دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

تفاهم نامه ای بی نظیر در نظام سلامت کشور / هفت امضا برای ترویج فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی

 | تاریخ ارسال: 1399/4/10 | 
تفاهم نامه ای بی نظیر در نظام سلامت کشور / هفت امضا برای ترویج فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی  
دانشگاه علوم پزشکی ایران با شش دستگاه اجرایی و علمی کشور به منظور توسعه فرهنگ کشت و مصرف گیاهان دارویی و همجنین ترویج سبک زندگی سلامت محور تفاهم نامه امضا کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر امیرحسین جمشیدی؛ رییس دانشکده طب ایرانی سه شنبه دهم تیر 1399 پیش از آغاز آیین امضای این تفاهم، اظهارکرد: امروز برای طب ایرانی و حوزه فرآورده های طبیعی و گیاهان دارویی روز بزرگی است. این هم به این دلیل است که تلاش شده تفاهم نامه ای بی همتا به منظور ترویج و توسعه فرهنگ کشت و مصرف گیاهان دارویی و  اصلاح سبک زندگی مردم بر مبنای طب ایرانی به امضای هفت مجموعه مرتبط با این موضوع در عمارت مشیرالدوله برسد.
وی برنامه ریزی برای استفاده کاربردی از گیاهان دارویی، استفاده از گیاهان داروی در فضاهای سبز شهری، توسعه فرهنگ ساخت و مصرف فرآورده های طبیعی، راه اندازی سلامتکده های طب ایرانی، ترویج سبک زندگی سالم و رونق گردشگری سلامت بر پایه طب ایرانی را از مهم ترین اهداف این تفاهم نامه برشمرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی ایران، وزارتخانه های «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، کشاورزی، کشور، «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، «فرهنگ و ارشاد اسلامی» و همچنین «ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» با امضای این تفاهم متعهد می شوند که با همکاری یکدیگر برای تحقق این اهداف تلاش کنند.
وی گفت: بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برای آگاهی بخشی به مردم در خصوص اهمیت گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی، انجام پروژه ها پژوهشی در موسسه «مطالعات تاریخ پزشکی، طب سنتی و مکمل»، ارائه آموزش های لازم به افراد همکار در دانشکده طب ایرانی و مشاوره فنی از تعهدات دانشگاه علوم پزشکی ایران در این تفاهم نامه است.
دکتر جمشیدی با بیان اینکه معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور نیز متعهد شده تا با استفاده از ظرفیت شهرداری ها و دهیاری ها برای فرهنگ سازی در حوزه طب ایرانی تلاش کند، افزود: کمک به شناسایی، ترغیب و سازماندهی متخصصان جویای کار و سایر افراد مجرب در حیطه تولید و فرآوری گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و سنتی و ارایه مشوق های توسعه ای به سرمایه گذاران از دیگر تعهدات وزارت کشور است.
وی اظهار کرد: معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز در معرفی گونه های گیاهی بومی و انحصاری ایران، ارائه مشاوره های تخصصی برای کاشت گیاهان دارویی و معرفی مناطق رویشی گونه های دارویی ایران به ما کمک خواهد کرد.
دکتر جمشیدی با اشاره به نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توسعه گردشگری سلامت، افزود: معاونت میراث فرهنگی این وزارتخانه در این تفاهم متعهد شده تا در زمینه رونق گردشگری سلامت بر پایه طب ایرانی، ایجاد موزه های تاریخ طب و داروسازی سنتی و مرمت آثار ملی مرتبط با طب ایرانی کمک کند؛ همچنین معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در تنظیم برنامه های فرهنگی و تبلیغاتی مبتنی بر طب ایرانی و فرهنگ سازی استفاده از گیاهان دارویی در کنار ما خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: «ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» متعهد شده تا با معرفی نهادهای تامین کننده نهاده های کمکی مورد نیاز در تولید گیاهان دارویی و همچنین معرفی سرمایه گذاران علاقه مند و فراهم نمودن زمینه های لازم برای اجرای طرح های کسب و کار مرتبط با صنعت گیاهان دارویی و فرآورد  های آن تلاش کند.
دکتر جمشیدی در پایان با اشاره به نقش موثر دکتر شمس اردکانی؛ مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در شکل گیری این تفاهم نامه، افزود: اعلام ساختار آموزش سبک زندگی سالم بر مبنای آموزه های طب ایرانی، اعلام بیماری های اولویت دار و رایج قابل درمان توسط طب ایرانی و همچنین برآورد و اعلام نیازهای گیاهان دارویی برای انجام پروژه ها از تعهدات دفتر طب ایرانی در وزارت بهداشت است.
دکتر جلیل کوهپایه زاده؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در آیین امضای تفاهم نامه اظهار کرد: شاید در نگاه سطحی به طب سنتی فکر کنیم، طب محدودی است اما این تفاهم نامه هفت جانبه نشان می دهد چقدر گسترده است و شاید نسبت به طب متعارف، از گستردگی بیشتری هم برخوردار است.
وی با بیان اینکه فضا برای هم اندیشی و همکاری در زمینه طب سنتی بسیار وجود دارد، افزود: انشالله بتوانیم در کنار سازمان های همکار در این تفاهم نامه ضمن ارائه یک کار موفق گروهی، منشا اثر بوده و شاهد اتفاق های خوب در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی باشیم و در سالهای آینده بتوانیم جایگاه بهتری را برای طب سنتی در نظام سلامت ایجاد کنیم.
وی توسعه طب سنتی را رسالت دانشگاه علوم پزشکی ایران دانست و گفت: با راه اندازی دانشکده طب ایرانی و موسسه «مطالعات تاریخ پزشکی، طب سنتی و مکمل» در این دانشگاه، سعی شده تا در مسیر تحقق این رسالت گام برداریم اما باید بدانیم که همچنان راه طوالانی برای رسیدن به اهداف داریم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه این تفاهم نامه فرصت مغتنمی برای سلامت مردم ایجاد می کند، افزود: نگاه ما در دانشگاه علوم پزشکی ایران همواره ملی بوده و اگر مفاد گنجانده شده در تفاهم نامه به عمل برسد، منافع آن به تمام کشور می رسد.
وی همچنین اظهار کرد: تولید داروهای گیاهی هنوز صنعتی و تجاری نشده و در چنین وضعیتی ممکن است با استقبال خوب مواجه نشویم بنابراین باید در زمینه تولید، بسته بندی، نحوه ارائه، فرهنگ سازی و پژوهش های کاربردی کار بیشتری انجام شود.
دکتر کوهپایه زاده در پایان خاطرنشان کرد: در زمینه نحوه ارائه و فروش داروهای گیاهی هنوز به استانداردهای لازم نرسیدیم و عطاری های همچنان به صورت سنتی اداره می شوند. بنابراین لازم است افرادی را برای مدیریت علمی عطاری ها تربیت کرد.
خبر: دزفولی

وب دا
 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1946 بار   |   دفعات چاپ: 57 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر