دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • مقاله های علمی
  • برنامه درمانگاهبرنامه درمانگاه جراحی
گزارش تصویری

معرفی گروه جراحی اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۱۳ | 

قبل از انقلاب بیمارستانهای سینا ، امام ( پهلوی سابق )، شریعتی ( داریوش کبیرسابق )، شهدا ( رضا پهلوی سابق ) دارای بخش آموزشی جراحی اعصاب بودند ، در آن زمان مشکلات زیادی مخصوصا"در مورد بیماران اورژانس وجود داشت .

بیمارستانهـای خصوصی نیز بیماران اورژانسـی را پذیرش نمی دادند و این منجر به مرگ و میر بیماران (حتی در آمبولانس ) می شد . پس وزارت بهداشت و درمان تصمیم گرفت بیمارستانی برای پذیرش بیماران اورژانس تاسیس کند به همین دلیل اقدام به تجهیز بیمارستان دربار شاهنشاهی که به بیمارستان انقلاب تغییر نام داده شد کرد ( مرکز شهید شیرودی فعلی ) و آن را در اختیار سازمان اورژانس تهران قرار داد . برای پوشش زمانهای غیر اداری از دستیاران بیمارستانهای آموزشی استفاده کرد که در این میان دکتر آذر، دکتر تهامی و دکتر عالی محمدی بصورت تمام وقت مشغول فعالیت در بیمارستان شدند .بعد از انفجار مقر ریاست جمهوری و شهادت رجایی و باهنر بخاطر مسائل امنیتی شبانه کادر بیمارستان انقلاب به بیمارستان امیرالمومنین( رسول اکرم فعلی )  آن زمان منتقل شد و این بیمارستان تبدیل یه بازوی قدرت اورژانس شد .در زمان حکومت سابق قرار بود که فارغ التحصیلان رشته های دیگر به تقلید از کشورهای آمریکایی یک دوره ۴ ساله را در مرکز پزشکی شاهنشاهی (مرکز پزشکی ایران ) تحت نظارت پروفسور عبدالحسین سمیعی طی نموده و به اخذ درجه دکتری پزشکی نائل شوند از طرفی دیگر وزارت بهداشت و درمان در بیمارستانهای فیروزگر ، علی اصغر ، حضرت فاطمه و قلب شهید رجایی برنامه های آموزشی داشت که هر کدام برای رشته های تخصصی و فوق تخصصی دستیار تربیت می کردند . در سال ۱۳۶۵ وزارت بهداشت و درمان پزشکی و مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفتند که مراکز فوق  را  تجمیع نموده و دانشگاه جدید التاسیس را بنام دانشگاه علوم پزشکی ایران به وجود آورند که به عنوان اولین دانشکده پزشکی بعد از انقلاب محسوب می شود .از ادغام بخشهای جراحی اعصب فیروزگر و رسول اکرم (امیرالمومنین ) و شهید رهنمون و حضرت علی اصغر و شهدای هفتم تیر و فیروز آبادی گروه جراحی اعصاب دانشگاه به مدیریت آقای دکتر پارسا تشکیل و شروع به فعالیت  نموده و در عین حال  با تشکیل دانشگاه و نیاز مملکت و قبول مسئولیت استاد دکتر آذر بعنوان ریاست بخش تصمیم به آموزشی نمودن بخش جراخی اعصاب گرفته شد.

سپس در سال ۱۳۷۳ این بخش توسط هیات بورد مورد ارزشیابی قرارگرفت و تائید شد و در سال ۷۴ این بخش کار آموزشی خود را با اولین دستیار جراحی اعصاب جناب آقای دکتر ملاحسینی آغاز کرد .  

لازم به ذکر می باشد بر اساس کاریکلوم مصوب  وزارتخانه بیمارستان رسول اکرم (ص) تنها مرکز ترتیب کننده فلوشیپ ستون فقرات می باشد و از سال ۱۳۸۹ شروع به کار نمود.


دفعات مشاهده: 1380 بار   |   دفعات چاپ: 168 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر