دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


نشست رابطان مددکاری اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با حضور وزیر بهداشت برگزار شود

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ | 
نشست رابطان مددکاری اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با حضور وزیر بهداشت برگزار شود
نشست رابطان مددکاری اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور روز سه شنبه 17 بهمن ماه 1396 با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت و معاونین در مرکز همایشهای رازی برگزار شد.
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: نشست سراسری مددکاران اجتماعی سراسر کشور روز سه شنبه 17 بهمن ماه 1396 با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت، دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مرکز همایشهای رازی برگزار گردید.
دکتر هاشمی در این نشست به تغییر نگاه به مساله مددکاری اشاره کرد و گفت: تاکنون فعالیت‌های واحد مددکاری چندان ارتباطی با تخصص و دانش مددکاری اجتماعی نداشت و باید به این حوزه رویکرد تخصصی داشته باشیم.
وزیر بهداشت به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به سازمان‌های مردمی تاکید کرد و ادامه داد: در دولت تدبیر و امید به جایگاه سازمان‌های غیردولتی اهمیت داده شد و ما در وزارت بهداشت این رویکرد را دنبال کرده‌ایم.
دکتر هاشمی از راه‌اندازی خیریه‌های پشتیبان در بیمارستان‌های کشور به منظور ارائه خدمات بهتر به مردم خبر داد و گفت: بنابر پیشنهاد معاون درمان، جناب آقای دکتر جان‌بابایی، حوزه مددکاری به معاونت اجتماعی انتقال یافت تا به صورت تخصصی به این حوزه پرداخته شود. دغدغه همه ما از ورود به حوزه فعالیت‌های سیاسی و مدنی از دوران انقلاب و قبل از آن رفاه اجتماعی بود و هست و الان هم دغدغه جدی ماست.
وزیر بهداشت از ادامه جدی فعالیت طرح تحول سلامت و از مجلس و دولت خواست تا پشتیبان این طرح باشند و ادامه داد: این طرح باید با قوت و جدیت ادامه پیدا کند تا به رفاه و تامین اجتماعی مردم صدمه‌‌ای وارد نشود. این طرح با تاخیری ۳۵ ساله آغاز شد ولی خوشبختانه انجام شد و نباید کسی آن را متوقف کند.
دکتر هاشمی از فعالیت‌های حوزه معاونت اجتماعی تقدیر کرد و گفت: فعالیت‌هایی که توسط دکتر ایازی و همکاران صورت گرفته، کارهای مطلوب و مهمی است و شایسته تقدیر است.
دکتر جان‌بابایی در این نشست با اشاره به تخصص علمی خود مسوولیت‌‌های پیشین خود گفت: تخصص من سرطان‌شناسی است و مسوولیت‌ام پیش از این ریاست دانشگاه علوم پزشکی مازندران بود و رییس بیمارستان هم بوده‌ام. متاسفانه جایگاه مددکاران به درستی دیده نشده بود و در بیمارستان‌ها این ظرفیت هرز رفته بود در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا جایگاه ارزشمندی دارند. این کاهش جایگاه مددکاران یک ظلم بود که این ظلم هم در حق مددکاران و هم در حق بیماران بود.
معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: خدمات مددکاری اجتماعی باید از غفلت خارج می‌شد و ما پیشنهاد پیوستن این واحد به معاونت اجتماعی را دادیم. مددکاری باید حمایت مادی، معنوی و فکری با بیماران و خانواده‌ها داشته باشد.
دکتر جان‌بابایی به لزوم بازنگری به مددکاری اشاره کرد و گفت: به مشکلات اجتماعی بیماران و مراجعان حتما باید رسیدگی شود و این کم‌بود در بیمارستان‌های روانی هم دیده می‌شود و امیدواریم در معاونت اجتماعی این کمبودها برطرف شود.
معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه از دکتر ایازی به دلیل پذیرش مسوولیت این حوزه سپاسگزاری کرد و گفت: به نوبه خودم در این زمینه در خدمت ایشان خواهم بود و رابطان و مددکاران نیز برای ارتقای آن تلاش کنند. از افتخارات وزارت بهداشت در این دوره ایجاد معاونت اجتماعی است و همه به آن افتخار می‌کنیم.
او در ادامه گفت: بیایید همه با هم مددکاری اجتماعی را احیا کنیم. ادامه درمان، مدیریت هزینه درمان، کاهش آسیب درمان و آسیب‌های اجتماعی متوجه بیماران و خانواده‌ها از جمله وظایف مددکاران اجتماعی است. صرف درمان بیماری، بخش کوچکی از روند درمان به ویژه در بیماری‌های سخت درمان است.
دکتر ایازی ابراز امیدواری کرد که این نشست سرآغاز تلاشی جدید و استوار در راستای احیای مددکاری اجتماعی باشد و افزود: قرار گرفتن واحد مددکاری در زیرمجموعه معاونت اجتماعی به معنای قطع ارتباط با معاونت درمان نیست و مددکاران باید یار و یاور بیماران و خانواده‌ها در زمینه‌های مادی، روانی و اجتماعی باشند.
او با اشاره به این‌که در هر بیمارستان، مددکار اجتماعی، دبیر خیریه پشتیبان بیمارستان است گفت: رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی حوزه سلامت و وضعیت رفاه و تامین اجتماعی بیماران از وظایف مددکاری است و بخش زیادی از این هزینه‌ها می‌بایست از طریق مشارکت‌های اجتماعی تامین شود.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: متاسفانه از تخصص مددکاران به نحو شایسته استفاده نشده است و بایست جایگاه واقعی خود را پیدا کند و از ظرفیت ایشان استفاده شود.
دکتر ایازی در این نشست با شنیدن سخنان مددکاران گفت: مطالبات و مطالب مطروحه توسط شما مددکاران عزیز مورد بحث قرار خواهد گرفت و دوستانی که در همین جمع صاحب نظر هستند به‌عنوان نماینده شما انتخاب شوند و جلسات حضور پیدا کنند.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت  از تشکیل اتاق اندیشه‌ورزی مددکاری اجتماعی با حضور استادان و اندیشمندان و فعالان این حوزه خبر داد و گفت: دلیل پیوستن واحد مددکاری اجتماعی به اداره‌کل خیرین، این است که این حوزه‌ها با هم منافاتی ندارند و بسیاری از کارها از جمله داوطلبان سلامت نیز در این اداره‌کل پی‌گیری می‌شود.
او در ادامه گفت: یکی از شروط موفقیت مددکاری اجتماعی، داشتن حمایت دیگر حوزه‌ها هست و باید حمایت‌طلبی صورت گیرد. مددکارن از ظرفیت خیران برای رسیدن به نتایج خود استفاده کنند. هم‌چنین با کانون‌های اجتماع‌محور سلامت محلاتدر سراسر کشور رابطه برقرار کنند.
دکتر ایازی با اشاره به مشکلات جامعه مددکاری ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه مددکاری، اختلافات درونی جامعه مددکاران است و امیدواریم بتوانیم با حمایت دوستان و استادان به سرانجام مطلوب در راستای ارتقای مددکاری اجتماعی و جایگاه آن در وزارت بهداشت و زیرمجموعه‌های آن و خدمت‌رسانی به مردم برسیم. باید تلاش کنیم اختلافات در خانواده مددکاران حل شود و ما نیز مشارکت کنیم.
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1269 بار   |   دفعات چاپ: 125 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر