دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • اخبار دسته بندی شده
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


دکتر قاسمی در نشست با اعضای هیئت علمی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی: دانشگاه علوم پزشکی ایران رتبه دوم را در جذب دانشجویان غیرایرانی در

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۳۱ | 
دکتر قاسمی در نشست با اعضای هیئت علمی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی: دانشگاه علوم پزشکی ایران رتبه دوم را در جذب دانشجویان غیرایرانی در

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: دکتر قاسمی معاون بین الملل دانشگاه در حاشیه نشست در دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی با خبرنگار دانشکده به گفتگو پرداخت.
متن مصاحبه به شرح زیر است:  
•    ماهیت معاونت بین الملل چیست؟ هدف و حوزه های فعالیت آن چیست؟
هدف از تشکیل معاونت بین الملل حضور در عرصه های بین المللی است تا دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سطح جهانی مطرح شوند و بتوانند با دانشگاه های علوم پزشکی تراز اول جهانی تعامل و همکاری های علمی داشته باشند.
با این اهداف تلاش معاونت بین الملل دانشگاه بر این است که تا سال ۱۴۰۴ بتواند دانشگاه علوم پزشکی ایران رتبه اول علمی در سطح منطقه را داشته باشد. در این راستا دانشگاه باید خود را در سطح جهانی ارتقا داده و خود را در سطح مورد نظر منطقه قرار دهد. بنابراین از تمامی نیروها و  دانشکده هایی که علاقه مند به فعالیت در حوزه بین الملل هستند کمک گرفته خواهد شد. برنامه های بین الملل چه به صورت حضور در دانشگاه های خارجی دانشگاه علوم پزشکی ایران و چه بالعکس مورد استقبال قرار خواهد گرفت.
•    فرصت ها و درآمدهای معاونت بین الملل برای دانشگاه چه خواهد بود؟
متاسفانه در گذشته معاونت بین الملل در جذب دانشجویان غیر ایرانی چندان فعال نبوده است، اما خوشبختانه طی چند سال گذشته این زمینه ایجاد شده است که دانشگاه هایی که توان جذب دانشجویان غیر ایرانی را دارند اقدامات لازم را انجام دهند.
دانشگاه علوم پزشکی ایران رتبه دوم را در جذب دانشجویان غیرایرانی در سطح کشور دارد. این دانشجویان در رشته های پزشکی، داروسازی و برخی رشته های تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. این عده از دانشجویان با توجه به این که شهریه پرداز هستند، موجب این شده اند که برای ارتقا امور آموزشی در معاونت بین الملل درآمد حاصل شود که نشانه آن احداث پردیس بین المللی دانشگاه علوم پزشکی ایران است که در سال تحصیلی آینده بهره برداری خواهد شد.
 خوابگاه هایی که ویژه دانشجویان غیر ایرانی است، با درآمد حاصل از دانشجویان حاصل شده و هیچ بودجه ای از دانشگاه جهت صرف در این امور اخذ نشده است. از دیگر فرصت های معاونت بین الملل ایجاد تعامل بین اعضای هیئت علمی دانشگاه و دانشجویان غیر ایرانی است.
•    تعامل و همکاری بین دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی با معاونت بین الملل دانشگاه به چه شکلی می تواند باشد؟ بستر های این موضوع چه خواهد بود؟
دانشکده مدیریت بعنوان یکی از دانشکده های مهم دانشگاه است، از این رو معاونت بین الملل علاقه مند است تا این دانشکده در مسیر بین المللی سازی فعالیت و همکاری بیشتری با این معاونت داشته باشد و با ایجاد کارگاه های مدیریتی و یا دوره های خاص در دانشگاه های منطقه و دانشگاه هایی که دانشگاه علوم پزشکی ایران با آنها تفاهم نامه دارد، بتواند در تربیت مدیران در سطح منطقه حضور پیدا کند.
دانشگاه های طرف تفاهم نامه دانشگاه علوم پزشکی ایران این آمادگی را دارند تا با دانشکده ها و اساتید این دانشگاه همکاری داشته باشند و همه اساتید می توانند با ارتباط مستقیم با اساتید دانشگاه های طرف تفاهم نامه وارد مذاکره و همکاری شوند.
 از آن جایی که امکان برقراری این ارتباط برای تک تک اساتید از سوی معاونت بین الملل میسر نیست، بنابراین فرصت به عهده خود اعضای هیئت علمی دانشگاه است تا با اشاره به تفاهم نامه های فی ما بین وارد گفتگو شده، تخصص های خود را بروز و مورد پیگیری قرار دهند. من این احساس را دارم که پتانسیل خوبی در دانشکده مدیریت جهت برقراری این ارتباط وجود دارد.
•    تشویق ها و تسهیلاتی که برای اعضای هیئت علمی که وارد این عرصه شوند چیست؟
بارها به این موضوع اشاره شده است که معاونت بین الملل برای ایجاد پروژه ها و برنامه های مشترک هزینه اساتید شرکت کننده در این برنامه ها را جبران خواهد کرد، برای مثال هزینه رفت و برگشت، هزینه اقامت در مدت فعالیت جبران خواهد شد. همچنین سهم ریالی طرف شرکت کننده ایرانی از سوی معاونت بین الملل پرداخت خواهد شد. البته در افق ۲۰۲۰ کلیه هزینه ها از سوی اتحادیه اروپا پرداخت خواهد شد.
•    معاونت بین الملل در خارج از کشور چه فعالیت هایی داشته و برنامه آن برای برای فعایت های آینده چیست؟
در حال حاضر تنها فعالیت معاونت بین الملل همکاری مشترک در جذب دانشجو با دانشگاه قبرس شمالی است که تبادل دانشجو در سال آینده انجام خواهد شد. پروژه های پیشرو رایزنی با دانشگاه های ایتالیا است که تفاهم نامه های مربوط منعقد شده و دو دانشگاه در حال زمینه سازی برای انجام پروژه های مشترک هستند. همچنین از فعالیت های پژوهشی پیش رو تحقیق و تبادل اطلاعات در خصوص سرطان و افراد مبتلا در دو کشور است. همچنین معاونت بین الملل امیدوار است این همکاری ها در سال های آینده گسترش پیدا کند. با توجه به این که معاونت پژوهشی، معاونتی نو پا است و طی ۲ سال گذشته در حال تجربه بوده و راهکارهای منتهی به هدف را دنبال می کند.CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1384 بار   |   دفعات چاپ: 197 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر