرای برنامه ایراپن در شبکه بهداشت و درمان شهریار
نماینده سازمان جهانی بهداشت به منظور بررسی  روند اجرای برنامه ایراپن در دانشگاه علوم پزشکی ایران روز شنبه مورخ 16 دی ماه از شبکه بهداشت ودرمان شهریار بازدید نمود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: پیرو اجرای برنامه ایراپن در دانشگاه علوم پزشکی ایران و به منظور بررسی روند اجرایی برنامه مداخلات اساسی بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه ایران (ایراپن) روز شنبه مورخ 16 بازدیدی توسط دکتر گاروود  نماینده سازمان جهانی بهداشت (WHO)انجام شد.
در این بازدید دکتر مغیثی  معاون فنی دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، دکتر ترابی مسئول برنامه تغذیه در تحول دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، دکتر گل محمدی  رییس  گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه و جمعی از کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی ایران حضور داشتند.
دکتر ناصح مدیر شبکه بهداشت و درمان شهریار توضیح مختصری از وضعیت شهرستان شهریار بیان نمود و در ادامه به بیان گزارش برنامه‌های انجام شده و در حال انجام در راستای برنامه ایراپن از قبیل تشکیل کمیته آموزشی در شبکه، هماهنگی‌های درون بخشی و برون بخشی انجام یافته، اطلاع‌رسانی و طراحی و توزیع بسته های آموزشی، پایش و ارزیابی برنامه در مراکز جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشتی، ارزیابی میزان خطر ده ساله سکته‌های قلبی و مغزی، غربالگری سرطان کولورکتال، برنامه خودمراقبتی فردی و همچنین برنامه های آموزشی سفیران سلامت خانوار و سفیران سلامت مدارس پرداخت.
سپس هیات بازدید کننده با حضور در مدرسه شادروان بانو فخر امیر احمدی فردوسیه، از فعالیت‌های انجام شده در راستای برنامه سفیر سلامت دانش آموزی بازدید نمودند و میزان اهمیت اقدامات سفیران سلامت دانش آموزی در راستای ارتقاء سلامت خانواده و جامعه، بیان شد و از بوفه مدرسه جهت کنترل ارائه مواد خوراکی مجاز بازدید به عمل آمد.
در ادامه بازدیدکنندگان با حضور در یکی از نانوایی‌های فردوسیه ، اقدامات انجام شده در زمینه کنترل کاهش مصرف نمک در فرآوری نان  و حذف مصرف جوش شیرین در راستای اهداف برنامه ایراپن را مورد بررسی قرار دادند و با استفاده از دستگاه پرتابل دیجیتال شوری‌سنج و   PH متر با قابلیت خوانش سریع (رپیت تست)، نسبت به سنجش میزان نمک و جوش شیرین اقدام نمودند که تمام موارد با استاندارد‌های موجود مطابقت داشت.
در پایان، توضیحاتی پیرامون اقدامات انجام شده مرتبط با برنامه ایراپن در مرکز خدمات جامع سلامت فردوسیه توسط سرپرست این مرکز، مراقبین سلامت و کارشناسان مرتبط داده شد و طی مصاحبه‌ای با یکی از مراجعین مرکز، اثر بخشی طرح مورد تائید قرار گرفت .
همچنین از اتاق آموزش که بصورت نمایشگاه طراحی گردیده و در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دایر شده بود، بازدید صورت گرفت.

گفتنی است ایراپن یا مجموعه مداخلات اساسی بیماری‌های غیرواگیر در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه ایران، بسته خدمت پیشگیری و کنترل چهار بیماری (دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی) و چهار عامل خطر منتسب به آن‌ها (کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات) که مهمترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر هستند و احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر را افزایش می‌دهند؛ در دانشگاه علوم‌پزشکی ایران در حال اجراست.
CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1548 بار   |   دفعات چاپ: 161 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر