مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران- Methods
روش اجرای مطالعه کودکان کار حصارک روش اجرای مطالعه کودکان کار حصارک

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۴ | 

روش اجرای مطالعه کودکان کار در حصارک:


مکان بررسی در منطقه  حصارک کرج میباشد. در این منطقه با توجه به مشکلات اقتصادی و اجتماعی و حاشیه نشینی و سطح درآمد نسبتا پایین در ساکنین معضلاتی از قبیل عدم دسترسی ساکنان به امکانات اولیه بهداشتی و رفاهی نظیر آب و برق بروز بیماریهای واگیر را ایجاد نموده است. از جمله سایر فاکتورهای خطر میتوان به فراوانی بروز اعتیاد به انواع مواد مخدر در ساکنین منطقه و همچنین به وجود رفتارهای پرخطر جنسی را نام برد. این عوامل خطر موجب افزایش ریسک ابتلا و انتقال عفونتهای واگیر به ویژه در مادران و کودکان گردیده است. 
 
این مطالعه بصورت یک ایستگاه جهادی از سوی موسسه زندگی خوب و به ارایه خدمات رایگان درمانی، مشاوره، مددکاری و حمایت تحصیلی در منطقه حاشیه شهری "مالک اشتر حصارک کرج" و شامل موارد زیر برگزار میگردد:
  • خدمات شامل ویزیت و اعطای داروی رایگان (ویژه نیازمندان)
  • خدمات دندان پزشکی رایگان (ویژه نیازمندان)
  • واکسیناسیون ، آزمایش پزشکی در حوزه تشخیص ایدز و هپاتیت (برای عموم)
  • خدمات مشاوره و مددکاری (برای عموم)
در این ایستگاه جهادی ناحیه مقاومت امام سجاد نیز حضور فعال دارد. تشخیص نیازمندان بر اساس روال سابق بر عهده مدیریت مددکاری موسسه زندگی خوب می باشد.
کلیه عوامل در زمان مقرر در حصارک، انتهای خیابان انقلاب، مدرسه شهیدان میرحبیبی به ارایه خدمات می پردازند.

زمان: جمعه دهم آذر 1396 ساعت نه صبح لغایت شانزده
 

در این مطالعه قصد داریم تا در بین مادران و کودکان پرخطر میزان ابتلا به عفونتهایی همچون HBV-HCV-HIV را بررسی و سپس اقدام به درمان نماییم. با کمک انجمنهای خیریه مردم نهاد مستقر در منطقه ابتدا فراخوانی به همه مادران داده شد. وجه تشویقی فراخوان برای مادران ، بررسی سلامت آنها و کودکان و انجام اقدامات تشخیصی درمانی رایگان بود. در مورخه جمعه 10 آذرماه 1396 با کمک تیم عملیاتی، طی یک جلسه توجیهی فواید و معایب احتمالی تستهای تشخیصی برای مادران توضیح داده شده و سپس در صورت رضایت مادر، فرم رضایتنامه به امضای وی رسیده و از وی ثبت نام به عمل می آید.

پس از ثبت نام و تخصیص کد، از وی در محل مناسب ایستگاه نمونه گیری، 5 سی سی خون وریدی بصورت ناشتا گرفته شده و سپس سوالات تکمیلی پرسیده و در نهایت به وی اغذیه مناسب جهت رفع استرس ناشی از خونگیری داده میشود. نمونه ها در آزمایشگاه جداسازی لخته شده و تحت تستهای زیر قرار میگیرند:
  1. HIVAb
  2. HCVAb
  3. HBsAg
  4. HBsAb
  5. FBS 
نشانی مطلب در وبگاه مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=189.34256.58151.fa
برگشت به اصل مطلب