دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

جلسه هم اندیشی حمایت سازمانی از کادر درمان با محوریت شیوع کرونا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۲/۸ | 
جلسه هم اندیشی حمایت سازمانی از کادر درمان با محوریت شیوع کرونا
جلسه هم اندیشی با موضوع حمایت سازمانی از کادر درمان ارائه دهنده خدمت به بیماران کرونایی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه : این جلسه هم اندیشی با هدف حمایت از کادر درمان مرتبط با کرونا ،حفظ سلامت روحی و روانی کارکنان و کاهش استرس ایشان در زمان بحران کرونا ، روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹ در سالن شورا تشکیل شد.

در ابتدا رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان عنوان کرد: با توجه به بحران پیش آمده مسائل و مشکلات روانپزشکی بیش از گذشته خود را نشان می دهد،در این راستا تیمی از همکاران  گروه روانپزشکی دانشگاه با هدف بهبود سلامت روان کارکنان مرتبط با کرونا تلاش خود را بکار گرفتند .
دکتر شریعت بیان کرد : تولید محتواه‍ای آموزشی ،تشکیل جلسات حمایت گروهی ، ایجاد سامانه مشاوره و ویزیت آنلاین در خصوص سلامت روان و ارائه راهکارهای مناسب از جمله اقدامات انجام شده برای کاهش استرس ،شناسایی مسائل و رفع آنها می باشد.
 در ادامه دکتر ناصربخت ؛ استادیار  پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: ما گام هایی برای ایجاد پروتکل های مشخص جهت حمایت روانی کارکنان در شیوع ویروس کرونا برداشتیم .

دکتر ناصر بخت  گفت: برای ارتقا سلامت روان کارکنان و  کاهش استرس، دو رویکرد سازمانی و فردی داریم  و این امر بر اساس یک فرایند مشارکتی و حمایت های تیمی ، محقق می شود .
 ایشان از نیروی انسانی به عنوان عامل مهم سازمانی نام برد و افزود: سازمان باید یک برنامه استراتژیک را برای کاهش فرسودگی شغلی و  حمایت روانی کارکنان در نظر بگیرد .

سپس مشاور رئیس دانشگاه در امور اجرایی بیان کرد: 
بحران کرونا متفاوت از سایر بحرانهای کشور است و شرایط موجود ؛ استرس شغلی و خانوادگی و افزایش اضطراب کارکنان را به همراه داشته است.
دکتر موسوی خاطر نشان کرد:دانشگاه‌ها بخشی از رسالت خود را با پرداخت مطالبات کارکنان ،ارائه بسته های تشویقی و استفاده از کادر داوطلبانه ایفا کردند.
 ایشان استفاده از سیستم های مجازی را کاری خلاقانه برای ایجاد آرامش در محیط کاری و تقویت روحیه پرسنل دانست.
در ادامه رئیس  دانشگاه علوم پزشکی ایران در این جلسه تصریح کرد: در مراکز درمانی تابعه ،اقداماتی برای کاهش بار روانی کارکنان در زمان بحران کرونا انجام شده است.
دکتر کوهپایه زاده اظهار داشت: با توجه به مستمر بودن شرایط باید تمهیداتی برای آینده کاری در نظر گرفته شود .
ایشان آمادگی دانشگاه علوم پزشکی ایران را جهت حمایت مالی و روانی از کارکنان درگیر  اعلام کرد و افزود: حفظ سلامت جسمی و روحی پرسنل ، تامین مسائل رفاهی  کارکنان و تجهیزات لازم برای ارائه خدمات، ایجاد انگیزش سازمانی و پیگیری مسائل منابع انسانی و استخدامی از جمله برنامه های ما در این راستا است.
دکتر کوهپایه زاده پیشنهاد داد: از ظرفیت دانشگاه هنر برای همکاران در شیفت استفاده شود.

وی تاکید کرد : کمیته سلامت روان دانشگاه برای بررسی مسائل ، استفاده از تجربیات گروه روانپزشکی ،ارائه راهکارها و پروتکل های منسجم با موضوع حمایت روانی از کارکنان در اسرع وقت تشکیل شود.
مدیران عامل بیمارستان های حاضر در جلسه ،تجربیات و راهکارهای خود را جهت کاهش استرس کارکنان و حفظ سلامت روحی آنها به اشتراک گذاشتند که اهم آن به شرح ذیل است:

_استفاده از اساتید روانپزشک جهت مشاوره 
_اهدا بسته های حمایتی 
_ارائه مرخصی های تشویقی به پرسنل شیفت
_استفاده از گروههای داوطلب
 _ارائه خدمات و پشتیبانی روانی از همراهان بیماران
_بهره گیری از فضای مجازی 

دراین جلسه رئیس دانشگاه علوم  پزشکی ایران ، مشاور رئیس دانشگاه در امور اجرایی، رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان،مدیران عامل بیمارستان‌های حضرت رسول (ص)، شهدای یافت آباد و بیمارستان هاشمی نژاد و دبیر هماهنگی اتاق فکر دانشگاه حضور داشتند.

تهیه خبر: رهنورد

  


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2285 بار   |   دفعات چاپ: 86 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر