دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

جلسه توجیهی کارآموزی در بیمارستان رسول اکرم (ص) برای دانشجویان دوره تکمیلی تغذیه برگزار شد. جلسه توجیهی دوره کارآموزی با دانشجویان دوره تکمیلی تغذیه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۱۹ | 
یکشنبه ۱۳ مرداد ماه ۹۸ جلسه توجیهی کارآموزی در بیمارستان رسول اکرم (ص) برای دانشجویان دوره تکمیلی تغذیه با حضور اساتید گروه برگزار شد. در این جلسه مدیر محترم گروه ضمن تبریک به دانشجویان دوره تکمیلی برای پشت سر گذاشتن بخش تئوری این دوره، در خصوص قوانین و مقررات دوره کارآموزی در بیمارستان صحبت نمودند. سپس سرکار خانم دکتر زراتی اطلاعاتی در رابطه با گروه بندی دانشجویان دوره تکمیلی و برنامه حضور هر گروه در هر بخش را ارائه نمودند. این برنامه از ۱۹ مرداد تا ۱ آبان ماه سال ۹۸ در بیمارستان رسول اکرم (ص) برگزار خواهد شد. علاوه بر اساتید، دانشجویان دکترای علوم تغذیه نیز به عنوان سوپروایزر در بخش ها حضور خواهند داشت و دانشجویان را راهنمایی خواهند کرد. در پایان جلسه اساتید گروه از تمامی دانشجویان رعایت نظم و انضباط در بیمارستان را خواستار شدند. دانشجویان نیز سوالات و مشکلات خود را مطرح نموده و مقرر گردید تمهیداتی برای آسان تر شدن دوره برای دانشجویان اندیشیده شود.


دفعات مشاهده: 44 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کسب عنوان محقق جوان برگزیده و دریافت گرنت سفر علمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ | 
کسب عنوان محقق جوان برگزیده و دریافت گرنت سفر علمی توسط آقای محمد باقر ملجایی دانشجوی دکترای تخصصی علوم تغذیه در عرصه بین المللی
محمد باقر ملجایی دانشجوی دکترای تخصصی علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران برای سومین سال پیاپی از سوی کمیته درمان و پژوهش ام اس امریکا (ACTRIMS ) به عنوان محقق جوان برگزیده شد و گرنت سفر علمی به ارزش 600 دلار برای شرکت در همایش سالیانه این کمیته که در تاریخ 28 فوریه تا 1 مارس 2019 در شهر دالاس ایالت تگزاس امریکا برگزار خواهد شد، به ایشان تعلق گرفت.
همچنین 4 مقاله علمی پژوهشی ایشان به شرح ذیل برای ارائه در این همایش پذیرفته شد.
1. The relationship between salt intake and anti-MOG levels in patients with neuromyelitis optica spectrum disorder.
2. Therapeutic effects of dietary supplements in multiple sclerosis; a case report
3. The relationship between consumption of tea, coffee and soft drinks with disability in patients with multiple sclerosis.
4. Anti-MOG, IgG –NMO antibody and disability in patients with neuromyelits optica.

دفعات مشاهده: 311 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پیام تبریک رئیس محترم دانشکده به سرکار خانم دکتر شیما جزایری به علت انتخاب به عنوان پژوهشگر برتر در زمینه ی H-index:بالا15

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۲۷ | 
سرکار خانم دکتر شیما جزایری 
 
پژوهش از مهم ترین اولویت های بنیادین هرجامعه بوده و ارتقای عرصه های علمی، تنها با کوشش مستمر پژوهشگران خلاقی که این مسیر را بااقتدار ادامه می دهند تحقق می یابد بدیهی است نام پرافتخار ایران اسلامی با داشتن چنین محققین گرانقدری همیشه در عرصه گیتی خواهد درخشید .
با فرارسیدن هفته پژوهش موفقیتها وتلاشهای پژوهشگران دانشگاه را ارج می نهیم .لذا بدینوسیله مراتب تقدیر وتشکر خود را از جنابعالی که به عنوان "پژوهشگر برتر در زمینه مرکز بین المللی ثبت کارآزمایی های بالینی ایران عضو مراکز بین المللی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی با H-index بالای 15" شناخته شده اید اعلام می دارم .
امید است در پرتو الطاف بیکران خداوند و کوشش های ارزنده و مستمر شما و تمامی متفکران، پژوهشگران شاهد شکوفایی هرچه بیشتر دانشکده بهداشت باشیم.


 
 
                                                       دکتر یاراحمدی
                                                      رئیس دانشکده بهداشت

دفعات مشاهده: 317 بار   |   دفعات چاپ: 40 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کمبود ویتامین D

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۳ | 
طبق یک مطالعه ی جدید که توسط محققان دانشگاه هاروارد انجام شده است، زنان مبتلا به کمبود ویتامینD   ،  43 درصد بیشتر از افرادی که سطح طبیعی ویتامین D دارند به بیماری MS مبتلا هستند. یافته های این پژوهش نشان می دهد که مرتفع کردن این کمبود، به ویژه در میان زنان جوان و سالم، ممکن است خطر را کاهش دهد. این مطالعه در 14 سپتامبر 2017 در مجله ی Neurology  به چاپ رسیده است. برای این مطالعه، محققان اطلاعات بهداشتی بیش از 800000  زن در فنلاند را بررسی کردند. در تجزیه و تحلیل نمونه های خون، آنها کمبود ویتامین D را  کمتر از 30 نانومول در لیتر، سطوح ناکافی را بین 49 - 30 نانومول در لیتر و سطوح نرمال را 50 نانو مول در لیتر و بالاتر تعریف کردند.
محققان گروه تغذیه می گویند : " تحقیقات بیشتری در مورد دوز بهینه ی ویتامین D برای کاهش خطر ابتلا بهMS  لازم است." اما تلاش برای به دست آوردن مقدار کافی ویتامین D در طول زندگی یک فرد دارای مزایای متعددی برای سلامتی خواهد بود.
برای مطالعه ی مقاله در این زمینه :  Multiple sclerosis: Vitamin D deficiency may predict onset

ترجمه و تهیه: آقای مجتبی خادم الحسینی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم بهداشتی در تغذیه

 

دفعات مشاهده: 551 بار   |   دفعات چاپ: 60 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

روش های طبخ گوشت و ابتلا به دیابت نوع 2

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۳ | 
ممکن است شنیده باشید که گوشت کبابی یا بریان شده می تواند باعث ایجاد سرطان شود و یا این که مصرف گوشت قرمز به ویژه گوشت های فرآوری شده با برخی سرطان ها در ارتباط است ؛ اما این بار تحقیقات نشان می دهند که ممکن است میان طبخ گوشت در دمای بالا و دیابت نوع 2 ارتباط وجود داشته باشد. محققان دانشکده ی بهداشت دانشگاه هاروارد دریافتند که استفاده ی مکرر از روش های پخت و پز با حرارت بالا ( مانند سرخ کردن ، کباب کردن و بریان کردن ) جهت آماده سازی گوشت باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود. بر اساس داده های سه کوهورت بزرگ که به مدت 12 تا 16 سال به طول انجامید و بیش از دویست و هشتاد و نه هزار نفر شرکت کننده را در بر می گرفت پژوهشگران دریافتند که  شرکت کنندگانی که اغلب از گوشت و مرغ پخته شده در حرارت بالا استفاده می کنند نسبت به افرادی که میزان کمتری از این نوع مواد را استفاده می نمایند 1/5 برابر بیش تر احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 دارند. همچنین در این افراد خطر ابتلا به افزایش وزن و چاقی بیشتر بود که خود می تواند به ابتلا  دیابت نوع 2 بیانجامد. توجه داشته باشید که این پژوهش نشان می دهد که روش های پخت و پز به تنهایی می توانند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهند. شرکت کنندگانی که گوشت قرمز و یا مرغ را طوری مصرف می کردند که بسیار پخته و یا  تا حدی سوخته بود به میزان قابل توجهی ریسک بیشتری نسبت به مصرف کنندگان گوشت هایی که به میزان کمی برشته شده بودند داشتند. به گفته ی این پژوهشگران مکانیسم دقیقی برای این موضوع شناخته نشده است اما می توان به نقش بالقوه ی مواد شیمیایی مضر مانند هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای ، آمین های معطر هیتروسیلیک و نیتروزآمین ها ( از نیترات و نیتریتی که جهت نگهداری به گوشت ها اضافه شده است به وجود می آید )  که در اثر حرارت های بالای پخت و پز ایجاد می شود اشاره کرد. این مواد شیمیایی ممکن است واکنش های التهابی را تحریک کرده و تولید انسولین را مختل نمایند و یا مقاومت در برابر انسولین را افزایش دهند که در این حالت بدن نمی تواند به طور مناسب از انسولین جهت تنظیم قند خون استفاده نماید. ثابت شده است که مصرف زیاد گوشت های قرمز مخصوصا انواع فرآوری شده ی آن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت، سرطان ها و مرگ زود رس را افزایش دهد.
همه به ویژه افرادی که در معرض ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 می باشند دقت نمایند در هنگام طبخ از روش های پخت و پز با درجه حرارت پایین و یا حداقل از روش هایی با حرارت بالا اما زمان کوتاه استفاده نمایند. بهترین روش های پخت گوشت ها عبارتند از : تفت دادن، بخار پز، آب پز و یا سایر روش هایی  که از شعله و یا دماهای پائین استفاده می شود.
 
منبع :

Liu G, Zong G, Wu K, Hu Y, Li Y, Willett WC, Eisenberg DM, Hu FB, Sun Q. Meat Cooking Methods and Risk of Type 2 Diabetes: Results From Three Prospective Cohort Studies. Diabetes Care. 2018 Mar 9:dc171992

 

دفعات مشاهده: 365 بار   |   دفعات چاپ: 38 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر