دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

آسیب پذیری بیماران کبدی در برابر کرونا

 | تاریخ ارسال: 1399/5/5 | 
آسیب پذیری بیماران کبدی در برابر کرونا
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران: داشتن بیماری‌های زمینه‌ای و برخی بیماری‌های کبدی مانند سیروز کبدی فرد را در مقابل ابتلا به کرونا آسیب‌پذیرتر می‌کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: به مناسبت روز جهانی هپاتیت(۲۸ جولای؛ ۶ مرداد) ، گفتگویی با دکتر محسن مسعودی؛ دانشیار، متخصص بیماری های داخلی، فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسال و رئیس بخش گوارش بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)  انجام شده است.
-    انواع هپاتیت: 
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به شعار بهداشت جهانی؛  آینده عاری از هپاتیت (Hepatitis-free future)عنوان کرد:
هپاتیت ویروسی از نوع A,B,C,D,E  هستند .
البته ویروسهای دیگر مثل سیتومگالوویروس و هرپس نیز از عوامل هستند.
-    علائم بروزهپاتیت :
دکتر مسعودی بیان کرد:
عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم از قبیل خستگی، دل درد، ، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم و اندامها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی و کاهش سطح هوشیاری  است
-    راههای انتقال و پیشگیری از هپاتیت:
رئیس بخش گوارش بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در خصوص روش‌های انتقال هپاتیت B وDوC تصریح کرد: این ویروس عمدتاً از طریق تماس با خون افراد آلوده منتقل می‌شود.
همچنین روش‌های زیر می‌تواند باعث انتقال این ویروس شود:
* ارتباط جنسی با افراد آلوده
*  استفاده از سوزن‌های آلوده به ویژه در افراد معتاد
*  سوزن آلوده مثل خالکوبی غیر بهداشتی
*    استفاده از لوازم شخصی به صورت اشتراکی
وی افزود: هپاتیت Cواکسن ندارد لذا از ریش‌تراش، مسواک، و لوازم آرایشی با لوازم شخصی دیگران به‌طور مشترک استفاده نکنید. واکسن هپاتیتB در پیشگیری از بیماری مؤثر است.  هپاتیت AوE از طریق خوردن یا نوشیدن غذا و آبی که با مدفوع فرد آلوده، آلوده شده‌است گسترش می‌یابد.
این بیماری در مناطقی از جهان که وضعیت بهداشتی ضعیفی دارند و آب سالم به اندازه کافی در دسترس نیست رایج تر است.
واکسن هپاتیتA در پیشگیری از بیماری مؤثر است. در برخی از کشورها این واکسن به‌طور معمول برای کودکان و افراد در معرض خطر بالای ابتلاء که قبلاً واکسینه نشده‌اند توصیه می‌شود و به نظر می‌رسد به صورت مادام العمر مؤثر باشد. سایر اقدامات پیشگیرانه شامل شستن دست و پخت صحیح غذا می‌شود.
-    تاثیر هپاتیت برعملکرد کبد :
دکتر مسعودی خاطرنشان کرد:
ویروسها در موارد شدید وحاد می توانند موجب تخریب و از کار افتادن کبد شوند ودر موارد دیگر می توانند مزمن شوند و بتدریج به کبد صدمه بزنند وطی سالها منجر به سیروز کبد شوند ولی بدن انسان اکثرعفونت ها را کنترل می کند و ویروس از بین می رود.
-    ارتباط بیماری های کبدی و ویروس کرونا  
فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه ایران اظهار داشت: کرونا را جدی بگیرید. داشتن بیماری‌های زمینه‌ای و برخی بیماری‌های کبدی مانند سیروز کبدی فرد را در مقابل ابتلا به کرونا آسیب‌پذیرتر می‌کند. علایم گوارشی بیماری کووید۱۹ شامل علائمی همچون اسهال، اسهال خونی و درگیر کردن سیستم کبدی وافزایش 
آنزیم های کبدی است.
-    توصیه های جدی :
دکتر مسعودی در پایان تاکید داشت : هپاتیت قابل پیشگیری است لذا با توجه به علائم و خطرات بیماری های کبدی باید توصیه های بهداشتی را جدی گرفت. همچنین واکسیناسیون به موقع انجام شود و از رفتارهای پرخطر اجتناب کرد.

تهیه خبر : رهنورد


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 789 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر