دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران: رسانه ها کنار نظام سلامت در مقابله با موج جدید کرونا همراه با آنفولانزا

 | تاریخ ارسال: 1399/5/25 | 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران:  رسانه ها کنار نظام سلامت در مقابله با موج جدید کرونا همراه با آنفولانزا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر همکاری رسانه ها در کنار نظام سلامت در مقابله با موج جدید بیماری کرونا همزمان با آنفولانزا در پاییز تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر جلیل کوهپایه زاده، روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی که به منظور تجلیل از خدمات رسانه ها برگزار شد، به ارائه گزارشی از وضعیت مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در روزهای کرونا پرداخت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به فصل پاییز و شیوع آنفولانزا، افزود: آنچه مسلم است اینکه در پاییز موج خطرناکی از بیماری آنفلوانزا در همه جوامع رخ خواهد داد و امسال احتمال دارد این بیماری با کرونا تشدید شود. امیدواریم با همکاری بین بخشی بین نظام سلامت و سایر نهادها، به خصوص رسانه ها همچنین رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم؛ بتوانیم از موج سوم این بیماری با موفقیت عبور کنیم.
وی از تلاش محققان ویروس شناس این دانشگاه برای ساخت واکسن از ویروس کشته شده خبر داد که اکنون در مراحل کار آزمایی است.

دکتر عشرتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست درخصوص نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری کنکور سراسری گفت: در حال حاضر ۱۲۰ بازرس بهداشتی داریم، طبق بررسی ها  با کمبود تعداد ۳۲۰ بازرس روبرو هستیم که از سایر کارشناسان بهداشتی برای رفع این کمبود استفاده خواهیم کرد.
وی در خصوص برگزاری کنکور افزود: سلامت جوانان بیش از کنکور برای ما اهمیت دارد و برنامه ریزی‌ها برای نظارت در زمان برگزاری کنکور سراسری با رعایت پروتکل‌ها انجام شده است.
دکتر عشرتی گفت: هر تغییر رفتاری که در کرونا رخ می‌دهد، اثر آن ۱۵ روز بعد مشخص می شود  که تغییر آمار‌ها ناشی از تغییرات گسترده رفتاری است.
 برای مثال در فروردین ماه که تعطیلات طولانی مدت داشتیم منحنی ابتلا به طور چشمگیری نزولی بود و رعایت ۷۰ درصدی پروتکل‌ها باعث شد که میزان ابتلا و بستری کرونا ثابت شود، اما این وضعیت شکننده است.
دکتر نادر توکلی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران دیگر سخنران این نشست با اشاره به خستگی و فرسودگی و ضرورت مراعات بیشتر مردم افزود: رفتار ویروس کرونا هنوز ناشناخته است و مردم هنوز به این نهایی نرسیده اند  که کرونا یک مخاطره است و اگر به آن توجه نشود وضعیت مانند مصدومان ترافیکی خواهد شد که روزانه به افراد زیادی آسیب می‌زند و جان آن‌ها را می‌گیرد.
او با اشاره به اینکه درحال حاضر موضوعات جدیدی در خصوص بیماری کرونا وجود دارد، ادامه داد: در پیک دوم کرونا درگیری خانوادگی و مرگ در افراد یک خانواده بیشتر است و طبق مشاهدات افراد جوان بیشتر درگیر این بیماری شده‌اند، حتی ابتلا در سن زیر ۱۲ سال دیده شده است و لازم است که روی زمینه‌های ژنتیکی این بیماری تحقیق انجام شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه با تمرکز در استفاده از ماسک توانستیم از شرایط انفجار خارج شویم گفت: روز‌هایی داشتیم که موارد بستری ۲ برابر روز قبل بود و البته باید توجه داشت که هنوز موارد ابتلا به کرونا و بستری بالاست.
دکتر توکلی یادآور شد: هنوز استفاده از ماسک برای برخی از مردم جا نیفتاده است. اگر پروتکل‌های بهداشتی به درستی رعایت شود، می‌توان به ثبات نسبی در کنترل بیماری کرونا رسید.
وی گفت: ما سه مخاطره را در پیش رو داریم که یکی از این مخاطره‌ها مراسم عزاداری ماه محرم است که امیداریم با همکاری مردم و هیئت‌ها بتوانیم از آن عبور کنیم. مخاطرات بعدی همزمانی آنفلوانزا با کرونا و آغاز سال تحصیلی است که تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است.
وی تصریح کرد: وزارت بهداشت در تلاش است دسترسی مردم به واکسن آنفلوانزا را افزایش دهد.

دکتر فتحی معاون غذا و داروی دانشگاه در این نشست رسالت این معاونت را تامین دارو و تجهیزات، پیشگیری و نظارت جدی بر توزیع عادلانه آن در مراکز درمانی دانست و از توزیع داروی «رمدسیویر» تولید داخل از هفته آینده خبر داد.
وی افزود تا کنون ۵۰ پرونده قضایی برای محتکران و متخلفان تشکیل شده است.
دکتر مقتدایی معاون بین الملل دانشگاه در سخنانی با اشاره به برگزاری وبینارهای مشترک در خصوص راهکارهای درمان کوید ۱۹ با بیمارستانها و مراکز دانشگاهی کشورهایی چون ایتالیا، بلژیک و پرتقال؛ افزود: در این وبینارها ضمن به اشتراک گذاشتن آخرین تجربیات در درمان این بیماری، خوشبختانه با تحسین تجربیات گرانسنگ پزشکان ایرانی از سوی محققان و پزشکان سایر کشورها مواجه می شدیم.
وی برگزاری کلاسهای درسی به صورت آنلاین را در شرایط کرونایی، فرصتی برای گسترش آموزش مجازی و جذب بیشتر دانشجویان خارجی در این شرایط توصیف کرد.

دکتر شفایی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه از اندیشیدن تمهیدات لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه در مراکز آموزشی، خوابگاه ها و غذاخوری ها خبر داد و تصریح کرد نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

خانم دکتر فهیم مدیر توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه، ضمن تاکید بر حمایت مالی و تجهیزاتی از مراکز درمانی، از جذب شرکت کنندگان در آزمون استخدامی برای تقویت کادر درمانی بیمارستانهای دانشگاه خبر داد.

دکتر ولایی مدیر مجموعه "مدد" دانشگاه با اشاره به توزیع بیش از ۶ میلیون ماسک N۹۵ و سه لایه در مراکز درمانی تاکید کرد تا کنون کمبودی برای تهیه ماسک و داروهای موردنیاز مراکز درمانی نبوده است. وی به مردم هشدار داد داروهای کرونا را از مراکز غیر مجاز تهیه نکنند. 
در پایان این نشست خبری از خبرنگاران فعال در حوزه سلامت تقدیر شد.

خبر: نظامیگالری شماره ۱  
گالری شماره ۲


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 458 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر