پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- روابط عمومی
انجام آزمایشات غربالگری روش تشخیصی مناسب برای بیماری دیابت تیپ دو

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۳ | 
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: همزمان با 23 آبان ماه به مناسب گرامی داشت روز جهانی دیابت ( 14 نوامبر )، دکتر سید حسین صمدانی فرد فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص پیشگیری از بیماری دیابت عنوان کرد: به مناسبت سالروز تولد سر فردریک گرانت بنتینگ، کاشف انسولین در 14 نوامبر  این روز در تقویم  بنام روز جهانی دیابت نام گذاری شده است .
دکتر صمدانی فرد گفت: دیابت یک بیماری شناخته شده است که در طب پزشکی قدیمی هم در مورد این بیماری صحبت شده است، که البته با کشف انسولین کمک شایانی در کاهش مرگ و میر ناشی از دیابت شده است.
وی افزود: بیماری دیابت به دو سطح تیپ یک و دو تقسیم می شود که در تیپ یک بیشتر به علت عوامل ژنتیکی بروز می کند و تزریق انسولین برای درمان آن توصیه می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه  بیان نمود: بیماری دیابت تیپ 2 که در سطح جامعه شایع تر است ، از طریق رعایت رژیم غذایی و مصرف دارو قابل کنترل است.
این فوق تخصص غدد ضمن اشاره به اینکه بیماری دیابت معمولا علائم خاصی ندارد، تصریح کرد: خیلی از افراد از بیماری خود اطلاع ندارند ، لذا توصیه می شود افراد نسبت به انجام آزمایشات دوره ای و تست غربالگری اقدام نمایند و از مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه های مصنوعی خوداری و رژیم غذایی را رعایت نمایند. همچنین فعالیت های  ورزشی از جمله  پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهند.
دکتر صمدانی فرد تاکید کرد: افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود نترسند و با رعایت نکات بهداشتی و درمان صحیح به جنگ با بیماری دیابت بروند. 
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.31233.57783.fa
برگشت به اصل مطلب