دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

سیاست های کلی جمعیتی در ابعاد مختلف

 | تاریخ ارسال: 1399/2/30 | 
سیاست های کلی جمعیتی در ابعاد مختلف
به مناسبت روز ملی جمعیت گفتگویی با مدیرگروه سلامت ، جمعیت ، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفته است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر فرهاد فیروز بخت ؛ مدیرگروه سلامت ، جمعیت ، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن گرامی داشت روز ملی جمعیت(30 اردیبهشت)  در خصوص هدف اصلی ابلاغ سیاست های کلی جمعیت عنوان کرد: در  بررسی های جامعی که نسبت به وضعیت فرهنگی کشور انجام ‌گرفت؛ و در ذیل نقشه مهندسی فرهنگی و تحلیل وضعیت فرهنگی خانواده و موضوع جمعیت توجه ویژه ای به مباحث جمعیت شناختی شد و به همین خاطر مجموعه سیاست ها و اقداماتی برای  اصلاح سیاست های جمعیتی در ابعاد فرهنگی،  اجتماعی، اقتصادی، درمانی، آموزشی و همچنین اداری مورد توجه قرار گرفت  و حمایت ها و مشوق هایی در آنجا در نظر گرفته شد؛ تا ما بتوانیم نسبت به اصلاح روندهای جمعیتی که مخاطره آمیز است و کشور را به سرعت به سمت سالمندی می برد و نیروی کار جوان را از دست می دهیم تدبیر لازم صورت بگیرد. 
وی افزود: بعد از این جریان در شورای عالی انقلاب فرهنگی بیش از 6 جلسه به موضوعات جمعیتی و اصلاح سیاستهای جمعیتی پرداخته شد و پس از آن هم این سیاست ها خدمت مقام معظم رهبری ارائه گردید و ایشان هم ضمن تایید این سیاست ها و برنامه ها، رهنمودهایی را برای پیگیری امر داده اند و در نهایت سیاستهای کلی که در مجمع تشخیص مصلحت برای کشور تدوین و  در 30 اردیبهشت 1393  به روسای سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد. 
 ایشان با اشاره به اقدامات  کشورهای دیگر نسبت به اصلاح سیاست های جمعیتی بیان کرد: همه کشورهای جهان که با کاهش نرخ باروری مواجه شدند؛ به سرعت نسبت به اصلاح سیاست های جمعیتی خودشان اقدام کرده اند و الان می شود گفت قریب به اتفاق کشورهای اروپایی که کاهش شدید نرخ باروری را حس کرده اند و با خطر سالمندی  روبرو هستند؛ سیاست های مشوق افزایش نرخ باروری و افزایش جمعیت را در دستور کارشان قرار دادند و ما هم یکی از آن کشورها هستیم.
وی گفت: نرخ باروری بر اساس سر شماری سال 1395   استان تهران برابر ١،٥٦  و برای شهر تهران 1.34 محاسبه شد.
دکتر فرهاد فیروز بخت در جواب به این سوال که سیاست های جمعیتی چقدر موثر بوده است؟ پاسخ داد: واقعیت این است که سیاستهای جمعیتی در دوره زمانی طولانی مدتی تاثیر خود را خواهند گذاشت و اتفاقا این سیاستها برای دراز مدت است؛ همین که اصلاح نگرش مردم و آگاهی های مردم، رویکرد مردم و باور مردم به بحث فرزندآوری تغییر پیدا کند؛ ازدواج ها به هنگام صورت گیرد. از تاخیر در فرزندآوری کاسته شود.
 همچنین با توجه به اینکه ما تقریبا نزدیک به 20درصد زوج‌ها با ناباروری اولیه مواجه هستند؛  ما مشکل ناباروری را در کشور در سطح بالایی داریم. در زمان کوتاه تر و جوانی اگر ازدواج کنند؛ اگر به مشکل ناباروری برمب خورند با پیشرفت هایی که در فن آوری های پزشکی و راه های  درمانی داریم؛  بسیاری از این بیماریها با اندک توجهی درمان  می شود ولی اگر سن بالاتر برود؛  ما با مشکلات جدی تری برای درمان ناباروری مواجه می شویم.
وی افزود:   اگر این سیاستهای آموزشی، ترویجی، تبیینی و اصلاح آگاهی ها و باورها  و نگرش های مردم به خصوص زوجین جوان تغییر پیدا کند؛  آگاهی های کافی داده شود از ابعاد سلامت جسمانی و روحی و روانی و نقشی که فرزند در خانواده می تواند داشته باشد؛ بقاء نسل و آینده را می تواند داشته باشد واز ابعاد ملی و اجتماعی هم نگاه کنیم تا این تغییر باورها صورت بگیرد و به رفتار مناسب منجر شود.
 ایشان در مورد چشم انداز سیاست های جمعیتی اظهار کرد: اینکه ما بخواهیم برای افزایش نرخ باروری عدد و رقم،  یا زمان خاصی را بگوییم یک مقدار زود است. مضاف اینکه نرخ باروری جایگزینی که 1 / 2  است در سطح بین الملل در کشور ما حتما باید بالاتر از این باشد، یعنی ما حداقل را باید 1/ 2   بگیریم و بین 1/ 2  تا 5 / 2 باید هدف گذاری کنیم. چون کشور ما در معرض بسیاری از  مخاطرات است؛ و به همین دلیل حوادث طبیعی رخ که می‌دهد؛ مرگ و میرها که افزایش پیدا می کند. نرخ ناباروری که وجود دارد حتما هدف اولیه ما باید بالاتر از 1/ 2   و تقریبا 5 / 2 قرار بگیرد.
مدیرگروه سلامت ،جمعیت ، خانواده و مدارس با اشاره به مشکلات بر سر راه فرزندآوری جوانان ،  خاطر نشان کرد: مسائل جمعیتی و مسائل اجتماعی چند بعدی هستند. یعنی هم مسائل فرهنگی، باورها، نگرش ها و سبک زندگی، در آنها تاثیر دارد و همچنین نوع سیاست ها و برنامه ها که در حوزه اقتصاد شکل می‌گیرد؛ موضوعی مثل بحث اشتغال جوانان و همچنین  بحث مسکن و رفاه  اقتصادی بخشی از جامعه، اگر مشکل اقتصادی و شغل و اشتغال آنها تامین شود حتما در سن مناسبتری ازدواج می کنند.
دکتر فرهاد فیروز بخت در خصوص عملکرد وزارت بهداشت در حوزه جمعیت و باروری تصریح کرد:سیاستهای جمعیتی وزارت بهداشت کاملاً براساس سیاستهای کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تدوین شده با اشاره به بند اول سیاستهای کلی جمعیتی مبنی بر »ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی « ایشان فرمودند  :مهمترین هدف برای اجرایی شدن این بند ارتقای نرخ باروری کلی نسبت به میزان پایه است و مهمترین فعالیتها و راهبردهای در نظر گرفته شده برای دستیابی به این هدف در برنامه پنجم و ششم؛ افزایش بارداریهای ارادی و خواسته است که با توجه به تاثیر بارداری برنامه ریزی شده در سلامت مادر و کودک تلاش در جهت افزایش بارداریهای برنامه ریزی شده، ضمن ارتقای سلامت گروه هدف به ارتقای نرخ باروری کلی جمعیت نیز کمک خواهد کرد . 
وی در ادامه به شرح اقدامات انجام شده در این حوزه  پرداخت:
-برنامه ریزی برای کاهش میانگین فاصله ازدواج تا تولد فرزند اول
کاهش میزان سقط کلی به میزان 10درصد پایه
برنامه ریزی وانجام اقدا ماتی برای سلامت ازدواج جوانان:
برگزاری کارگاههای آموزشی ازدواج سالم برای جوانان:
برنامه ریزی وانجام اقدا ماتی برای سلامت نوزادان و کاهش مرگ و میر نوزدان
برنامه ریزی وانجام اقدا ماتی برای کاهش مرگ در گروه سنی 30تا 70سال
فعالیت هایی در جهت افزایش تغدیه با شیر مادر
دکتر فرهاد فیروز بخت در مورد تاثیر کرونا بر فرزند آوری اظهار داشت : مطالعات نشان داده که حوادث طبیعی و بحران های اجتماعی  به دلیل وارد کردن شوک های اقتصادی و روحی روانی باعث ایجاد عدم اطمینان نسبت به آینده  می شوند  و تاثیر منفی بر رفتار و تصمیمات افراد از جمله تشکیل خانواده، ازدواج  و فرزند آوری می گذارد . چون بیماری کرونا مقطعی است دوران کاهش مقطعی  فرزند آوری  بستگی به شدت و طول مدت دوران شیوع کرونا و فشار های ناشی از رکود  اقتصادی و تورم و زمان بازگشت مردم به زندگی عادی و رونق دوباره  بازار کار دارد.
ایشان در کلام آخر ذکر کرد: سیاست‌های جمعیتی نیاز حال و آینده کشور است؛. سیاستهای جمعیتی هم به رفاه فرد، خانواده و جامعه می اندیشد؛ ابعاد و ویژگی‌های جمعیتی به گونه ای است که باید هم مسائل اقتصادی و هم مسائل فرهنگی و هم مسائل مربوط به بهداشت، درمان و آموزش در آن دیده شود. 
یعنی همه نیازهایی که یک جامعه سالم دارد. باید به آن توجه شود؛ در کنار همه این ابعاد، ابعاد سیاسی و امنیتی هم خیلی مهم است. یک جامعه مانند یک خانواده است که برای حفظ و بقای خودش باید حتما تلاش کنند. 
وی تاکید کرد: هر چند شما هر میزان رفاه هم  داشته باشید؛ اگر جمعیتی نباشد جامعه ای در معرض زوال قرار بگیرد و ارزشی ندارد.
. مهم ترین سرمایه یک جامعه هم نیروی انسانی است تا بتواند رفاه را به دنبال بیاورد و اقتصاد پویا و مولدی را داشته باشد و این شایسته ایران اسلامی و مردم این سرزمین است.

تهیه خبر : رهنورد


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2762 بار   |   دفعات چاپ: 93 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر