دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


درمان در سال سخت سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲۴ | 
درمان در سال سخت سلامت ارائه دهندگان خدمات در حوزه سلامت این روزها تاکید می‌کنند محدودیت منابع و مشکلات اقتصادی در حوزه سلامت جدی است و برای جلوگیری از آسیب به بیماران و کاهش تاثیر فشار اقتصادی بر سلامت مردم باید چاره‌ای اندیشید.
به گزارش ایسنا، دانشگاه‌های علوم پزشکی که ارائه دهنده اصلی خدمات درمانی و بهداشتی هستند، راهکارهای جدیدی برای کنترل منابع مالی و هزینه‌های خود اتخاذ کرده‌ و همچنان تاکید دارند افزایش هزینه بیماران و مراجعه به بیرون از بیمارستان برای تامین دارو و تجهیزات جزو خط قرمزهای مراکز درمانی است و در عین حال است مدیریت منابع و مصارف صورت گیرد.
دکتر نادرتوکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باره می‌گوید: ممکن است نیاز باشد برای جراحی‌های گران‌قیمت و خدمات غیراورژانس نیاز به تدوین پروتکل داشته باشیم.
وی درگفت‌وگو با ایسنا می‌افزاید: خط قرمز طرح تحول نظام سلامت این است که بیمار برای خدمات مورد نیاز خود در بیمارستان‌ها تاجایی که ممکن است به بیرون از بیمارستان مراجعه نکند و تمام خدمات پاراکلینیک و تهیه تجهیزات پزشکی به صورت متمرکز در خود بیمارستان انجام شود. همچنین پرداختی خدمات مشمول طرح تحول از بیمه شهری ۱۰ درصد و در بیمه روستایی و عشایری بیش از پنج  درصد نشود.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه مطالبات سازمان‌های بیمه‌گر عقب است، این امکان وجود دارد بیمارستان‌ها در تامین تجهیزات با مشکل روبرو شوند. البته با اخذ سیاست‌هایی که به صورت متمرکز در دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت می‌گیرد، هر بیمارستانی که مشکل حیاتی در تامین تجهیزات اساسی خود داشته باشد حتما در اولویت قرار می‌گیرد. بیمارستان‌ها قبل از ساماندهی قیمت ارز، یک یا دو روز دچار اختلالات کوچکی شدند، اما با پیگیری‌هایی که در این زمینه صورت گرفت این مشکل نیز برطرف شد.
دکتر توکلی با اشاره به سیاست دانشگاه علوم پزشکی ایران برای کنترل هزینه‌ها، بیان می‌کند: با توجه به اینکه هزینه‌های درمان بالا است، مهم‌ترین چیزی که در سیاست‌های کاری خود قرار داده‌ایم این است که ممکن است به اجبار برای بیماران غیر اورژانس و کسانی که در جراحی‌های آنها تجهیزات گران‌قیمت استفاده می‌کنند، نیاز باشد پروتکل‌ها و سهمیه‌هایی تدوین شود.
وی با اشاره به برنامه اجرای طرح ساماندهی ارجاع در بیمارستان‌ها، ادامه داد: با اجرای این طرح قرار است بیمارستان‌های سطح پایین خدمات فوق تخصصی ارائه ندهند؛ چون ممکن است باعث نیاز القائی شوند. بنابراین بیمارستان‌هایی که قرار است عمل‌های تخصصی و گران‌قیمت انجام دهند، سطح بندی می‌شوند تا این جراحی‌ها مانند تعویض مفصل و ... فقط در مراکز خاصی انجام شود. لازم است سیستم نظام‌مندی برای این نوع از جراحی‌ها داشته باشیم.
دکتر توکلی تاکید کرد: با این وجود خدمات اورژانسی، بیماران صعب‌العلاج و نیازمند عمل‌های جراحی حیاتی حتما انجام می‌شود. به نظر می‌رسد قرار است در سال ۹۷ در زمینه پروتکل برای داروهای گران‌قیمت و نظارت برای مصرف بهینه آنتی بیوتیک‌ها و سهمیه‌بندی عمل‌های جراحی گرانقیمت برنامه‌ریزی انجام شود.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 625 بار   |   دفعات چاپ: 59 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر