دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


یادداشت دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه در راستای استفاده بهینه از انرژی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۶ | 
یادداشت دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه در راستای استفاده بهینه از انرژی
مصرف بهینه انرژی، یک مسولیت مهم اجتماعی است"
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه ؛ طی چند سال گذشته بیش از هر زمانی شنیدن اخبار متعدد روبه رو شدن با خشکسالی، کم آبی و هدررفت انرژی تبدیل به یک واقعیت تلخ در میان لایه‌های مختلف اجتماعی شده که روز به روز دامنه  و ابعاد آن گسترش یافته است. هر چند این موضوع مختص به جامعه، کشور و یا منطقه خاصی از جهان نیست اما نحوه مواجه و مدیریت چنین مساله.ای تفاوت‌های زیادی از نظر اثرات اجتماعی و زیست محیطی بر جوامع گذاشته است. خشکسالی و استفاده نامناسب از انرژی‌‌ها در کشورمان با توجه به قرار گرفتن در موقعیت ویژه اقلیمی گرم و خشک و همچنین خشکسالی‌های پی در پی در سالیان اخیر  چالشی جدی در برابر سیاست‌گزاران و عموم جامعه بوده است.  باید اشاره نمود که مساله خشکسالی تنها محدود به کمبود منابع آب نیست و در کنار آن سایر انرژی‌ها از جمله کمبود انرژی برق هم به‌صورت بسیار جدی مطرح است. هر چند برخی از جنبه‌های کمبود آب، خشکسالی و سایر انرژی‌ها در دست جامعه نیست و ممکن است بخشی از آن به دلیل مسائل خارج از کنترل انسان روی دهد اما به واقع می توان گفت که نحوه مواجه و مدیریت آن، تا حدود زیادی به رفتار مسئولانه آحاد مردم و شهروندان جامعه وابسته است.
روند مصرف انرژی در کشورهای جهان به عنوان یکی از شاخص‌های مهم رشد و رفاه اجتماعی همواره مورد توجه بوده است اگرچه شدت مصرف انرژی در کشورمان بسیار بالا است، باید گفت بخش بزرگی از انرژی با ارزش متاسفانه اسراف می‌شود و در مسیر صحیح بهره برداری اقتصادی و صنعتی قرار ندارد. بر اساس آمار جهانی در ایران شدت مصرف انرژی از اکثر کشورها بیش‌تر است که تخمین زده می شود ۴ برابر متوسط مصرف انرژی در دنیا است؛ در این میان شدت مصرف انرژی الکتریکی ۳ برابر این مقدار بوده و البته درصد قابل توجهی از آن را می توان، یک موضوع اجتماعی و فرهنگی دانست که می باید با آموزش، مداخلات اجتماعی، فرهنگ‌سازی  و ... در مسیر صحیح قرار داد.  
رشد روزافزون جمعیت و نیاز به مصرف بیشتر، وابستگی به انرژی و منابع طبیعی و عدم الگوی مصرف منطقی موجب از بین رفتن بسیاری از منابع و سرمایه های حیاتی کشور شده است و همانطور که اثرات تلخ آن امروزه در اقصا نقاط کشور دیده می شود موجب کمبود آب شرب، خشک شدن مزارع، قطعی برق  و ... شده است. بر این اساس ضروری است که هرچه سریعتر با در برگرفتن طرح های کاربردی علمی برای استفاده صحیح از مصرف انرژی در همه بخش‌های صنعتی و خانگی، همگان را به پذیرش مسولیت اجتماعی و انسانی در برابر سوء مصرف انرژی ها از جمله آب و برق دعوت کنیم. و به یاد داشته باشیم که این مهم جز با عزم همگانی و همراهی تک تک هم وطنانمان محقق نخواهد شد. هر لحظه غفلت و دیرکرد نسبت به این موضوع به قیمت از دست رفتن منابع غیرقابل برگشت، مشکلات و مسائل زیست محیطی و از همه مهم‌تر درگیر شدن با تهدیدات و مشکلات اجتماعی است. بنابراین در این ایام که مصادف با روزهای ابتدایی تابستان، گرمای شدید هوا و مسائل خاص آن است لازم است مردم و مسئولان کشور دست در دست هم از تمامی ابزارهای موجود برای رفع مشکلات پیش رو استفاده کنند تا انشالله با همراهی و همیاری عمومی از سد معضلات و تبعات آن عبور کنیم.


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 381 بار   |   دفعات چاپ: 29 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر