دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

برنامه غربالگری سرطان سرویکس

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۷ | 

برنامه غربالگری سرطان سرویکس
 


 


سرطان در حال حاضر به عنوان سومین علت مرگ و میر در اکثر جوامع از جمله در ایران مطرح می باشد. در سال های اخیر میزان بروز برخی از سرطان ها از جمله سرطان های روده و پستان افزایش روزافزونی داشته است.
سرطان سرویکس چهارمین سرطان شایع زنان است، مهمترین علت مرگ ناشی از سرطان در کشورهای درحال توسعه است. ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مهم ترین علت شناخته شده آن است. تنها سرطانی است که علت لازم برای ایجاد آن شناخته شده و روش های پیشگیری موثر برای ریشه کنی آن وجود دارد.
 متوسط بروز جهانی سرطان در مردان 205 در صد هزار نفر جمعیت و در زنان 165 در صد هزارنفر جمعیت است در متوسط بروز سرطان در کشور ایران در مردان 134 در صد هزار نفر جمعیت و در زنان 128 در صد هزارنفر جمعیت است. طبق اخرین گزارش کشوری ( گزارش کشوری سال 1393) ، تعداد موارد جدید سرطان در استان تهران، 23238 مورد بوده که از این تعداد 46.695 در زنان و 53.30% در مردان رخ داده است. شایعترین سرطانها در کل جمعیت استان تهران شامل: پستان، پروستات، پوست (غیرملانوما)، کولورکتال و معده بود. شایعترین سرطانها در جمعیت مردان استان تهران شامل: پوست (غیرملانوما)، پروستات، کولورکتال، معده و مثانه بود. شایعترین سرطانها در جمعیت زنان استان تهران شامل:  پستان، کولورکتال، پوست (غیرملانوما)، تیروئید و معده بود.
در این برنامه، هدف شناسایی و ثبت افراد مشکوک یا مبتلا به سرطان دهانه رحم و سپس ارائه خدمات مناسب درسطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی و ساماندهی درمان و مراقبت بیماران است که توسط ماما یا مراقب سلامتی که دارای مدرک مامایی می باشد ارائه می‌شود.

هدف کلی:
پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان سرویکس

اهداف اختصاصی :
پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان سرویکس در زنان 30 تا 59 سال تحت پوشش درباره ی برنامه غربالگری سرطان سرویکس   بیش تر بدانیم:  
 

ردیف عنوان دانلود
1 AWT IMAGEدستورالعمل اجرایی بهورز/ مراقب سلامت AWT IMAGE
2 AWT IMAGE محتوای آموزشی بهورز/ مراقب سلامت AWT IMAGE
3 AWT IMAGE دستورالعمل اجرایی و محتوای آموزشی ماما AWT IMAGE
4 AWT IMAGE دستورالعمل اجرایی و محتوای آموزشی پزشک AWT IMAGE
5 AWT IMAGE فلوچارت برنامه غربالگری سرطان سرویکس AWT IMAGE
 

 CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 456 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر