دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

برنامه غربالگری سرطان پستان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۲۰ | 
برنامه غربالگری سرطان پستان 

سرطان در حال حاضر به عنوان سومین علت مرگ و میر در اکثر جوامع از جمله در ایران مطرح می باشد. در سال های اخیر میزان بروز برخی از سرطان ها از جمله سرطان های روده و پستان افزایش روزافزونی داشته است. سرطان پستان دومین سرطان پر بروز در دو جنس در جهان است. سرطان پستان اولین سرطان پربروز در زنان در جهان است .  متوسط بروز جهانی سرطان در مردان 205 در صد هزار نفر جمعیت و در زنان 165 در صد هزارنفر جمعیت است در متوسط بروز سرطان در کشور ایران در مردان 134 در صد هزار نفر جمعیت و در زنان 128 در صد هزارنفر جمعیت است. میزان بقای 5 ساله سرطان پستان در ایران 71% و میزان بقای 5 ساله سرطان روده بزرگ در ایران 41% است ، این در حالی است که این شاخص در ایالات متحده آمریکا در سرطان پستان 89% و در سرطان روده بزرگ 65% است.

 طبق اخرین گزارش کشوری ( گزارش کشوری سال 1393) ، تعداد موارد جدید سرطان در استان تهران، 23238 مورد بوده که از این تعداد 46.695 در زنان و 53.30% در مردان رخ داده است. شایعترین سرطانها در کل جمعیت استان تهران شامل: پستان، پروستات، پوست (غیرملانوما)، کولورکتال و معده بود. شایعترین سرطانها در جمعیت مردان استان تهران شامل: پوست (غیرملانوما)، پروستات، کولورکتال، معده و مثانه بود. شایعترین سرطانها در جمعیت زنان استان تهران شامل:  پستان، کولورکتال، پوست (غیرملانوما)، تیروئید و معده بود.

در این برنامه، هدف شناسایی و ثبت افراد مشکوک یا مبتلا به سرطان پستان و سپس ارائه خدمات مناسب درسطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی و ساماندهی درمان و مراقبت بیماران است.

هدف کلی:

پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان پستان

اهداف اختصاصی :

پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان پستان در زنان 30 تا 69 سال تحت پوشش

  درباره ی برنامه غربالگری سرطان پستان بیش تر بدانیم:  

ردیف عنوان دانلود
1 AWT IMAGEدستورالعمل اجرایی بهورز/ مراقب سلامت AWT IMAGE
2 AWT IMAGE محتوای آموزشی بهورز/ مراقب سلامت AWT IMAGE
3 AWT IMAGE دستورالعمل اجرایی و محتوای آموزشی ماما AWT IMAGE
4 AWT IMAGE دستورالعمل اجرایی و محتوای آموزشی پزشک AWT IMAGE
5 AWT IMAGE فلوچارت برنامه غربالگری سرطان پستان AWT IMAGE
 

 CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 348 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر