دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران 1396 در مرکز همایشهای رازی برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱ | 
اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران 1396 در مرکز همایشهای رازی برگزار شد
اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران 1396 روز شنبه 30 دی ماه سالجاری با حضور وزیر بهداشت در مرکز همایشهای رازی آغاز به کار کرد.
 روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران:  اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران 1396 روز شنبه 30 دی ماه سالجاری با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت و معاونین وزارت بهداشت در مرکز همایشهای رازی آغاز به کار کرد.
دکتر سیدحسن هاشمی در اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره هموطنان عزیزمان که در حادثه پلاسکو جان خود را از دست دادند، گفت: امیدوارم ازاین پس کمتر شاهد حوادثی از این قبیل باشیم.
وزیربهداشت افزود: وقوع انواع حوادث اعم از طبیعی و غیرطبیعی، ترافیکی، تخریب و زلزله، تصادف قطار، ریزیش ساختمان و غیره، بدون تعارف نمادی از ضعف و کاستی هایی است که به مدت چندین دهه روی هم انباشته شده و امروز منجر به مرگ و معلولیت های فراوان در کشور ماست.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: البته این اتفاقات در کشورهای دیگر نیز وجود دارد و مهم این است که باور کنیم همه این موارد قابل پیشگیری است و برای کاهش آنها تلاش کنیم.
وزیربهداشت گفت: در حوادث ترافیکی سالانه ١٦ هزار نَفَر فوت می کنند که آمار روزانه فوتی ها در روز ٤٥ نَفَر است و این آمار معادل سقوط یک هواپیما بزرگ در هفته و بسیار بیشتر از کشته شدگان حادثه سانچی است.
دکتر هاشمی با بیان اینکه روز گذشته به دلیل سوانح رانندگی بالغ بر ۱۰۰ نفر کشته و مصدوم شدند، گفت: ۳۳۳ هزار نفر در سال مصدوم داریم، یعنی روزانه حدود ۹۰۰ مصدوم است که برخی دچار معلولیت می شوند.
وزیربهداشت تصریح کرد: متاسفانه ۳۵۰۰ نقطه حادثه خیز داریم و حدود ٥٠ درصد آنها نقاط پر تکرار حادثه خیز هستند.
دکتر هاشمی با اشاره به اینکه امیدوارم برگزاری مراسمی همانند این اجلاس منجر به کاهش مرگ و معلولیت در جامعه شود، گفت: هزینه های خسارات جانی و مالی تصادفات معادل ٨ درصد تولید ناخالص ملی است، یعنی بیش از آنچه برای سلامت خرج می‌ کنیم، باعث هزینه برای حوادثی می ‌شویم که قابل پیشگیری است و به آن عادت کردیم.
وزیربهداشت با بیان اینکه آیا برنامه ‌مدون و قابلی پایشی برای ایمن‌ سازی حوادث وجود دارد؟ یا کمبود منابع علت عدم تسریع در ایمن ‌سازی نقاط حادثه خیز است؟ و سوالاتی از این دست نیاز به بررسی دارد، ادامه داد: اینکه لزوم بازنگری سهم انسان، جاده و خودروها در تلفات جاده ای و سرمایه گذاری درعواملی که در کوتاه ترین زمان ممکن که هزینه اثربخش باشد، کدام است؟
دکتر هاشمی گفت: سوانح سوختگی باعث می شود، سالانه ۳ هزار نفر فوت کنند و ٣٠ هزار نَفَر بستری شده و ۱۵۰ هزار نفر دچار معلولیت ناشی از سوختگی شوند و همچنین مرگ خاموش ناشی از گاز گرفتگی نیز سالانه ۸۰ هزار نفر را دچار مسمومیت می ‌کند که سالانه۸۰۰ نفر از آنها فوت می کنند.
وزیربهداشت گفت: تعداد فوتی به علت حوادث ناشی از کار در سال حدود ۲ هزار نفر است.
دکتر هاشمی اظهارداشت: مقررات ملی ساختمان با عمر ۲۰ ساله خود به ندرت به صورت کامل رعایت می‌شود، البته حرف های زیادی گفته می‌ شود، اما در عمل و در اجرا و نظارت نقش پر رنگی نداریم و در این زمینه وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی و پیمانکاران دخیل هستند و با وجود الزامات قانونی هنوز ساخت و ساز توسط مجریان ذی صلاح انجام نمی‌ شود که البته این موضوع عام نیست و مواردی وجود دارد که می‌ توان پیشگیری کرد، مثلا بیمارستانی که کمتر از یک سال گذشته افتتاح کردیم در زلزله اسلام آباد فرو ریخت، اما خانه‌ هایی با قدمت بیش از ۵۰ سال، خراب نشد و این مسائل نشان می‌ دهد که مشکلاتی وجود دارد و مشکل وقتی پر رنگ ‌تر می‌ شود که برخوردی نمی کنیم.
وزیربهداشت گفت: یک سال از حادثه پلاسکو و چند ماه از حادثه زلزله کرمانشاه گذشته و عدم برخورد باعث ایجاد شایعات می‌ شود و انگشت اتهام به سمت آنهایی می ‌رود که شاید کم ‌ترین تقصیر را داشته باشند.
دکتر هاشمی گفت: با وجود الزامات قانونی، ایمنی کارگاه‌ ها وضعیت خوبی ندارند، با این وضعیت، آمار بالای حوادث بدیهی است، لذا باید حتما به آنچه به عنوان مقررات ملی وضع شده و قانون حکم کرده، تن بدهیم، زیرا مشکل ما قانون ‌گریزی در همه ابعاد است و نقش مسئولین در این میان پر رنگ‌ تر است، زیرا هرچه مردم قانون ‌گریزی را ببینند، آنها نیز به این کار تن می ‌دهند.
وزیربهداشت بیان کرد: با اجرای مقررات ملی ساختمان می‌ توان از بخش مهمی از حوادث پیش‌گیری کرد، ضعف در توانمندی فردی و غیره در کنار نقص در زیرساخت‌ ها و سهل انگاری و‌ کوتاهی و کم اهمیت شمردن جان انسان‌ ها دست به دست هم داده و منجر به ایجاد حوادثی شده که سعی می‌ کنیم در مورد آن فرافکنی کنیم.
دکتر هاشمی گفت: به نظر می ‌رسد صنعت بیمه با وجود تلاش بسیاری که داشته، نتوانسته حوادث را کم کند، فکر می ‌کنیم همه این دردها درمان دارد و راه بسیاری از این دردها اجرای دقیق قانون است.
وزیربهداشت افزود: نمی ‌دانم چرا ما ایرانیان نمی‌ خواهیم از قانون استفاده کنیم، انگار سر ستیز داریم و می گوییم باید خودمان همه چیز را تجربه کنیم و بعد مسیر را مدام اشتباه می‌ رویم و حتی سرمان به سنگ می‌خورد، اما باز هم بیدار نمی‌شویم.
دکتر هاشمی با بیان اینکه باید از تجربه ‌های جهانی برای ساختن جامعه ایمن استفاده کنیم، گفت: باید در برابر جان و مال انسان‌ ها در هر سه قوه شاهد تحرک بیشتری باشیم و این کار حتما منحصر به قوه مجریه یا قوه مقننه نیست، بلکه اعتقاد دارم قوه قضاییه نقش بیشتری دارد و اگر کسی تخلفی کرده و مسئولیت خود را انجام نداده باید با او برخورد شود، باید انجمن‌های تخصصی نیز در کارها مشارکت کنند.
وزیربهداشت تصریح کرد: باید به وسیله ابزارهای اطلاع رسانی و شوراهای محلی نسبت به وجود مکان ‌های حادثه خیز واکنش نشان داد و این نقاط بیشتر مشخص شوند.
دکتر هاشمی گفت: امیدواریم روزی را ببینیم که تعداد تصادفات ما کاهش یافته و خودروها ایمن ‌تر شده و سواد و فرهنگ مردم چه در رانندگی و چه در رعایت حقوق یکدیگر افزایش پیدا کند.
وزیربهداشت با بیان اینکه جاده‌ ها باید ایمن‌ تر شوند، زیرا این بخش آزاردهنده است، گفت: نزاع ‌هایی که در کشور اتفاق می‌افتد نیز آمار بالایی دارد و برای ما که خود را میراث دار تمدن بزرگی می دانیم و پایبند به دینی هستیم که مظهر بخشندگی است، باعث شرمندگی است که در طول شبانه‌روز تعداد زیادی از افراد به علت نزاع‌ ها جان خود را از دست بدهند.
دکتر هاشمی تاکید کرد: باید گفت که آسیب‌ های اجتماعی بلای جان کشور است و متاسفانه ما خیلی چیزها را توجیه می‌ کنیم یا راه را اشتباه می‌ رویم.
وزیربهداشت گفت: باید دستگاه‌ هایی وجود داشته باشد که مسئول ایمنی باشد و اگر اتفاقی افتاد مثل ستادهای بحران فعلی نباشد که عقب‌ تر از مردم به بحران می ‌پردازند.CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 924 بار   |   دفعات چاپ: 100 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر