دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


برگزاری شورای پژوهشی دانشگاه با رویکرد بررسی چالشهای پژوهشی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ | 
برگزاری شورای پژوهشی دانشگاه با رویکرد بررسی چالشهای پژوهشی
شورای پژوهشی دانشگاه با هدف بررسی چالشهای حوزه پژوهش صبح امروز سه شنبه ۲۶ دی ماه  با حضور  رییس دانشگاه در سالن VIP مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: شورای پژوهشی دانشگاه  صبح امروز سه شنبه ۲۶ دی ماه با حضور دکتر ناصری پور رییس دانشگاه ، معاونین ، اعضای هیئت علمی دانشگاه  برگزار شد.
دکتر ملکوتی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه عنوان داشت: همایش امروز با هدف بررسی چالش ها و مشکلات حوزه پژوهش با حضور مسئولین دانشگاه برگزار شده است.
دکتر ناصری پور ضمن تشکر از زحمات مدیران و اعضای هیئت علمی دانشگاه در ارتقا سطح رتبه علمی دانشگاه بیان کرد: یکی از نقاط برجسته در دانشگاه علوم پزشکی ایران ، وجود پتانسیل بالا نیروی انسانی است.
رییس دانشگاه اظهار کرد: با توجه به کمبود بودجه توانستیم در بخش پژوهش پیشرفت  قابل توجهی داشته باشیم و این مرهون نیروی انسانی توانمند دانشگاه است.
وی افزود: ما به عنوان سکان داران مملکت باید برای آینده کار سازنده انجام دهیم ، در واقع طرح های پژوهشی باید  در راه تولید تکنولوژی، تجاری سازی و توسعه صنعت  بکار گرفته شود و در این راستا برای تغییر باید فرهنگ پذیری صورت گیرد و سارمایه گذاری و تمرکز باید برای بخش آموزش و دانشجویی انجام پذیرد.
دکتر ناصری پور با اشاره به اینکه رفتن به سمت دانشگاههای نسل سوم کار پیچیده و مشکلی نیست گفت: این هدف نیاز به دستورالعمل خاصی ندارد بلکه باید ابتدا این تغییر در نوع نگرش ما صورت پذیرد ، همچنین آموزشهای لازم به دانشجویان در زمینه کارافرینی ارائه و برای اساتید که باعث تولید محصول و ارتقاء فرآیند شوند امتیازات علمی مناسب داده شود .
وی تصریح کرد: برای رسیدن به جایگاه دانشگاه نسل سوم در کنار حفظ ویژگی های دانشگاههای نسل دوم باید زیر ساختهای لازم صورت پذیرد و تعاملات بین رشته ای توسعه یابد و ساختار دانشکده ها به سمت ایجاد پژوهشکده ه پیش رود .همچنین هسته های پژوهشی بین گروهها شکل گیرد ودرب دانشگاه به روی تمامی محققین باز شود و با همکاری سایر بخشها و دانشگاهها بتوان زمینه رشد پژوهش را با در نظر گرفتن  بررسی چند موضوع مشخص و مشترک فراهم آورد.
دکتر ناصری پور  تصریح کرد: که در بحث بین المللی شدن دانشگاه باید تمام سعی و همت  خود را بکار گرفت وبا بهره بردن از تجارب مراکز تحقیقاتی سرآمد دنیا در راه رسیدن به این هدف قدم های مثبتی برداریم و این نیازمند حمایت مدیران و مسئولان دانشگاه از محققین و پژوهشگران فعال و کارآفرین می باشد.
در ادامه دکتر مبارکی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه گفت: پیشرفت در هرکشور ناشی ازتوجه به مقوله پژوهش است و این منوط به برنامه ریزی هوشمند در این راستا می باشد.
وی بیان کرد: یک درصد از سهم درآمد اختصاصی دانشگاه صرف انجام تحقیقات و پژوهش می گردد که این سهم در ۹ ماهه سال ۹۶ مبلغ ۱۴/۶میلیارد تومان می باشد  و امید است طبق لایحه پیشنهادی برای سال ۹۷ تا میزان ۲۴ درصد  برای دانشگاه علوم پزشکی ایران افزایش یابد.
سپس دکتر توکلی معاون درمان دانشگاه پیرامون دانشگاه نسل سوم و چالش های پژوهشی سخنرانی نمود.
وی در خصوص اقدامات معاونت درمان دانشگاه در بخش پژوهش عنوان کرد: از مهمترین اقدامات این معاونت در حوزه پژوهش می توان به انجام طرح های HSR، برنامه راهنمای بالینی ، اقتصاد درمان ، فناورهای سلامت، آموزش، اعتبار بخشی ، کارسنجی و راه اندازی MCMC اشاره کرد.
گفتنی است در این برنامه اعضای هیئت علمی دانشگاه در مورد مسائل و مشکلات موجود در بخش پژوهش بحث و تبادل نظر کردند و پیشنهادات سازنده خود را برای ارتقا سطح پژوهش دانشگاه علوم پزشکی ایران ارائه دادند که اهم آن به شرح زیر است:
۱-توزیع مناسب منابع مالی ، ساختار فیزیکی و نیروی انسانی در حوزه پژوهش
۲- فراهم نمودن تسهیلات پژوهشی و اختصاص گرند به اعضای هیئت علمی محقق
۳-توجه لازم به پایان ها و طرح های کاربردی و ارائه امتیاز ویژه به دانشجویان پژوهشگر
۴-ارائه الگوی مناسب در بخش پژوهش و همکاری با دانشگاههای مهندسی
۵- کاهش ساعت تدریس برای اساتید محقق ،اختصاص زمان مناسب برای تحقیق و پاسخگو بودن حوزه پژوهش برای حل معضلات موجود
۶- افزایش اعتبار لازم برای انجام طرح های پژوهشی کاربردی
۷- حمایت از طرح های ملی و ایجاد بستر مناسب برای بخش تحقیق و پژوهش
۸- تشکیل کارگاههای آموزشی متناسب با نیاز اساتید و تشکیل هسته های پژوهشی در دانشکده ها و گروهها
۹- حمایت دانشگاه از پژوهشگران  برای توسعه ارتباط  آنها با صنعت
۱۰- ایجاد فضای رقابتی بین گروههای مختلف دانشگاه و تعامل با سایر دانشگاهها
در پایان مراسم از چند تن از پژوهشگران برتر جوان دانشگاه با اهداء جوایز تقدیر شد.

برای دریافت تصاویر بیشتر اینجا کلیک نمائید .


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1289 بار   |   دفعات چاپ: 116 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر