دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

اقدامات برجسته مدیریت سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه

 | تاریخ ارسال: 1399/4/10 | 
اقدامات برجسته مدیریت سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد  معاونت بهداشت دانشگاه
  مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران : ارتقای شاخص‌های سلامت روان ، کاهش آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد با اولویت اقشار آسیب پذیر محقق می شود.  
به نقل از روابط  عمومی معاونت بهداشت: دکتر جمشید واشانی در مصاحبه با سردبیر مجله صحت: مدیریت سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد  معاونت بهداشت دانشگاه، با فعالیت در سه حوزه‌ی سلامت روانی،‌ سلامت اجتماعی  و پیشگیری از اعتیاد و کاهش آسیب مصرف مواد و با به کارگیری تعداد 85 روان شناس در مراکز خدمات جامع سلامت و تعداد 10 مرکز گذری کاهش آسیب و 20 تیم سیار و یک موبایل سنتر، نقش بسیار مهمی در سلامت روانی افراد جامعه تحت پوشش ایفا می نماید. 
مهندس مهدی عرب؛ سردبیر مجله صحت و مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت به مناسبت روز و هفته‌ی جهانی مبارزه با مواد مخدر، مصاحبه ای را با دکتر واشانی؛ مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد این معاونت، انجام داد. متن این گفتگو، به این شرح است.
لطفاً درباره اهمیت سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد، صحبت کنید.
مدیریت سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با به کارگیری تعداد 85 روانشناس در مراکز خدمات جامع سلامت و تعداد 10 مرکز گذری کاهش آسیب و 20 تیم سیار و یک موبایل سنتر، نقش بسیار مهمی در سلامت روانی افراد جامعه تحت پوشش ایفا می نماید. 
رسالت اصلی سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد  تامین و ارتقای سلامت، رفاه و عدالت اجتماعی برای آحاد جامعه می باشد. ارتقای سلامت روانی جامعه با ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، تحکیم بنیان خانواده، رفع عوامل تنش آفرین در زندگی فردی و اجتماعی و ترویج آموزش‌های اخلاقی، روانشناختی و معنوی و ارتقای شاخص‌های سلامت روان ، کاهش آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد با اولویت اقشار آسیب پذیر محقق می شود.  
 این مدیریت با همکاری تمامی کارشناسان سلامت روان شاغل در شبکه‌ها و مراکز بهداشت تحت پوشش، تمام سعی و تلاش خود را در دستیابی به تحقق این اهداف مهم و اساسی متمرکز نموده است.  
مهمترین فعالیت‌های مدیریت سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد  معاونت بهداشت در مناطق تحت پوشش را بیان کنید.
حیطه فعالیت‌های دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد  معاونت بهداشت در سه حوزه 
•    سلامت روان
•    سلامت اجتماعی
•    پیشگیری از اعتیاد و کاهش آسیب مصرف مواد 
گنجانده شده است که فعالیت در هر کدام از این سه حوزه بسیار گسترده بوده، ولیکن با توجه به اینکه در حال حاضر در هفته مبارزه با مواد قرار داریم، لذا در این مجال، خلاصه‌ای از فعالیتهای حوزه پیشگیری از اعتیاد و کاهش آسیب مصرف مواد را عنوان می‌کنم.
این حوزه فعالیت‌های خود را در بخش پیشگیری اولیه و کاهش آسیب مصرف مواد به شرح ذیل ارائه نموده است:
در حوزه پیشگیری اولیه در سال 98 
1-    تعداد 10772 کارگاه و 32 همایش و ... برگزار شد و تعداد 224693 از  افراد در دسترس، شامل مراجعین به مراکز و واحدهای بهداشتی، آموزش مهارت‌های زندگی به دانش آموزان، آموزش پیشگیری از اعتیاد به دانشجویان، آموزش پرسنل ادارات و سازمان ها، آموزش در محیط های نظامی و زندان ها، آموزش کارگران کارخانجات و .... و همچنین آموزش فرزندپروری به عموم مردم، در این حیطه آموزش گرفتند. 
2-    برگزاری تعداد  1996 کارگاه آموزشی برون و درون سازمانی جهت اولیای نوجوانان 12 تا 17 سال ( نوجوان سالم من) و آموزش تعداد 29423 نفر و ارائه 6594 مشاوره فردی در زمینه پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان 
3-    غربالگری تعداد 547706 نفر در زمینه اختلال مصرف دخانیات الکل و مواد در سال 98 و انجام ارزیابی تکمیلی و تخصصی جهت  13058  نفر از موارد مثبت اولیه توسط روانشناسان و ارائه مشاوره تخصصی در راستای کاهش خطر و ترک مصرف
4-    نظارت و راه اندازی و تداوم فعالیت تعداد 10 مرکز گذری کاهش آسیب، 20 تیم سیار و یک موبایل سنتر در مناطق تحت پوشش دانشگاه ایران و ارائه خدماتی به این شرح:
تحت پوشش قرار دادن تعداد  2717 مصرف کننده تزریقی مصرف مواد و ارائه‌ی خدمات درمان با داروی آستانه پایین متادون و کاهش آسیب از قبیل سرنگ و سوزن، ‌کاندوم و... - تحت پوشش قرار دادن تعداد 2551 مصرف کنندگان غیر تزریقی مواد و ارئه خدمات کاهش آسیب و خدمات حمایتی - توزیع 334,229  تعداد سرنگ و سوزن و 304،039 کاندوم در بین مراجعین و توزیع غذای گرم و استفاده از امکان استحمام و توزیع لباس در بین مراجعین 
5-    برگزاری دوره‌های آموزشی و بازآموزی‌ کارشناسان سلامت روان  شاغل در مراکز و شبکه‌های بهداشت تحت پوشش دانشگاه
6-    برگزاری 2 کارگاه آموزشی جهت مسئولین فنی و پزشکان شاغل در مراکز گذری کاهش آسیب مصرف مواد بصورت متمرکز در معاونت بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی بصورت مستمر در طول سال از طریق مراکز و شبکه های بهداشت و درمان 
7-    شرکت در کمیته‌های استانی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر 
گروه شما در برنامه ها و طرحهای کشوری وزارت بهداشت، چه کارهایی را انجام داده است؟
    اجرای طرح پیام من جهت نوجوانان در معرض خطر 
    راه اندازی کانکس کاهش آسیب در شهرستان بهارستان 
    برگزاری جلسات ارائه گزارش طرح mapping و برسسی و آنالیز داده‌ها و تصمیم‌گیری و هماهنگی جهت جابجایی مراکز گذری کاهش آسیب 
به طور خاص، مهم‌ترین فعالیتهای انجام شده در مدیریت و مقابله با بیماری کرونا را بیان کنید.
    تشکیل کارگروه تخصصی مبارزه با کووید -19 مراکز گذری کاهش آسیب مصرف مواد مخدر در معاونت بهداشت دانشگاه با هدف ارائه‌ی مشاوره‌های تخصصی و انجام غربالگری مراجعین جهت به‌کارگیری روش‌های موثر و مفید مبارزه و پیشگیری از شیوع ویروس کووید -19 و اجرای دستورالعمل‌های وزارت بهداشت در این زمینه
    توزیع مواد ضدعفونی کننده و لوازم حفاظت فردی در مراکز گذری و نیم های سیار و موبایل سنتر در راستای پیشگیری از انتقال بیماری  
    انجام غربالگری مراجعین در مراکز گذری کاهش آسیب مصرف مواد و تیم سیار و مرکز ماده 16 ( اخوان )
و کلام آخر:
قطعاً هیچ یک از اقدامات مذکور محقق نمی‌شد مگر با زحمات بی دریغ، مساعی ارزشمند، اهتمام ویژه وکار گروهی منسجم که حاصل تلاش همکاران پرتلاش سلامت روان و حمایت‌های رئیس محترم دانشگاه و معاون محترم بهداشت.
در  پایان مراتب سپاس خود را از تلاش و زحمات ارزشمند و صادقانه همکاران محترم در زمینه پیش بردن اهداف در حوزه‌ی تحت پوشش معاونت بهداشت تقدیم می‌دارم از درگاه ایزد منان عزت و سلامت، تداوم حضور و تاثیر ان بزرگواران را در مجموعه مسئلت دارم.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1046 بار   |   دفعات چاپ: 39 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر