دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

به گزارش معاونت دانشجویی دانشگاه امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران با وزارت بهداشت لبنان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۱۶ | 

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران با وزارت بهداشت لبنان

تفاهم نامه ایران و لبنان

در نشست مشترکی که بین وزیر بهداشت کشور لبنان، مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت و رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری‌ در حوزه‌های تبادل تجارب و اطلاعات در زمینه بهداشت، سلامت خانواده پرستاری و مامایی و ... امضا شد.

به گزارش مفدا ایران به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ این نشست مشترک با حضور وزیر بهداشت کشور لبنان، مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از معاونین دانشگاه برگزار شد.

در این نشست تفاهم‌نامه همکاری‌ در حوزه های تبادل تجارب و اطلاعات در زمینه بهداشت و سلامت خانواده پرستاری و مامایی، اقتصاد سلامت مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، فناوری های نوین پزشکی و تبادل دانشجو اعضای هیئت علمی و امور علمی و آموزشی بین دانشگاه علوم پزشکی ایران با وزارت بهداشت لبنان امضا شد.

در این مراسم ظرفیت‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های کشور در حوزه آموزش پزشکی به وزیر بهداشت محترم لبنان معرفی شد و اهداف این دانشگاه از جمله تبدیل شدن به یکی از دانشگاه های نسل سوم برای وزیر بهداشت لبنان شرح داده شد.

در ابتدای مراسم "جمیل جبق" وزیر بهداشت لبنان ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران اظهار کرد: این اولین باری است که از دانشگاه علوم پزشکی ایران دیدن می‌کنم و باید بگویم در بازدیدهای که اخیراً در کشور شما داشتم نسبت به تجهیزات و برخی فعالیت‌های  شما شگفت‌زده شدم.

وی با اشاره به بازدید روز گذشته است از استان خراسان و بازدید از دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ایران کشور دوست و همسایه ما است و ما همواره برای داشتن همکاری‌های علمی و غیر علمی با این کشور مشتاق بودیم و هستیم؛ امیدوار هستیم همکاری بین این دو کشور هم بیشتر از گذشته ادامه پیدا کند و روابط قوی و مستحکم‌تری با هم داشته باشیم.

در ادامه مراسم "دکتر محسن اسدی لاری" مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از برترین دانشگاه های آموزش پزشکی در کشور و منطقه است و می‌توانید اطمینان داشته باشید که این دانشگاه آمادگی لازم را دارد تا بر اساس علاقه‌مندی شما زمینه افزایش همکاری و تعاملات را بارکشور لبنان فراهم کند.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی ایران برترین دانشگاه کشور در حوزه توانبخشی است و آمادگی آن را دارد تا تجربیات خود را در این حوزه در اختیار شما قرار دهد؛ در زمینه هایی مثل انجام  فعالیت های پژوهشی، آموزش‌های فوق تخصصی و فلوشیپ و برگزاری دوره‌های کوتاه مدت این دانشگاه یکی از توانمندترین دانشگاه‌های علوم پزشکی خواهد بود.

"دکتر اسدی لاری" با اشاره به توانمندی های این دانشگاه در زمینه قلب و عروق گفت: روز آینده از مرکز قلب شهید رجایی بازدید خواهد کرد که یکی از بهترین مراکز حوزه درمان بیماری های قلب و عروق است که زمان خوبی خواهد بود تا  توانمندی‌های کشورمان در حوزه علوم پزشکی و جراحی‌ها قلب‌ و عروق را شاهد باشید.

در ادامه مراسم "دکتر جلیل کوهپایه زاده" رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران از تدوین برنامه‌ای برای همکاری با کلیه کشورها خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اهمیت همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران با کشورهای همسایه اقدام به تدوین برنامه استراتژیک کردیم تا بتوانیم با توجه به توانمندی های چشم گیر این دانشگاه و از طریق امضای تفاهم نامه های مختلف با سایر کشورها همکاری کنیم.

وی با اشاره به جمعیت تحت درمان این دانش گاه که به ۵ میلیون نفر می‌رسد گفت: امیدوار هستیم که تدوین چنین برنامه‌ای که بتواند ارتباط ما با سایر کشور ها را سر و سامان بدهد و تجربیات به دست آمده از جمعیت بالای تحت پوشش و تلاش های تحقیقاتی صورت گرفته در این حوزه را با سایر کشورها به اشتراک بگذاریم.


دفعات مشاهده: 127 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

به گزارش معاونت دانشجویی دانشگاه برگزاری مسابقه کتابخوانی "تجلی ولایت"به مناسبت عید سعید غدیر همراه با جوایز ارزنده در دانشگاه ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۱۲ | 

غدیر

مسابقه کتبی "تجلی ولایت"به مناسبت  عید سعید غدیر توسط اداره توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشگاه ایران در تاریخ ۲۳ مرداد ماه ویژه اساتید ، دانشجویان و کارکنان برگزار خواهد شد.

به گزارش مفدا ایران؛ بنابر اعلام اداره توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشگاه ایران، به مناسبت عید سعید غدیر روز ۲۳ مرداد ماه مسابقه بزرگ "تجلی ولایت" ویژه اساتید، دانشجویان و کارکنان با اهدائ جوایز نقدی برگزار خواهد شد.

این مسابقه بصورت کتبی از کتاب "خطابه غدیر"، تالیف محمد باقر انصاری، روز  ۲۳ /مرداد ماه/ ۱۳۹۸ از ساعت ۱۳ تا ۱۵ در سالن آمفی تئاتر ساختمان معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ایران برگزار خواهد شد.

علاقمندان جهت ثبت نام می‌توانند با شماره : ۸۸۶۰۹۰۴۷  تماس حاصل نموده و یا با مراجعه حضوری به اداره قرآن ثبت نام نمایند.

جهت دریافت کتاب "خطابه غدیر" اینجا را کلیک نمائید.


دفعات مشاهده: 158 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

به گزارش معاونت دانشجویی دانشگاه طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی در مجلس اعلام وصول نشد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۱۲ | 

دکتر حمید اکبری

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت: طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی در حال حاضر در مجلس اعلام وصول نشد. تصمیم نهایی پس از جلسات کارشناسی شده دقیق با حضور نمایندگان طراحان، نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان و نمایندگان وزارت بهداشت گرفته می‌شود.

دکتر حمید اکبری؛ قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با مفدا، در خصوص وضعیت طرح دو فوریتی مجلس که موضوع افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی را به دنبال داشته است، گفت: این طرح دو فوریتی در حال حاضر در مجلس اعلام وصول نشده است.

وی ادامه داد: بر اساس جلسه‌ای که دو روز گذشته در کمیسیون بهداشت برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که تصمیم گیری نهایی در این خصوص به جلسات کارشناسی شده دقیق با حضور نمایندگان طراحان، نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان و نمایندگان وزارت بهداشت موکول شود.

بسیاری از ارائه دهندگان طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی امضاهای خود را پس گرفته‌اند

اکبری با بیان این که پس از جمع بندی جلسات فوق؛ افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی در مهر ماه جاری اعلام خواهد شد، بیان داشت: تا این لحظه وضعیت افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی در مهر ماه مشخص نیست اما به دنبال اطلاع رسانی بسیار خوبی که در این چند روز از سوی دانشجویان، مسؤولان و جامعه پزشکی ارائه شد، بسیاری از ارائه دهندگان این طرح در مجلس امضاهای خود را پس گرفته و دیگر به دنبال این طرح نیستند اما برای تعداد باقی مانده که کماکان بر حرف خود مصر هستند بنا شد در جلسات عنوان شده به جمع بندی نهایی برسیم.

در حال حاضر در کل کشور ۳۰ هزار فارغ التحصیل دندانپزشکی وجود دارد و حدود ۱۴ هزار دانشجو در رشته دندانپزشکی در حال اشتغال به تحصیل هستند. این تعداد دانشجوی محصل تا شش سال دیگر فارغ التحصیل می‌شوند و به ۳۰ هزار پتانسیل کنونی دندانپزشکان کشور افزوده خواهند شد که بر این اساس سرانه ما در دندانپزشکی نسبت به منطقه رشد قابل توجهی داشته و بسیار بالا خواهد رفت.قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، اضافه کرد: در این جلسات در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که کشور دیگر به افزایش ظرفیت در حوزه پزشکی نیازی ندارد و یا اگر نیاز دارد با چه راه کار مناسبی می‌شود این کمبود را جبران کرد؟ زیرا در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امکان پذیرش افزایش ظرفیت را ندارند و کاملا از بعد اجرایی این پیشنهاد غیر کارشناسی و ناپخته ارائه شده است. این نکته قابل تامل است که بدانیم هر گونه مداخله عجولانه و نامتناسب در آموزش پزشکی در حوزه نیروی انسانی عواقب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به سیستم آموزش، سیستم ارائه دهنده خدمات و مردم به دنبال خواهد داشت.

وی به تعداد دانشجویان دندان‌پزشکی در کشور اشاره کرد و ضمن تاکید بر این نکته که بسیاری از طراحان این طرح از وجود ظرفیت دانشجویان پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی در کشور بی اطلاع بوده‌اند، ابراز داشت: در حال حاضر در کل کشور ۳۰ هزار فارغ التحصیل دندانپزشکی وجود دارد و حدود ۱۴ هزار دانشجو در رشته دندانپزشکی در حال اشتغال به تحصیل هستند. این تعداد دانشجوی محصل تا شش سال دیگر فارغ التحصیل می‌شوند و به ۳۰ هزار پتانسیل کنونی دندانپزشکان کشور افزوده خواهند شد که بر این اساس سرانه ما در دندانپزشکی نسبت به منطقه رشد قابل توجهی داشته و بسیار بالا خواهد رفت.

۱۳ هزار دانشجوی داروساز در کشور به تحصیل اشتغال دارند

اکبری تصریح کرد: در داروسازی نیز در حال حاضر ۲۵ هزار داروساز فارغ التحصیل در کشور وجود دارند که شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده‌اند و حدود ۱۳ هزار دانشجوی داروساز در حال اشتغال به تحصیل داریم که این تعداد نیز تا شش سال دیگر به ظرفیت ما در رشته داروسازی افزوده می‌شوند و تعداد نیروهای فعال ما را به حدود ۳۸ هزار نفر خواهند رساند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با بیان این که با این تعداد منابع انسانی در رشته‌های پزشکی، کمبودی در این حوزه نداریم، یادآور شد: تنها کمبود ما در برخی رشته‌های جراحی و تخصص‌هایی مانند ارتوپدی و مغز و اعصاب است که البته طی چهار سال گذشته به ظرفیت ما در این رشته‌ها نیز افزوده شده است اما زمان نیاز است تا این افراد به خروجی مورد نظر برسند و خدمت خود را آغاز کنند.

وی به اعتراض برخی نمایندگان در نداشتن متخصص در برخی شهرها با متوسط جمعیت پایین اشاره کرد و بیان داشت: معمولا در هیچ کجای دنیا این گونه نیست که در هر شهری با هر نسبت جمعیتی، همه تخصص‌ها یا برخی تخصص‌ها در یک جا مجتمع و آن خدمات تخصصی ارائه شود، زیرا باید تعداد بیمار در هر جمعیتی به حدی برسد که یک متخصص بتواند برای ارائه خدمات خود در آن منطقه مشغول به خدمت شود.

اکبری تاکید کرد: در یک شهر ۱۰ هزار نفری که یکی از نمایندگان در خصوص نبود تخصص در این شهر موضوعاتی را اخیرا بیان کرده است نمی‌توان متخصص مستقر کرد زیرا یک فرد متخصص در کنار علم خود نیازمند ابزار و تجهیزات است که برخی از این دستگاه‌ها و تجهیزات چندین میلیارد تومان هزینه به دنبال دارد که باید به این هزینه، هزینه نگهداری تجهیزات پزشکی نیز افزوده شود. در همه جای دنیا این گونه تخصص‌ها و امکانات و تجهیزات زمانی در یک مکان ارائه می‌شود که بیمار به حد نیاز در آن مکان وجود داشته باشد در غیر این صورت از نظر اقتصاد سلامت، مقرون به صرفه نیست و تنها افزایش هزینه‌ها و فشار بیشتر به مردم را به دنبال دارد.

اقتصاد سلامت باید در کنار خدمات سلامت، دیده شود

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، خاطر نشان کرد: این طبیعی است که برخی خدمات مانند پزشک عمومی در برخی مناطق با جمعیت کمتر ارائه می‌شود و مردم برای دریافت خدمات تخصصی تر باید به شهر و یا منطقه‌ای که خدمات تخصصی تر و امکانات مربوطه را دارد رفته و این خدمات را در آن مراکز دریافت کنند. اقتصاد سلامت باید در کنار خدمات سلامت، دیده شود. اصلااین گونه نیست که امکان دسترسی به پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص در هر شرایطی امکان پذیر باشد و گاه چاره‌ای جز این نیست که ما خود را به مراکزی که از نظر اقتصادی حضور متخصص، تجهیزات پزشکی و هزینه نگاه داشت تجهیزات دارای توجیح اقتصادی است برسانیم.

وی با بیان این که اگر فردی انتظار داشته باشد در همه شهرها با هر جمعیتی، پزشک متخصص و ... وجود داشته باشد اشتباه است، متذکر شد: هیچ زمان این امکان میسر نمی‌شود و اگر هم انجام شود اتلاف منابع را به دنبال خواهد داشت.


دفعات مشاهده: 151 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

به گزارش معاونت دانشجویی دانشگاه مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون دکتری پزشکی آغاز شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۷ | 

 مصاحبه از ۱۹ مرداد؛

مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون دکتری پزشکی آغاز شد

آزمون انتخاب سنجش

​مهلت مجدد انتخاب رشته/ محل در آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی سال ۹۸ آغاز شد و داوطلبان تا عصر فردا ۲ مرداد فرصت دارند انتخاب رشته خود را تکمیل کنند.

به گزارش مفدا، آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی سال ۹۸ در ۶۴ رشته علوم پایه پزشکی و بهداشت، ۲ رشته دندانپزشکی و ۱۳ رشته داروسازی در روزهای پنجشنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱ خردادماه ۹۸ با حضور بیش از ۶ هزار داوطلب برگزار شد.

 مهلت انتخاب رشته/ محل و ارسال سوابق آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) از روز سه شنبه ۱ مرداد تا ساعت ۱۴ روز چهارشنبه ۲ مرداد تمدید شده است. 

با توجه به اعلام ظرفیت جدید در رشته های اپیدمیولوژی و روانشناسی بالینی، داوطلبانی که پیش از این نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده اند می توانند فرم انتخاب رشته/ محل خود را ویرایش کنند.

پیش از این ظرفیت رشته های مختلف در ۷۸ رشته علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دوره های تخصصی و ظرفیت دکتری پژوهشی  در مجموع تعداد یک هزار و ۷۸۰ نفر اعلام شده بود.

آزمون مرحله دوم (مصاحبه) از تاریخ ۱۹ مرداد تا ۷ شهریور ۹۸ توسط دانشگاه های علوم پزشکی در ۱۰ منطقه آمایشی و ۳۸ مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی برگزار خواهد شد.

نتایج نهایی آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی سال ۹۸ در هفته آخر شهریور منتشر می‌شود


دفعات مشاهده: 187 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

به گزارش معاونت دانشجویی دانشگاه پیام معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران به مناسبت کسب بالاترین امتیاز در پایش برنامه عملیاتی مشترک

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۱۹ | 

پیام معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران به مناسبت کسب بالاترین امتیاز در پایش برنامه عملیاتی مشترک 

دکتر شفائی خانقاه

متن پیام آقای دکتر شفائی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران به مناسبت کسب بالاترین امتیاز در پایش برنامه عملیاتی مشترک در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور

به گزارش مفداایران، دکتر شفائی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران، پس از اعلام امتیازات مکتسبه توسط معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و کسب بالاترین امتیاز توسط معاونت دانشگاه ایران، در پیامی  از همکاران این معاونت قدردانی کرد، متن پیام به این شرح است:

 بی شک در دنیای مدرن امروز،  ثروت و سرمایه واقعی کشورهای پیشرفته و ثروتمند دنیا با شاخص‌هایی همچون میزان تخصص نیروی انسانی، میزان بهره‌وری مناسب از زمان و مهارت در کار تیمی سنجیده و محاسبه می‌گردد و مهمترین سرمایه‌گزاری کشورهای در حال توسعه نیز می‌باید بر همین امور صورت پذیرد.

در کشور ما نیز در شرایطی که نیازمند عزم و اراده‌ای مستحکم در پی‌ریزی اقتصادی با کمترین وابستگی به نفت هستیم، اهمیت به این شاخص‌ها خصوصاً توانمندسازی منابع انسانی بیش از پیش می‌باید مورد توجه قرار گرفته و با تاکید بر این سرمایه اصلی به طراحی چشم اندازها بپردازیم.

یکی از شاخص‌هایی که اخیراً در کشور و خصوصاً در وزارت بهداشت مورد تاکید قرار گرفته انجام فعالیت‌های دانشجویی و فرهنگی بر پایه اهداف مشترک استراتژیک و چشم‌اندازهای تعریف شده بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور است که بر این مبنا برنامه‌های تعریف شده در بین تمام دانشگاه‌ها مورد پایش مدام قرار می‌گیرد.

خوشبختانه با اعلام نتایج پایش برنامه عملیاتی مشترک کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در سال ۹۷، معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران با کسب امتیاز ۹۹/۷۰ از ۱۰۰ در دستیابی به اهداف تعیین شده به مقام نخست این رتبه بندی در بین معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دست یافت.

این موفقیت گرچه نمودی از توانایی نیروی انسانی این دانشگاه در تطبیق خود با اهداف مشترک و نمایش توانمندی در اجرای یک عملیات تیمی است؛ ولی خوب می‌دانیم که این "اهداف، اقدامات و برنامه‌های" تدوین شده، در این سال‌ها، دوران جوانی خود را طی کرده و با پختگی فاصله دارد و اجرای کامل آن به معنای نائل آمدن به تمام اهداف کمی و کیفی مورد نظر مسئولین دانشگاه ایران نبوده و معتقدیم خصوصاً در حوزه مسائل فرهنگی و ورزشی دانشجویان، برای رسیدن به قله‌های مرتفع چشم انداز چندساله راه بسیاری پیش‌رو داریم. 

در نهایت باید برای کسب این رتبه، اول سپاس بی شمار را به درگاه احدیت تقدیم داشته و پس از آن، از پرسنل شریف و خدوم معاونت فرهنگی  و دانشجویی و دیگر مدیران و همکاران دانشگاهی که در تمام سختی‌ها ما را در انجام امور یاری کردند، قدردانی ویژه به عمل آورم.

امید است خداوند ما را در رسیدن به اهداف عالی انسانی و اخلاقی‌مان موفق بدارد.


دفعات مشاهده: 280 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر