دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ مجری پیمایش ملی کووید - 19

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۲/۲۳ | 
دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ مجری پیمایش ملی کووید - 19
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در نشست خبری با اصحاب رسانه : دانشگاه علوم پزشکی ایران ؛ مجری پیمایش ملی کووید – 19 است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر متولیان ؛ معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران و مجری طرح پیمایش ملی کووید – 19 در نشست خبری با اصحاب رسانه 23 اردیبهشت 1399 در سالن VIP مرکز همایش های رازی حضور یافت و عنوان کرد: رفتارهای مردم ، مهمترین روش پیشگیرانه جهت مقابله با کرونا به شمار می رود.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران در این نشست خبری بیان کرد: پیمایش ملی کووید- 19 
مطالعه ای در سطح ملی است که با هدف پایش میزان آگاهی،خطر درک شده ، رفتارهای بهداشتی پیشگیرانه ، مولفه های روانشناختی و نیازهای ضروری در خصوص کووید- 19 در جمعیت ایران در حال اجرا می باشد.
دکتر متولیان اظهار کرد: انجام این طرح به دلیل تاثیر گذاری بسیاری از رفتارهای مردم در روند تغییر این اپیدمی ودر جهت کنترل بیماری و حفظ سلامت مردم ، ضروری است.
رئیس پژوهشکده آسیب های اجتماعی تصریح کرد: با توجه به محدودیت های اجتماعی ، مردم باید از سیاستهای اخذ شده اگاهی داشته باشند تا بتوانند به درستی آنها را اجرا نمایند.
وی افزود: پرسشنامه این مطالعه ، الگوی بومی سازی شده پرسشنامه COSMO می باشد که با همکاری چندین دانشگاه و موسسه آلمانی طراحی شده است.
ایشان با اشاره به اینکه موج اول طرح به صورت پرسشگری تلفنی انجام گرفته است، خاطر نشان کرد: در هر موج حدود 525 نفر افراد بالای 18 سال ساکن ایران توسط کارشناسان روانشناسی پایش می شوند.
مجری طرح پیمایش ملی کووید- 19 گفت: تا کنون 4 موج از این طرح با موفقیت انجام و موج 5 آن از تاریخ 22 اردیبهشت ماه آغاز شده است.
دکتر متولیان اعلام کرد: از نظر آگاهی از علائم بیماری ، بیش از 97  درصد شرکت کنندگان در این پایش ،  از سه علامت تب ، سرفه . تنگی نفس اطلاع داشتند و بالای90 درصد از مردم از گروههای در معرض خطر ابتلا به کرونا مطلع بودند.
وی تاکید کرد: بر اساس این مطالعه ، نوزادان  ، کودکان زیر 5 سال و مادران باردار در خطر ابتلا شدید به این بیماری نیستند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه بیان داشت: بیش از 95 درصد مردم در موج اول ، اقدامات پیشگیرانه را انجام 
می دادند ، البته باید به نکته توجه داشت که شواهدی مبنی بر اثربخشی برخی اقدامات پیشگیرانه نظیر استفاده از 
آنتی بیوتیک ، عدم خوردن گوشت ، مصرف دمنوش و تزریق واکسن آنفلونزا وجود ندارد.

وی ابراز کرد: بر اساس این مطالعه، میزان خطر درک شده و شدت درک شده بیماری کووید- 19 در مردم ایران علارغم میزان آگاهی مناسب ، پایین است در صورتی که  شدت بیماری در کرونا 10 برابر آنفلونزا می باشد.
دکتر متولیان در بخش دیگری از صحبت خود عنوان کرد: در ارتباط با اخبار مرتبط با کرونا ، بالاترین نمره اعتماد به رسانه ها متعلق به سیمای جمهوری اسلامی ایران است و از نظر سازمانی ، مردم بیشترین اعتماد را به پزشکان و وزارت بهداشت دارند.
وی افزود: مردم از رسانه ها انتظار دارند تا در خصوص موارد پیشگیرانه ، اطلاعات صحیح به مردم رسانده شود.
مجری پیمایش ملی کووید -19 در دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: بر اساس پایش انجام گرفته ، بیشترین نگرانی مردم مربوط به بیماری کرونا در درجه اول در خصوص از دست رفتن یکی ازعزیزان و در رتبه دوم بخاطر رکود اقتصادی است.
رئیس پژوهشکده آسیب های اجتماعی اعلام کرد: 86 درصد مردم در این طرح ، سفرها  وبرنامه هایی که خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می دهند را لغو کرده اند.همچنین بالاترین نیاز مردم به دستکش ، محلول های ضدعفونی کننده و ماسک بوده است  .
دکتر متولیان ذکر کرد: بر اساس نتایج کسب شده در این پیمایش تا این زمان میزان نگرانی مردم در خصوص ابتلا به بیماری کووید -19 ، روند کاهشی است.
در ادامه خبرنگاران حاضر پرسش های خود را از مجری و همکاران طرح پیمایش ملی کووید – 19مطرح کردند و مصاحبه اختصاصی با معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفت.
لازم به ذکر است پیمایش ملی کووید- 19 به همت معاونت تحقیقات و فناوری  و پژوهشکده آسیب های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با همکاری دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در 8 موج متوالی طراحی و در حال اجرا است.

تهیه خبر :  رهنورد

خبرگزاری دانا
ایرناCAPTCHA
دفعات مشاهده: 4927 بار   |   دفعات چاپ: 162 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر