دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


یادداشت دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۹ | 
یادداشت دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات

سی و یک می مصادف با دهم خرداد با عنوان روز جهانی بدون دخانیات شناخته می‌شود و همه ساله برنامه‌ها واقداماتی طی هفته منتهی به این روز در جهت اجرای سیاست‌های موثر بر کاهش مصرف دخانیات و ارتقای سطح آگاهی عمومی در بین اقشار مختلف جامعه انجام می‌پذیرد. از آن‌جایی که سازمان جهانی بهداشت موضوع امسال مبارزه با دخانیات را، "دخانیات و بیماری قلبی" TOBACCO BREAKS HEARTS"  انتخاب نموده لازم است برنامه‌ها و اقدامات جدی‌تری در این زمینه صورت پذیرد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به "ایجاد مسئولیت اجتماعی در برابر فراگیر شدن مصرف دخانیات" در سطح جامعه به ویژه در بین جوانان و نوجوانان اشاره نمود.  
آمارهای نگران کننده افزایش مصرف دخانیات، تنوع مواد مصرفی دخانی و نیز کاهش متوسط سن مصرف کنندگان در کشور هشداری جدی برای در پیش گرفتن راهکار و سیاست‌های نوین جهت مبارزه با این پدیده شوم است. توجه به این امر مهم در برنامه‌ریزی‌های اجتماعی ضروری است که مصرف دخانیات تنها دارای اثرات جسمی نیست بلکه بزرگ‌تر از آن حاوی تبعات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که این موضوع مداخلات اجتماع محور را ضروری می‌سازد. فراوانی سیگار در بازار، جذابیت‌های ظاهری نظیر شکل، رنگ، طعم و پاکت‌های سیگار، تبلیغات و تلویزیون و تقلید از هنر پیشه‌ها، آگاه نکردن جوانان از خطرات و مضرات سیگار از سوی مسئولان، از جمله عوامل اجتماعی روی آوردن به سیگار است که می‌باید توسط مسئولین و سیاست‌گزاران جامعه مورد توجه قرار گیرد. باید توجه داشته باشیم که سلامت جسمی و روانی یکی از پایه‌های رسیدن به توسعه اجتماعی است که از مهم‌ترین موانع آن گسترش مواد دخانی است. صنعت دخانیات با به مخاطره انداختن سلامت جسمی، اجتماعی و رفاه اقتصادی مردم جهان یکی از اصلی‌ترین عوامل تهدیدکننده توسعه پایدار محسوب می‌گردد و از این‌جاست که بیش از پیش ضرورت اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در سطح جامعه مطرح می‌شود. این برنامه‌ها ابتدا از درون خانواده‌ها شروع شده، در سطح مدارس گسترش یافته و به بستر جامعه تسری می‌یابد و البته نباید فراموش کرد که درگیر نمودن نهادهای آموزشی در امر پیشگیری و مبارزه با دخانیات، به عنوان دروازه ورود به اعتیاد می‌باید به عنوان یک سیاست راهبردی مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه از حضور و وجود متخصصین امر حداکثر بهره را برد.
در پایان ضمن هشدار مجدد نسبت به فراگیری و گسترش مصرف دخانیات، همه آحاد جامعه را به پذیرش مسئولیت اجتماعی در مسیر مبارزه با دخانیات فرا می‌خوانم و امید دارم با در نظر گرفتن اقتضائات و نیازهای افراد جامعه به ویژه در حوزه اشتغال، اوقات فراغت، ازدواج، آموزش در مسیر جامعه‌ای پاک و عاری از مواد دخانی گام برداریم.


 


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 491 بار   |   دفعات چاپ: 68 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر