دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • درباره ما
  • مدیریت غذا و آرایشی
  • مدیریت داروئی
  • مدیریت آزمایشگاه
  • تحقیق و توسعه
  • تجهیزات پزشکی
  • اداره فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل
  • اداره مبارزه با قاچاق کالا

معاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز هفته جهانی تیروئید

 | تاریخ ارسال: 1399/3/3 | 


آغاز هفته جهانی تیروئید
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران: 25 ماه می مصادف با 5 خردادماه سال جاری به نام روز جهانی تیروئید نامگذاری شده است.
دکتر محمدی کارشناس تجویز و مصرف منطقی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: هفته جهانی تیروئید از 25 لغایت 31 ماه می (5 لغایت 11 خرداد) و به طور خاص 25 ماه می مصادف با 5 خرداد ماه سال جاری روز جهانی تیروئید نامگذاری شده است .
وی گفت: روز جهانی تیروئید فرصتی را فراهم کرده است تا اعضای انجمن های تیروئید در سراسر جهان با تشویق جوامع ملی و کارگروه های تیروئید، برای اطلاع رسانی درمورد تشخیص و معالجه بیماری های تیروئید و همچنین ارائه راههای پیشگیری و کنترل و نیز پیشگیری کردن از طریق تغذیه کافی ید ، در اختیار عموم قرار دهند. این اطلاعات می تواند از طریق رسانه ها ، رویدادهای سازمان یافته و جلسات با مردم، به اشتراک گذاشته شود. هدف از این کار ارتقاء آگاهی و بیان اهمیت عملکرد بهینه غده تیروئید در دوران کودکی ، در دوران بارداری و در طول زندگی بزرگسالان است.
 از این رو در سال 2020 ، روز جهانی تیروئید به اهمیت عملکرد این غده در مادر و کودک اختصاص یافته است.
 دکتر محمدی در ادامه اظهار داشت: غده تیروئید یکی از بزرگترین غدد درون ریز بدن است. این غده کوچک پروانه ای شکل در مقابل حنجره و زیر گردن قرار دارد و هورمونهای تولید شده توسط آن، بر عملکردهای حیاتی بدن تأثیر می گذارند ، دمای بدن و تپش قلب را تنظیم نموده ، بر قدرت تفکر و مغز تاثیر گذاشته و سوخت و ساز و کنترل متابولیسم ها را بر عهده دارد ، بنابراین سلامت تیروئید از اهمیت بالایی برخوردار است.
اختلالات تیروئید در سرتاسر جهان بسیار شایع است و بر هر سنی تأثیر گذاشته و علائم زیادی دارند. شایع ترین اختلالات تیروئید شامل پرکاری تیروئید (افزایش غیر طبیعی فعالیت تیروئید) ، کم کاری تیروئید (کاهش عملکرد غیر طبیعی تیروئید) ، تیروئیدیت (التهاب غده تیروئید) و سرطان تیروئید است و اغلب در اثر کمبود ید ایجاد می شوند.
یکی از دلایل اصلی کم کاری تیروئید در جهان کمبود مصرف ید است که خوشبختانه از ۳۰ سال قبل با تجویز نمک یددار برطرف شده است .
برای رشد مناسب جنین ، سطح دقیق و صحیح هورمونهای تیروئید در دوران بارداری ضروری است. کودکان برای داشتن رشد و تکامل مناسب به هورمونهای تیروئید قبل و بعد از تولد نیاز دارند . برخی از نوزادان بدون غده تیروئید متولد می شوند . کم کاری تیروئید مادرزادی CHT ، وضعیتی است که به علت کم کاری یا فقدان تیروئید پیش می آِید. نوزادان مبتلا به CHT نمی توانند هورمون تیروئید را به اندازه کافی و برای رفع نیاز بدن تولید کنند خوشبختانه این بیماری به درستی تشخیص داده می شود و در روزهای اول پس از تولد و با یک غربالگری ، درمان صحیح و با دادن مکمل هورمونهای تیروئید و پیگیری های منظم ، آنها می توانند زندگی معمولی را داشته باشند. 
 وی گفت بنا به اظهارات رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم ایران ، از هر ۱۰۰۰ تا۳۰۰۰ نوزادی که متولد می شوند یک‌نفر دچار کم کاری تیروئید است که خوشبختانه با اجباری شدن آزمایش خون پاشنه پا در سه روز اول زندگی تشخیص داده شده و درمان مستمر تا پایان عمر خواهد داشت. 
کارشناس معاونت غذا و دارو در ادامه با اشاره به انواع بیماری های تیروئید اظهار داشت: در کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی، غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند و باعث می شود بسیاری از متابولیسم ها کاهش یابند و علائمی مانند خستگی، احساس سرما، یبوست ، ضعف عضلانی، افزایش وزن علیرغم نخوردن غذا، درد عضلانی، احساس افسردگی و ناراحتی ، خشکی پوست، شکنندگی و ریزش مو، کاهش ضربان قلب، صورت پف کرده، صدای خشن، خونریزی بیش از حد قاعدگی، و افزایش کلسترول بد خون را باعث می شود. کم کاری تیروئید با قرصهایی با ساختار شبیه به هورمون طبیعی تیروئید درمان می شود و احتمالا تا آخر عمر مصرف این قرصها ادامه خواهد داشت. کم کاری درمان نشده در دوران بارداری سبب کم خونی ، پره اکلامپسی، وزن کم نوزاد هنگام تولد ، سقط جنین و مشکلات رشدی و عدم پیشرفت مغز کودک می گردد. کم کاری تیروئید با افزایش تولید پرولاکتین یا هورمون تولید شیر ، مانع از تخمک گذاری شود.
هورمون های بارداری باعث افزایش سطح هورمون های تیروئید در خون شده ، از طرفی هورمون های تیروئید نیز برای رشد مغز جنین ضروری می باشند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از باردار شدن و حاملگی، بررسی های لازم صورت گیرد. پرکاری کنترل نشده و کم کاری تیروئید مشکلاتی را برای مادر و نوزاد به وجود آورند.
در ادامه سایر بیماری های تیروئید شامل: 1 - هایپرتیروئیدی یا پرکاری تیروئید: ناشی از بیماری گریوز، 2- تیروئیدیت یا التهاب تیروئید: ناشی از بیماری های خود ایمنی، دیابت نوع 1، آرتریت روماتوئید، ژنتیک ، عفونت های ویروسی یا باکتریایی و نوع خاصی از داروها ، 3- گواتریا بزرگی غده تیروئید 4- گرههای تیروئید و 5- سرطان تیروئید یا رشد غیر طبیعی سلولهای غده تیروئید را بر شمرد و اظهار داشت جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص این بیماری ها و انواع روشهای تشخیص و درمان به اخبار پایگاه معاونت غذا و دارو به آدرس: https://fdo.iums.ac.ir/ در تاریخ 7 خرداد 98 مراجعه نمایید.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 467 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر