دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


مالاریای 'فالسیپاروم' احتمال مرگ زنان باردار را افزایش می دهد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۶ | 
مالاریای  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ابتلا به 'پلاسمودیوم فالسیپاروم' یکی از انواع بیماری مالاریا، احتمال مرگ و میر زنان باردار و کودکان زیر پنج سال را افزایش می دهد.
به گزارش گروه علمی ایرنا ، عامل بیماری مالاریا فالسیپاروم یک تک یاخته از جنس پلاسمودیوم است. تاکنون بیش از 100 مورد پلاسمودیوم شناخته شده که فقط 4 گونه آن در انسان بیماری ایجاد می‌کنند. این 4 نوع پلاسمودیوم شامل فالسیپاروم (Plasmodium falciparum)، ویواکس (P.vivax)، مالاریه (P.malariae)، اوال (P.oval) است. مالاریای اوال تاکنون در ایران دیده نشده‌است.
اگرچه این 4 گونه بیماری مهمی را ایجاد می‌کنند اما بیماری ایجاد شده توسط فالسیپاروم شدیدتر بوده و حتی گاهی منجر به مرگ بیمار می‌شود.
دکتر مهین جمشیدی روز چهارشنبه به مناسبت روز جهانی مالاریا به خبرنگار علمی ایرنا گفت: سیستم ایمنی و شرایط بدنی این افراد طوری است که احتمال عوارض بیماری در آنان بیشتر بوده و به همین دلیل، بیشتر در معرض خطر مرگ و میر قرار دارند.
وی اظهار کرد: سوء تغذیه، عامل دیگری برای احتمال افزایش عوارض بیماری مالاریا در این افراد است و به زنان باردار و والدین کودکان کمتر از 5 سال، توصیه می شود که مراقب تغذیه خود باشند.
این متخصص بیماری های عفونی در باره این که بیماری مالاریا تا چه حد کشنده است، گفت: این موضوع بستگی نوع انگل مالاریا دارد، از 4 نوع انگلی که به انسان منتقل می شود، فالسیپاروم از همه خطرناک تر است.

** مالاریا بیماری مناطق گرمسیری است
وی، مالاریا را بیماری مناطق گرمسیری اعلام کرد و گفت: تمرکز بیماری در کشور در نواحی جنوب غرب و جنوب شرق بیشتر است و در سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان این بیماری شیوع بیشتری دارد .
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: بیشترین تعداد بیماری در سیستان و بلوچستان به دلیل موارد وارده از کشورهای پاکستان و افغانستان است.
این متخصص بیماری های عفونی گفت:این بیماری در صورتی قابل درمان است که بموقع تشخیص داده شود و روند درمان به صورت منظم سپری شود.
وی گفت: تب، بدن درد، ضعف، بی حالی، کاهش اشتها، زردی از جمله علائم این بیماری است و نوع شدید بیماری می تواند با کاهش سطح هوشیاری تنگی نفس یا حتی علائم نارسایی کلیوی به همراه داشته باشد.
جمشیدی به افراد ساکن در مناطق پرخطر این بیماری توصیه کرد که از پشه بند برای مقابله به این بیماری استفاده کنند و در صورت امکان شب در داخل منازل یا امکان سرپوشیده حضور داشته باشند.
بیماری ایجاد شده توسط انگل مالاریا که به عنوان بیماری مالاریا نامیده می شود، می تواند نشانه های متنوع و گسترده ای داشته باشد که می توان آنها را به دوره کمون یا بیماری خیلی خفیف و شدید و حتی مرگ طبقه بندی کرد، ولی عموماً بیماری مالاریا را به دو نوع خفیف و شدید طبقه بندی می کنند و در کل مالاریا بیماری علاج پذیری است که لازمه درمان آن تشخیص و اقدام به موقع و درست می باشد.

** دوره کمون بیماری مالاریا
زمانی که ذره تاثیر گذار (پلاسمودیوم) به وسیله پشه آنوفل وارد بدن شده تا قبل از ظاهر شدن اولین علائم بیماری به آن دوره کمون گفته می شود. دوره کمون بیماری مالاریا در اغلب موارد بین 7 تا30 روز است. کوتاه ترین دوره کمونی در 'پلاسمودیم فالسی پاروم' و طولانی ترین دوره کمون در مالاریا ' مالاریه' مشاهده می شود.
داروهای ضد بیماری مالاریا برای پیشگیری و یا به تاخیر انداختن مالاریا، برای مسافرانی که به محل بومی مالاریا مسافرت کرده اند مورد استفاده قرار می گیرد که مدت تاخیر اندازی بین چند هفته تا چند ماه می باشد.


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 581 بار   |   دفعات چاپ: 53 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر