دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۳ | 
برنامه غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج 


مدیریت بیماری‌های ژنتیک بسیار سخت است. به همین دلیل برای دست‌یابی به شاخص‌های مقرون به صرفه گی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها، باید از استراتژی‌ها و کریدورهای مشترک مدیریتی بهره برد.در عین حال استراتژی‌های کنترل این بیماری‌ها باید با پیروی از الگوی طبیعی رفتار بیماری‌های ارثی ژنتیکی در جمعیت در قالب یک برنامه مبتنی بر جامعه برنامه‌ریزی شوند.

 در گذشته عدم دسترسی به سطح ژنتیکی حیات و ناشناخته بودن تاثیر ژن­ها بر عوامل محیطی با سلامت انسان، این علم را عمدتاً به مجموعه ای از سندرم ها و محاسبات احتمال آماری غیر تاثیرگذار از میزان خطر تبدیل کرده بود. با آگاهی روز افزون از تاثیر اطلاعات ژنتیکی،دانش ژنتیک به عنوان یکی از علوم زیربنایی پزشکی که به تشخیص، پیشگیری و درمان هدفمند بیماری ها به نحو موثر و تعیین کننده کمک می­کند، جایگاه مشخصی در بین مولفه های اصلی سلامت و بیماری یافته است. اینک مدیریت بیماری ها بویژه بیماری های غیرواگیر بدون بکارگیری دانش ژنتیک، نمی­تواند موفقیت به هنگام و کامل داشته باشد.

 برای موثر واقع شدن برنامه های ژنتیک باید ازدانش ژنتیک اجتماعی، هوشمندانه بهره گرفت تا بتوان خدمات ژنتیک را از محدوده تاثیرخصوصی و به اصطلاح محدود به چند کلینیک،  به سطح اجتماع با استفاده از برنامه‌ریزی خدمات مبتنی بر جامعه توسعه داد و آن را عادلانه توزیع کرد.

ژنتیک اجتماعی چیست؟
کاربرد مسوولانه و واقع بینانه علم ژنتیک و تکنولوژی های مرتبط در سطح جمعیت (population) برای بهبود سطح سلامت افراد در واقع زنتیک اجتماعی کاربرد ژنتیک در بهداشت عمومی (public health) است.

اهداف برنامه ژنتیک اجتماعی :( با هدف بهبود شاخص های مهم سلامت مانند: مرگ و میر اطفال -مرگ زودرس بزرگسالان)
  1. کاهش بروز 
  2. کاهش معلولیت
 
برنامه های ژنتیک اجتماعی شامل :
  • شناسایی موارد در معرض خطر ژنتیک در خانواده
  • ارائه خدمت مشاوره ژنتیک
  • ارائه خدمت تشخیص ژنتیک
  • مراقبت فعال ماهانه زوجین در معرض خطر تولد فرزند مبتلا، تشخیص ژنتیک جنین و امکان ختم بارداری انتخابی جنین مبتلا
  • مراقبت فعال دوره ای افراد در معرض خطر بیماری های ژنتیکی بزرگسالی
  • خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی برای بیماران ژنتیک در بیمارستان های منتخب برنامه
 
از برنامه هایی که در راستای کاهش بروز و معلولیت در نظام سلامت کشور ادغام شده است ؛ خدمات ژنتیک ادغام یافته هنگام ازدواج است که تا پیش از این از سال 1376 با برنامه غربالگری تالاسمی هنگام ازدواج انجام می شد و از سال 1397 بر اساس موضوع ماده 75 قانون برنامه ششم توسعه با پوشش بیماری های ژنتیک تهدید کننده سلامت فرزند آتی در غالب استراتژی غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج در مراکز صدور گواهی سلامت ازدواج  وزارت بهداشت در حال شکل گیری است.
در این استراتژی زوجینی که در بستر برنامه غربالگری تالاسمی به مرکز بهداشتی درمانی ویژه مشاوره ژنتیک مراجعه می­نمایند ،در کلاس آموزشی در جریان برنامه آموزش زوجین پیش از ازدواج در خصوص ضرورت های مشاوره ژنتیک آموزش می بینند و برای انجام غربالگری ژنتیک راهنمایی می شوند. سپس زوجین توسط مراقب سلا مت با سابقه و آموزش دیده غربالگری ژنتیکی می شوند. زوجین در معرض خطر تشخیص داده شده از پرسشنامه غربالگری حین ازدواج ،جهت بررسی های بیشتر و مشاوره ژنتیک راهنمایی می شوند.

دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز همانند سایر دانشگاه های کشور اجرای استراتژی غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج را از اسفند سال 1396 به مرحله اجرا در آورده است و در حال حاضر  این برنامه در مرکز خدمات هنگام ازدواج  گلستان شهرستان بهارستان و مرکز خدمات هنگام ازدواج شهید هاشمی نژاد تهران اجرا می شود . به زودی تمامی 9 مرکز مستقر در محدوده دانشگاه علوم پزشکی ایران به این برنامه خواهند پیوست و صدور گواهی سلامت ازدواج  بر طبق مصوبات مجلس منوط به انجام غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج خواهد بود.

 

درباره ی برنامه غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج  بیش تر بدانیم 
 

ردیف عنوان دانلود
1 AWT IMAGE ترکت آموزشی آشنایی با غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج AWT IMAGE
2 AWT IMAGE فرآیند اجرای غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج AWT IMAGE
3 AWT IMAGE دستورالعمل غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج AWT IMAGE

 

 CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 177 بار   |   دفعات چاپ: 21 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر