دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

اجرای برنامه کنترل و پیشگیری از سرطان در وزارت بهداشت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | 
معاون بهداشت وزارت بهداشت:
ابتلای سالانه 14 میلیون نفر در دنیا و حدود 100 هزار نفر در ایران به سرطان/ اجرای برنامه کنترل و پیشگیری از سرطان در وزارت بهداشت
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: هر سال در دنیا 14 میلیون نفر و در ایران حدود 100 هزار نفر به سرطان مبتلا می شوند و سالانه در دنیا 80 میلیون نفر و در ایران بین 30 تا 40 هزار نفر بر اثر سرطان، جان خود را از دست می دهند و این روند رو به افزایش است.

به گزارش وبدا، دکتر علی اکبر سیاری صبح امروز در همایش پویش ملی مبارزه با سرطان در بیمارستان محک، اظهار داشت: از حدود 8 هزار میلیارد تومانی که هر سال در حوزه دارو توسط دولت هزینه می شود، حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان در حوزه داروهای بیماران سرطانی صرف می شود بنابراین لازم است که به سمت پیشگیری و تشخیص زودهنگام حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه در دنیا برنامه های جامعی برای مقابله و کنترل سرطان وجود دارد افزود: عوامل خطر سرطان شامل عوامل رفتاری مانند مصرف سیگار و عدم تحرک و نیز عوامل محیطی مانند آلودگی هوا است بنابراین دو استراتژی را برای مقابله با این خطرها انتخاب کردیم.

دکتر سیاری تصریح کرد: مردم ایران سالانه 10 هزار میلیارد تومان پول می ذهند که زودتر جان خود را بر اثر مصرف دخانیات از دست بدهند و هر سال حدود 50 تا 60 هزار مرگ در کشور، مرتبط با دخانیات است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری، شناسایی افراد مستعد سرطان و پیشگیری از آن در کشور، افزود: برنامه جامعی تهیه شده و در طرح تحول سلامت نیز با کمک معاونت های وزارت بهداشت، برنامه کنترل و پیشگیری از سرطان در حال اجرا است.

وی گفت: پویش ملی مبارزه با سرطان از سال 92 در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شده اما برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از جمله سرطان، نیازمند توسعه همکاری های بخشی و بین بخشی هستیم.

دکتر سیاری با اشاره به همکاری وزارت بهداشت با وزارتخانه های جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش برای کاهش بیماری های غیرواگیر، گفت: یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت با همکاری مجلس، افزایش مالیات سیگار بود اما صاحبان صنایع دخانیات در دنیا به قدری قدرت دارند که ممکن است اینگونه اقدامات را خنثی کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ترویج تغذیه با شیرمادر بسیار مهم و ضروری است زیرا می توانند موجب کاهش ابتلای فرزندان به چاقی و اضافه وزن، سرطان و سکته های قلبی و مغزی شود.

وی گفت: در برنامه کنترل سرطان، در سطح بین الملل 9 هدف و در ایران 13 هدف اصلی در نظر گرفته شده و از ایران دعوت شده که در سالهای 2018، 2025 و 2030 گزارش اقدامات خود در این حوزه را در سازمان جهانی بهداشت ارائه دهد.

وی در پایان یادآور شد: در ایران حدود 300 تا 400 هزار نفر مبتلا به سرطان هستند بنابراین باید برای ارائه خدمات درمانی و مراقبتی به آنها، نهایت تلاش و همکاری را انجام دهیم./کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 265 بار   |   دفعات چاپ: 60 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر