دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


٢٨ صفر رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) تسلیت باد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۱۵ | 
٢٨ صفر رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) تسلیت باد
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: ٢٨صفر سالروز رحلت پیغام دار آخرین، خاتم نبوت را نگین، حضرت رسول واپسین، عینیت قرآن کریم، حضرت رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سالروز شهادت سبط اکبر پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) بر مسلمانان جهان تسلیت باد.
مدینه حال و هوای غریبی دارد. زمزمه ‏های مرثیه ‏گون، کوچه‏ هایش را یک به یک می‏ پیماید. از گلوی اندوهگین هر واژه،‏ نیزارهای ماتم می‏ چکد، چندی است شهر پیامبر(ص) مونس اشک و آه شده، ضجه در محراب ریشه دوانده، منبر، در گرداب اشک نشسته و جای گل در مسجد خالی است، بانگ اذان بلال مانند همیشه نیست، ندای "اشهد ان محمد رسول الله" او با نوای حزین فضای شهر را فرا گرفته است. آری! بی‏ شهد نبوت، روزگاری تلخ، ذائقه دین را پر کرده است. تمام دقایق بیست و هشتم صفر، در خزان است، وجب به وجب مدینه، تبدار این سفر، اشک‏ های غلطان مدینه با ناله‏های ام ابیهایی هم‏ سو شده است. بی ‏نگاه رحمت‏ گستر پیامبر، کدام لحظه را تاب بیاوریم؟ بی ‏صدای عطوفت‏ زای او، به کدام سو پناه بجوییم؟" اللهُمَّ إنا نَشکُو اِلَیکَ فَقْدَ نَبیِّناً صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله". محمد ای روح بزرگ هستی، بدون زمزمه «قولو لا اله الا اللّه‏ تلفحوا»یت زبان فرشتگان را کدامین کلام سرشار از تقدیس و تسبیح کند؟ و چه می‏توان گفت از آن همه کلمه ‏ای که در سکوت علی(ع)، پس از تو خاموش ماندند؟ بیست و هشتم صفر، یعنی ضمیمه شدن عطری بدیع به آسمان و چه محروم است زمین که فروغ یگانه خود را از دست داده است.
آری! غمبارترین لحظه تاریخ بشری این گونه رقم خورد و برترین خلق خدا این گونه خاک را به سمت افلاک بدرود گفت و عالمیان را عزادار خویش کرد.
یا امام حسن! روزگار غربتت را پایانی نیست، روزگاری در شبیخون خیانت ها و توطئه ها، تن به صلحی سبز می دهی به اجبار تا دین بماند و روزگاری دیگر، در حریم خانه خود، آشنایی بیگانه از پشت خنجر می زند، سال ها بود پشت صبر را به خاک رسانده بودی، با این حال، هر که از هر کجا بی نصیب می ماند، نشانه خانه ات را می گرفت و ناگاه، خود را روبروی دروازه کرامتت می دید و بی پروا طلب می کرد حاجتش را. داستان غربتت هنوز ادامه دارد. بوی غربت حنجره ات، جهانی را غریبانه به گریه می اندازد. آمده ام تا زائر مزار بی چراغت باشم، تا بر سفره کرامتت، میهمان شوم، ای کریم اهل بیت!
پیامبر اکرم(ص) در روز 28 صفر سال یازدهم هجری و در سن 63 سالگی به ندای حق لبیک گفت و چشم از جهان فانی فرو بست. امام حسن مجتبی(ع) نیز در 28 صفر سال پنجاه هجری در سن 47 سالگی به دستور معاویه بن ابی سفیان و به دست جعده دختر اَشْعَثِ بنِ قِیس مسموم شد و بر اثر همان زهر به شهادت رسید. از امام مجتبی(ع) خواستند که سخنی درباره‏ی اخلاق نیکوی پیامبر(ص) بگوید. او فرمود: هر کس نیازی به حضور پیامبر (ص) می برد حاجتش رد نمی شد و هرچه در توان داشت ‏برای رفع نیاز مردم به کار می‏برد و شنیدم پیغمبر(ص) فرمود: هر کس نماز صبح را بگذارد، آن نماز بین او و آتش دوزخ دیواری ایجاد می‏ کند


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 147 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر