دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

img_yw_news
چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

برگزاری آزمون شفاهی مهارتی - عملی چهارمین دوره پذیرش دستیاری تخصص پزشک خانواده

با توجه به برگزاری آزمون کتبی پذیرش دستیار تخصصی، از بین برگزیدگان مرحله اول، در تاریخ پنج شنبه 25 خرداد آزمون شفاهی/ مهارتی - عملی و مصاحبه ساختارمند به عمل خواهد آمد مصاحبه راس ساعت 9 در مرکز آزمون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - مرکز طبی کودکان برگزار خواهد شد. ..

ادامه...

img_yw_news
دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶

برگزاری جلسه دفاع از عنوان پروپوزال دستیاران

با توجه به فرصت محدود باقی مانده تا آزمون ارتقاء و ضرورت ثبت عناوین پروپوزال،جلسه دفاعیه ای درتاریخ شنبه 30 اردیبهشت ماه با حضور اساتید محترم گروه در اتاق جلسات برگزار و 1 دستیار پزشکی اجتماعی به همراه 5 نفر از دستیاران پزشکی خانواده از عناوین پروپوزال خود دفاع کرده و نکته نظرات اصلاحی اساتید را دریافت نمودند. ..

ادامه...

img_yw_news
شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

برگزاری آزمون OSPE دستیاران پزشکی اجتماعی

به منظور تکمیل نمرات داخلی دستیاران قبل از ارتقاء ، آزمون OSPE دستیاران پزشکی اجتماعی صبح چهارشنبه 96/2/13 ساعت 30 /8 لغایت 10 درگروه پزشکی اجتماعی برگزار شد. دراین آزمون دستیاران به سوالات طراحی شده اساتید در 10 ایستگاه سوال پاسخ دادند. ..

ادامه...

img_yw_news
شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

برگزاری آزمون OSCE دستیاران پزشکی خانواده

به منظور تکمیل نمرات داخلی دستیاران قبل از ارتقاء ، آزمون OSCE دستیاران پزشکی خانواده صبح چهارشنبه 96/2/13 ساعت 30 /10 لغایت 12 درگروه پزشکی اجتماعی برگزار شد. دراین آزمون دستیاران به سوالات بالینی طراحی شده اساتید در 10 ایستگاه سوال پاسخ دادند. ..

ادامه...

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

افتتاح کلینیک پیشگیری و پزشک خانواده در مرکز سلامت جامعه والفجر

همزمان با اعیاد شعبانیه و روز گرامیداشت مقام استاد، تاریخ سه شنبه 12 /02 / 96 کلینیک پیشگیری و پزشک خانواده با حضور معاون محترم بهداشتی و ریاست محترم دانشکده پزشکی و مدیران و اساتید گروه پزشکی اجتماعی اساتیدبیمارستان فیروزآبادی و مدیران ستاد معاونت و مرکز بهداشت غرب در مرکز سلامت جامعه والفجر افتتاح گردید. ..

ادامه...

تاریخچه گروه پزشکی اجتماعی

در جهان:

پزشکی‌اجتماعی برای نخســتیـن‌بار در سال ۱۸۴۷ به عنوان یک تخصص در اروپا مطرح گردید. در سال ۱۹۱۲ انجمن پزشکی‌اجتماعی بلژیک بنیان نهاده شد و به دیگر کشــورها نیز انتشار یافت. کرسی پزشکی‌اجتماعی در سال ۱۹۴۲ در دانشگاه آکسفورد ایجاد شد و به دنبال آن دانشگاه‌های دیگر انگلستان هم کرسی‌های دیگری به آن اختصاص دادند. درایالات‌متحده‌آمریکا ضرورت توجه به این تخصص و کاربردهای آن از بیش از ۵۰ سال پیش مــورد توجه قرار گرفته است و امروزه سالیـانه بیش از ۲۵۰ دستیــار در این رشته پذیرش مــی‌شوند . اخیرأ به سبب اهمیت ارائه خدمات پیشگیری توسط این متخصصین، و مشخص نبودن ارائه کنندگان خدمات پیشگیری به صورت تخصصی، رویال کالج پزشکان و جراحان کانادا، به تخصص پزشکی اجتماعی ، واژه پزشکی  پیشگیری رانیز اضافه کرده است.

در ایران:

رشته تخصصی پزشکی‌اجتماعی در ایران برای اولین بار در دهه پنجاه در دانشگاه شیراز راه اندازی شد. ولی متاسفانه پس از چند دوره پذیرش دستیار تا سال ۱۳۵۷ متوقف شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و راه اندازی شبکه های بهداشت و درمان در کشور، مسئولین این برنامه از جمله آقای دکتر کامل شادپور به عنوان یکی از بنیان گذاران شبکه های بهداشت و درمان پیشنهادکردند که برای مدیریت برنامه های سلامت و شبکه ها و مراکز بهداشتی، متخصصینی تربیت شوند که علاوه برمهارت طبابت بالینی بتوانند با فراگیری مهارت هایی در زمینه مدیریت، اپیدمیولوژی و آمار، جمعیت شناسی و جامعه شناسی پزشکی و سایر علوم مرتبط، مدیریت سلامت جامعه را ارتقا دهند. این رشته از سال ۱۳۶۳ ابتدا در دانشگاه علوم پزشکی تهران و سپس در دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز، ایران، اصفهان، مشهد، تبریز و بوشهر راه اندازی شد و در حال حاضر سالانه در حدود ۳۰ فارغ التحصیل دارند. هم اکنون در حدود ۲۴۰ متخصص این رشته مشغول ارائه خدمت بوده که حدود ۶۰ درصد آن ها به عنوان عضو هیئت علمی  دانشگاه ها فعالیت می کنند. 

 رسالت :

گروه های پزشکی اجتماعی متولی ترویج رویکرد انسان سالم و سلامت همه جانبه ، نهاینه کردن راهبرد های مراقبت های اولیه سلامت در سطح جامعه ، خانواده و افراد، پزشک خانواده، نظام ارجاع و تعیین کننده های اجتماعی سلامت در جامعه تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی می باشند.

خدمات و وظایف گروه پزشکی اجتماعی

الف- خدمات آموزشی

۱. آموزش علوم پایه و بالینی دانشجویان پزشکی به منظور آشنایی با مباحث بهداشت و پیشگیری شامل دروس: اصول خدمات بهداشتی درمانی( بهداشت ۱)، اصول اپیدومیولوژی( بهداشت ۲) و بهداشت خانواده (بهداشت۳)، آمار پزشکی (بهداشت۴) و اپیدومیولوژی بیماری های شایع در ایران (بهداشت۵)

۲. آموزش بالینی دانشجویان پزشکی عمومی در طی دوره های: 

·کارورزی  - در مراکز بهداشتی درمانی شهری

·کارآموزی  - در مراکز بهداشتی درمانی روستایی

۳. پذیرش دستیار پزشکی اجتماعی و تربیت متخصصان این رشته

۴. آموزش دروس بهداشت دانشجویان واحد بین الملل دانشگاه

۵. آموزش دروس بهداشت، آمار و اپیدومیولوژی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری رشته های مرتبط

۶. برگزاری کارگاه های آموزشی مقدماتی و پیشرفته آمار و اپیدومیولوژی و پزشکی مبتنی بر شواهد

۷.راه اندازی و آموزش پزشکان خانواده شاغل در مناطق تحت پوشش در دوره های پودمانی توانمند سازی پزشکان خانواده (MPH)

ب- خدمات پژوهشی

۱. ارائه مشاوره های پژوهشی بویژه در بخش متدولوژی و آمار به دانشجویان

۲. راه اندازی و پیشبرد واحد های مدیریت دانش بالینی (KMU) که وظیفه دیده بانی ورصد کردن پیشرفت های علمی در یک حیطه تخصصی بالینی، تولید دانش سنتتیک (از جمله مرور سیستماتیک و ارزیابی فناوری های سلامت)، فراهم آوردن شواهد مورد نیاز برای تصمیم گیری و ارائه راهکارهای کاربردی ساختن دانش را بر عهده دارند.

۳. راهنمایی و مشاوره پایان نامه های دانشجویی مقاطع مختلف

ج- خدمات بالینی

۱. راه اندازی و ارائه خدمات مشاوره و پیشگیری در کلینیک پیشگیری و ارتقای سلامت بیمارستان فیروزگر

د- سایر فعالیت ها

۱. عضویت اعضای هیئت علمی گروه در کمیته های مرتبط دانشگاهی و کشوری

۲. طراحی سوالات دوره های ارتفاء و برد پزشکی اجتماعی

۳. همکاری اعضای هیئت علمی با وزارت متبوع در پروژه های کشوری

۴. هماهنگی با معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه در زمینه آموزش دانشحویان

  • تماس: ۰۲۱۸۶۷۰۱
  • دورنما: ۸۸۶۰۲۲۱۷
  • آدرس: تهران بزرگراه همت بین تقاطع شهید چمران و شیخ فضل الله نوری

متن

متن

متن

متن