دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامت



درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


غده تیروئید عهده دار تنظیم متابولیسم بدن

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۵ | 
غده تیروئید عهده دار تنظیم متابولیسم بدن
به مناسبت گرامی داشت هفته جهانی تیروئید (25 الی 31 می ) ، دکتر نجفی مقدم در خصوص عملکرد غده تیروئید مطالب لازم را بیان کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه : دکتر طیبه نجفی مقدم رئیس گروه بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران  ضمن گرامی داشت هفته جهانی تیروئید در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه عنوان کرد: تیروئید یک غده شبیه بال پروانه است که جلوی گردن قرار گرفته است. این غده هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) تولید و به داخل خون ترشح می‌کند، همچنین این هورمون ها سرعت کار و تولید انرژی را در بدن عهده دار هستند.
وی افزود: عملکرد اختصاصی تیروئید این است که هورمون تیروئید را تولید کند و حوزه تاثیر این هورمون تقریبا در تمام بافت های بدن است ، زیرا این هورمون فعالیت سلولی آن ها افزایش می دهد بنابراین ، تنظیم متابولیسم بدن  بر عهده تیروئید است.
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: عملکرد غده تیروئید شامل جذب ید (موجود در مواد غذایی) و تبدیل آن به هورمون های تیروئید است و بیماری ها و اختلالات بسیاری با تیروئید در ارتباط بوده و بروز این عوارض می تواند در هر سنی ایجاد شود که از مهمترین علل آن می توان آسیب ، بیماری و یا سوء تغذیه (کمبود مواد مغذی ) در رژیم غذایی را نام برد.
دکترنجفی مقدم  تصریح کرد: مشکلاتی همچون تولید بیش از حد یا بسیار کم هورمون تیروئید (پرکاری و کم کاری تیروئید) ، رشد غیر طبیعی تیروئید (گواتر)  ، ندول یا توده در تیروئید، سرطان تیروئید بیماری های التهاب یا تورم تیروئید جز بیماری های شایع غده تیروئید می باشد.
متخصص بیماری های داخلی اظهار کرد: دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی برای گرامی داشت این هفته برنامه های متنوعی در دستور کار خود قرار داده است که از آن جمله می توان به  برگزاری همایش و کار گاه های آموزشی به منظور حساس سازی و بازآموزی پزشکان متخصص غدد و کارکنان بهداشتی ، طراحی واجرای برنامه های نمادین ، اقدامات ابتکاری ( مسابقات نقاشی) و نیز هماهنگی با صدا و سیما جهت پخش برنامه های آموزشی، مباحث علمی و بحث های عمومی در خصوص استفاده از نمک یددار اشاره کرد.
شایان ذکراست فدراسیون جهانی تیروئید به منظور افزایش سطح آگاهی مردم از بیماری تیروئید ،عوارض و راه های پیشگیری و درمان آن ، تاریخ 4 الی 10 خرداد ماه را به عنوان هفته جهانی اطلاع رسانی تیروئید نام گذاری کرده است .

خبر: خطیبی
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 727 بار   |   دفعات چاپ: 129 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر