دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • اخبار دسته بندی شده
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


اجتماعی کردن سلامت نیازمند اصلاحات ساختاری در نظام سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۲۸ | 
اجتماعی کردن سلامت نیازمند اصلاحات ساختاری در نظام سلامت
به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش ، دکتر مرادی لاکه مدیر مولفه های اجتماعی سلامت دانشگاه در خصوص بحث اجتماعی کردن سلامت مطالبی ارائه نمود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر مازیار مرادی لاکه در خصوص نقش رشته پزشکی اجتماعی برای حل معضلات اجتماعی عنوان کرد: رویکرد کلی وزارت بهداشت ، بحث اجتماعی کردن سلامت می باشد که این مهم به رشته پزشکی اجتماعی هم مرتبط است  و تحقق آن نیازمند یک سیستم فراگیر و اصلاحات ساختاری است . در واقع باید یک مکانیزم پرداخت غیر مستقیم ایجاد شود و سهم مالیات در تامین هزینه های سلامت افزایش و سهم پرداخت بیماران کاهش یابد.
استاد گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه افزود: در مقوله اجتماعی کردن سلامت می بایست خدمت رسانی به بیماران را توسعه بخشیم، به طور مثال خدمات توانبخشی و دندانپزشکی که باید تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرد.
وی گفت: یکی از اصول قابل بررسی در حوزه سلامت نقش افراد در سیاستگذاری و تصمیم گیری ها و افزایش مشارکت اجتماعی است. در همین راستا معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در نظر دارد مجمع ملی سلامت را برگزار نماید ، همچنین دانشگاه ها موظف به برگزاری مجمع استانی سلامت شدند.
مدیر مولفه های اجتماعی سلامت دانشگاه بیان کرد: نقش دیگر معاونت اجتماعی ، فعال کردن و ساماندهی سازمانها و خیریه های مردم نهاد است که بتوان از این طریق مشکلات اجتماعی را به صورت موثرتر رفع نمود.
دکتر مرادی ضمن اشاره به نقش پزشکی اجتماعی تصریح کرد: آنچه در پزشکی اجتماعی حائز اهمیت است ، بحث آموزشهای جامعه نگر است که باید برگرفته از مشکلات مردم و بر اساس ویژگی های بومی انجام گیرد، در واقع انجام پژوهش ها نیازمند شناخت کافی از نیازهای جامعه است.
ایشان در  مورد دانشگاه های نسل سوم  اظهار داشت: برای خلق ثروت و کاهش هزینه ها باید راهکارهای ابتکاری مثل راهکارهای پیشرفته را در حوزه سلامت بکار برند، همچنین از آنجا که پیشگیری بر اثربخشی و کاهش هزینه های سلامت تاثیر بسزایی دارد لذا می بایست دانشگاهها در راستای  اهمیت موضوع پیشگیری سرمایه گذاری نمایند .
وی افزود: کشورهای بسیاری هستند که با تاکید بر موضوع پیشگیری و سرمایه گذاری اندک  توانسته اند بیماری های غیر واگیر را کنترل و وضعیت سلامت جامعه را بهبود بخشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه  گفت: با استفاده از تخصص هایی مانند پزشکی اجتماعی ، سیاستگذاری و مدیریت سلامت ، بهداشت عمومی و با تشخیص زود رس و سیستم ارجاع مناسب ، بار بیماری ها را کاهش دهیم .
وی تاکید نمود : در حوزه پژوهش باید سرمایه گذاری برای تحقیقاتی صورت پذیرد که مبتنی بر نیازهای جامعه باشند . البته یک سری پژوهشهای بنیادین در علوم پایه موجود است که برای رفع مشکلات آینده مفید می باشد.
دکتر مرادی لاکه اظهار امیدواری کرد: با ارتقا سطح توانمندی ها در همه ابعاد، بهبود ساختار پژوهشی و بهره بردن از پژوهشگران سطوح پایین تر در کنار اعضای هیئت علمی بتوانیم نقش خود را به خوبی ایفاء نماییم و شاهد پیشرفت مطالعات پژوهشی در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران باشیم.


-----  


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 574 بار   |   دفعات چاپ: 41 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر