دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • اخبار دسته بندی شده
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


وزیر بهداشت در اجلاس سراسری هیات های امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور: برگزاری بیش از ۶۵۰ جلسه هیات های امنای دانشگاه های علوم پزشکی با ۹ هزار مصوبه، بسیار ارزشمند است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۳ | 
برگزاری بیش از ۶۵۰ جلسه هیات های امنای دانشگاه های علوم پزشکی با ۹ هزار مصوبه، بسیار ارزشمند است

وزیر بهداشت گفت: هیات های امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور در طول سه سال و نیم گذشته زحمات زیادی کشیدند و توانستند در بیش از ۶۵۰ جلسه داوطلبانه و در جهت مصالح عمومی در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود ۹ هزار مصوبه داشته باشند.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس سراسری هیات های امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: در حوزه سلامت گرفتاری های زیادی داشته و داریم اما دولت، مجلس و سیاستگذاران کمک های زیادی به ارتقای سلامت مردم کردند اما باید توجه داشت که توسعه و پیشرفت کشورها، در سایه سلامت آن جوامع است که این بخش نیاز به توجه جدی دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در اکثر کشورهای پیشرفته، سلامت از اولویت های مهم و نخست دولت ها است، افزود: امیدواریم همانگونه که در ۴ سال گذشته، سلامت در کشور جزء اولویت های دولت قرار گرفت، در ادامه نیز برای رسیدن به نظام سلامت کارآمد، توجه ویژه ای به این حوزه شود اما نقش هیات های امنای دانشگاه ها در ارتقای سلامت، بسیار مهم است.

دکتر هاشمی با اشاره به تصویب قانون هیات امنایی و استقلال نسبی دانشگاه ها در سال ۶۸ در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته دانشگاه ها در سال ۱۳۱۸ مستقل شدند و در سال ۱۳۲۱ نیز برای تعیین رییس دانشگاه و دانشکده از وزارت فرهنگ سابق، جدا شدند و همزمان با انقلاب اسلامی، شورای انقلاب، قانونی را تدوین کرد که منجر به تقویت هیات های امنا شد.

وزیر بهداشت از قانون هیات امنا به عنوان یکی از قوانین مترقی یاد کرد و گفت: متاسفانه نتوانسته ایم از قانون هیات امنایی استفاده مناسبی داشته باشیم و هیات های امنا فقط منحصر به مسائل مالی و اداری شده اند در حالی که نقش آنها در سیاستگذاری، حل مشکلات دانشگاه ها، دیده بانی و کمک گرفتن از جامعه برای پیشبرد اهداف دانشگاه ها بسیار مهم است.

دکتر هاشمی تصریح کرد: قانون هیات امنایی در دولت مخالفان جدی داشته و برخی دوستان در دولت به ویژه اقتصادیون، علاقه ای به مستثنی کرد دانشگاه ها از سایر دستگاه های اجرایی ندارند و وزرای بهداشت و علوم در جلسات هیات دولت باید مراقب باشند که آیین نامه یا قانونی که اختیارات هیات های امنا را محدود می کند، تصویب نشود.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی به دلیل تصویب قانون هیات های امنا با وجود برخی مخالفت ها، اظهار داشت: امیدواریم که هیات های امنا در دولت دوازدهم نیز در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رسالت اصلی خود را ایفا کنند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: اختیارات دانشگاه های علوم پزشکی باید افزایش یابد و اختیارات مرکز حتی شورای گسترش به محیط منتقل شود البته در طرح آمایش سرزمینی می توانیم بسیاری از اختیارات را به هیات های امنا مناطق یا استانها منتقل کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به نقش هیات های امنا در کنترل هزینه های حوزه بهداشت و درمان، خاطرنشان کرد: بنظر می رسد که باید برای دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستانها، سقف بودجه ایجاد کنیم و بودجه سالیانه آنها را به آنها را پرداخت کنیم تا خودشان به امورشان بپردازند و از آنها شاخص هایی مانند رضایتمندی مردم و بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی را بخواهیم و رییس دانشگاه علوم پزشکی نیز مجری این اختیارات باشد.

دکتر هاشمی یادآور شد: هیات های امنای دانشگاه های علوم پزشکی نقشی مانند مجلس شورای اسلامی دارند و عصاره مدیریت کشور در دهه های متمادی هستند بنابراین لازم است که اختیارات را از نظر مالی و اداری به دانشگاه ها و بیمارستانها واگذار کنیم و بهبود شاخص های کلان حوزه سلامت را از آنها بخواهیم.

وزیر بهداشت در ادامه نقش مجلس در تصویب و تمدید قانون هیات های امنا را بسیار ارزشمند عنوان کرد و در پایان از نقش مهم و ارزنده هیات های امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور نیز در اجرای طرح تحول سلامت، تقدیر کرد.
اجلاس سراسری هیأت امناهای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1667 بار   |   دفعات چاپ: 215 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر