دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • حقوق شهروندی در نظام سلامت
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701-86702708
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

هشدار های مسمومیت ناشی از الکل توسط معاون غذا و دارو دانشگاه ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۹ | 
هشدار های  مسمومیت ناشی از الکل توسط معاون غذا و دارو دانشگاه ایران
بحث مسمومیت با الکل جدی بوده و امروزه شاهد آن هستیم که بیمارانی بخاطر مسمومیت با الکل متیلیک در بیمارستان ها بستری و گاها منجر به فوت آنها شده است.

دکتر ولایی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران  باتوجه به جدی شدن این نوع مسمومیت ها اطلاعاتی پیرامون سو استفاده و استفاده نابجا از این الکل ها  را بیان کرد.

امروزه الکل های اتانول ( الکل اتیلیک ) که  از تخمیر قندهای موجود  در میوه ها و غلات بدست می آید  متاسفانه بعضا جهت شرب مورد سو استفاده قرار گرفته  میشوند. زمانیکه مقادیر بالایی از این الکل در زمان کوتاه استفاده میشود فرد دچار عوارضی حاد از جمله اسهال، استفراغ، عدم تعادل، اختلال در تکلم، خواب آلودگی، اختلال در بینایی را ایجاد می کند و یا حتی از بین رفتن  تفکر منطقی  و کاهش هوشیاری را در پی خواهد داشت که منجر به نزاع ، غرق شدن در آب، تصادف در رانندگی خواهد شد.

دکتر ولایی افزود: مصرف طولانی الکل روی قلب و عروق تاثیر منفی دارد و باعث ایجاد مشکلات کبدی و آسیب های جدی به سلول های عصبی، مشکلات جنسی و حتی گاها اختلالات دائمی در عملکرد مغز و سرطان  را به دنبال خود دارد. آنچه عملا دیده شده مصرف نا بجا و یا مقدار زیاد آن منجر به کما و خیلی از موارد منجر به مرگ میشود.

یکی از مشکلات تهدید کننده سلامت مردم  ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی و دست ساز است که در آنها به جای اتانول ، متانول استفاده شده است. متانول یک نوع الکل چوب است که از منواکسیدکربن و هیدروژن ساخته شده و  عوارضی کشنده ، مسمومیت، کوری و خطر مرگ راه به همراه دارد. متانول ( الکل متیلیک )در مایع شیشه شور های ماشین و ضد یخ های خطوط گاز، حلال ها و پاک کننده ها و  تهیه فرمالدئید  و پلاستیک استفاده              می شود.

در ادامه معاون غذا و دارو به رنگ الکل متیلیک اشاره کرد و گفت:  الکل متیلیک ماده ای سمی و بیرنگ است که برای قابل تفکیک کردن به آن  نوعی رنگ اضافه می کنند اما متاسفانه اخیرا اشتباهی که در بازار رخ داده که گاها از ریختن این ماده رنگی اجتناب کرده و بدین ترتیب افراد سودجو بجای الکل اتیلیک از الکل متیلیک استفاده که منجر به نابینایی و حتی مرگ می شود.
علایم مسمومیت حاد با الکل متیلیک 6تا 24 ساعت پس از مصرف ظاهر می شود . توصیه میکنم از مصرف مشروبات الکلی جدا خودداری شود و در صورت بروز علایم اولیه مسمومیت فورا  و بدون ترس و نگرانی فرد با اعلام نوع مواد مصرفی به اولین مرکز درمانی مراجعه  کند تا  جهت  فرد مسموم هرچه سریعتر جهت اقدامات درمانی و رفع سمیت اقدام گردد. در اقدامات اورژانسی مسمومیت با متانول باید سریعا الکل اتانول بصورت وریدی یا خوراکی برای بیمار شروع و دیالیز انجام شود.
آمارها نشان می دهد در بین 100هزار نفر مراجعه مسمومیت ثبت شده سال 95 در  بیمارستان ها  5 درصد آنها مربوط به مسمومیت با الکل بوده  که  100 نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 351 بار   |   دفعات چاپ: 35 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر