دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

رییس دانشکده پزشکی: خدمت رسانی به مردم وظیفه الهی است

 | تاریخ ارسال: 1399/6/1 | 
رییس دانشکده پزشکی: خدمت رسانی به مردم وظیفه الهی است
در آستانه روز پزشک گفتگویی با دکتر کامران آقاخانی رییس دانشکده پزشکی انجام شده است .
به نقل از روابط عمومی دانشکده پزشکی : متن گفتگو به شرح زیر است: 
•    خودتان را معرفی کنید؟
دکترکامران آقاخانی هستم متخصص پزشکی قانونی ، استاد گروه پزشکی قانونی، رئیس دانشکده پزشکی و بمدت۲۰ سال است که افتخار خدمت در دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان هیئت علمی را دارم . 

•    چه شد که  به رشته پزشکی علاقمند شدید؟
علاقه به پزشکی مانند هر انسانی در کودکی شکل می گیرد. همانگونه که همه کودکان آرزوی فضانوردی، خلبانی و پزشکی را دارند. برای من هم به همان صورت، اما جدی تر بود و مرحوم پدرم تمام تلاش خود را دراین راستا بکار گرفت و ارتباط من را با دوستان و آشنایان پزشک برقرار کرد تا بتوانم از نزدیک با این حرفه آشنا شوم .

•    به نظر شما وظیفه ذاتی یک پزشک چیست؟
وظیفه ذاتی یک پزشک خدمت رسانی به هم نوع است و این از خود گذشتگی برای مردم را نه یک حرفه بلکه یک وظیفه الهی می دانم . همانگونه که در تعالیم دینی به علم پزشکی به مقوله علم الدیان و علم الابدان  اشاره شده و نباید به پزشکی بجز نجات انسان ها و کاهش آلام ایشان نگاه کرد. همچنین  نمی توان اجر مادی برای پزشکی در نظر گرفت و آن را با پول و مادیات قیاس نمود. 

•    سخت ترین لحظه در زندگی یک پزشک چیست؟
قطعا دیدن ناامیدی بیمار و مرگ و از دست دادن بیمار برای پزشک خیلی دردآور است و این حرفه دائما درمواجه با چنین لحظاتی است . اما من به شخصه از بیماری کودکان بسیار دل آزرده می شوم. خصوصا بیماری های صعب العلاج  و لاعلاج آنها . کودکی ۶ ساله ای را مدتی پیش دیدم که تومور مغزی داشت و تحت شیمی درمانی موهایش ریخته بود و بالطبع بخاطر سن کم از بیماری خود اطلاع نداشت دیدن رابطه مادر و این فرزند دل هر انسانی را به درد می آورد. 

•    چند نکته کلیدی که در دوران حرفه ای پزشکی  به آنها دست یافته اید ؟
باید به شعر حافظ اشاره کنم آنجا که میفرماید :
وفاکنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم     که در طریقت ما کافریست رنجیدن 
متاسفانه این اواخر شاهد هجمه های تلخی از پزشکان و پیراپزشکان بودیم و تهمت های ناروا از بابت درآمد های نجومی و مواردی از این دست، اگر بخواهیم در برابر این هجمه ها جبهه بگیریم و پاسخ بدهیم و بجنگیم از رسالت خود دور شده ایم و دیگر آن حرفه ی الهی و معنوی را نخواهیم داشت. از همه همکارانم می خواهم که راه خود را ادامه دهند و به سوگندی که یاد کرده اند وفادار باشند. ممکن است برخی افراد از روی ناآگاهی و یا خدای ناکرده با غرض ورزی سعی داشته باشند جامعه پزشکی را به چالش بکشند اما وظیفه ما در این موارد این است که با جدیت به کار خود ادامه دهیم و دست از حرکت و پویایی بر نداریم .

•    توصیه شما به پزشکان جوان تازه فارغ التحصیل شده چیست؟
باید بگم که با توجه به تعرفه های فعلی و با توجه به وضعیت اقتصادی امروز کشور نباید درنگاه اول به این حرفه  به چشم درآمد بالا نگاه کرد . هرچند ما بعنوان جامعه پزشکی از این حرفه امرار معاش می کنیم . اما اگر بخواهیم به عنوان درآمد صرفا به این حرفه نگاه کنیم، قداست آن از بین خواهد رفت . 
دانشجویان پزشکی و پزشکان جوان باید این را درنظر بگیرند که اگر حق ویزیت یک پزشک در کشور پایین است، توان پرداخت هم از سوی مردم کم است و قطعا ما این موضوع را به جهت وضعیت تحیرم ها و شرایط اقتصادی بوجود آمده درک خواهیم کرد. اما باید عرض کنم که همه شما عزیزان پس از چند سال تلاش و فعالیت در این عرصه توانایی یک زندگی  با کیفیت در شان یک پزشک را بدست خواهید آورد.

•    پزشک ایده ال از نظر شما؟
در درجه اول پزشک ایده آل نجیب، صادق و دلسوز است و همچنین پیگیر کار بیمار . اگر یک پزشک ، بیمار خود را مانند نزدیکان خود بداند می تواند امنیت و آرامش را در بیمارش ایجاد کند و اینکار بسیار ارزشمند است . 
•    شما مسول تربیت تعداد زیادی از نسل آینده پزشکان کشور هستید : دانشجوی پزشکی ایده ال از نظر شما چگونه است ؟
دانشجوی پزشکی باید عاشق باشد . دانشجوی پزشکی از هوش بالاتری نسبت به عموم جامعه برخوردار است، بنابراین قطعا می تواند درآمد های بهتری با مشاغل دیگر را انتخاب کند و موفق هم باشد. اما اگر روپوش سفید پزشکی به تن کرد باید عاشق حرفه و کشور خود باشد، عاشقانه درکلاسها حضور داشته باشد و در بخش ها تجربه کسب کند تا بتواند درآینده ، در دور افتاده ترین نقاط با توکل بخدا و علم و تجربه خود نجات بخش جان هم نوعان خود باشد که اگر چنین نشود و بخاطر سهل انگاری منجر به از دست دادن جان انسانی شود این عذاب تا پایان عمر با او باقی خواهد بود. 

•    هم اکنون چه فرصتها و تهدیدهایی پیش روی حرفه پزشکی است؟
امروز فراوانی جنسیتی  در پزشک عمومی و تخصص ، بیشتر با خانم ها می باشند که حدود ۷۰% را شامل می شود، شاید این موضوع بدلیل عدم جذابیت مالی برای آقایان است. شرایطی که در سال ۱۳۶۵ شاهد آن بودیم دقیقا عکس این اتفاق بود و در آن زمان برای خانم ها سهمیه اجباری درنظرگرفته بودند.
 این موضوع به دلیل شرایط خاص این حرفه مثلا فعالیت در نقاط دور افتاده و ... باتوجه به شرایط خاص خانم ها به لحاظ خانواده و مرخصی زایمان  و دیگر موارد از این دست شرایط سختی را برای ایشان و کشور بوجود می آورد . هیچ مانعی برای ورود خانم ها درمقاطع تخصص و فوق تخصصی نیست اما وقتی فراوانی جنسیتی تغییر کند در آینده درسطوح جمعیتی ما دچار مشکل خواهیم شد.

•    امروزه مهم ترین مساله رسالت پزشکی موضوع  ویروس کرونا (کووید ۱۹) می باشد، در این خصوص توضحیاتی بفرمایید.
باید بگویم کرونا دیگر مهمان نیست و صاحب خانه است و با ما تا مدتها خواهد بود تا زمانی که درمان قطعی یا واکسنی برای آن ساخته شود ، باید کارو زندگی و آموزش و درمان را بر این پایه برنامه ریزی کنیم .
در طی ماههای گذشته از نزدیک شاهد جان فشانی کادر درمان بودم ، عده زیادی از کادر درمان به این بیماری مبتلا شده اند و متاسفانه تعدادی از این عزیزان را از دست داده ایم که این افراد شهدای سلامت هستند . 
واقعیت تلخ این است که کادر درمان مستهلک شده است و اگر کادر درمان حمایت نشوند، از ادامه فعالیت ناتوان خواهند شد ، این حمایت صرفا حمایت مالی نیست. بلکه کمک مردم را طلب می کند و آن کمک چیزی نیست بجز رعایت دستورالعمل های بهداشتی، عدم حضور در تجمعات و توجه هوشیارانه به دستورات بهداشتی و پزشکی در این زمینه .
قطعا همکار پرستاری که ماهانه ۳تا ۴ میلیون دریافتی دارد و ۱۵ شیفت دربخش کرونا دارند، بدلیل عشق بکار خود و سوگندی که یاد کرده ثابت قدم باقی مانده است ، نه بخاطر این مبلغ ناچیز .
به جرات می گویم اگر مردم ۱ ماه به طور جدی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و پیشگیری های لازم را انجام دهند این بیماری به سرعت محدود خواهد شد و تعداد مبتلایان از تعداد انگشتان دست نیز کمتر خواهند بود. اما متاسفانه تا زمانی که این بیماری جدی گرفته نشود، مردم در مراسم عروسی، عزا وتجمع ها شرکت کنند، برنامه مسافرت ها برقرار باشد. استفاده از ماسک سهل انگاری کنند، این بیماری با همین شدت باقی خواهد ماند و این ویروس جولان خواهد داد و به راحتی عزیزان ما را گرفتار کرده و به کام مرگ می کشاند .
وظیفه مردم پیشگیری و رعایت دستورالعمل هاست و وظیفه کادر درمان خدمت رسانی به بیماران .

•     بهترین و تلخ ترین خاطره خود را از دوران پزشکی بگویید؟
از آنجایی که رشته پزشکی با بیماری و حتی مرگ افراد در ارتباط است. شاید رشته تلخی باشد اما شیرینی هایی هم در بطن خود دارد برای من در رشته پزشکی قانونی ، زمانی که برای اتوپسی جسد هم نوع خود میرویم بسیار تلخ است. اما زمانی که قتلی صورت گرفته باشد و ما بتوانیم پرده از راز این قتل برداریم و این تشخیص ما باعث شود تا قاتلی به دستان عدالت سپرده شود، اتفاق خوبی است و یا زمانی که با تشخیص کارشناسی حرفه ای در پزشکی قانونی ما بتوانیم فرد بیگناهی را نجات دهیم و او را تبرئه کنیم این خاطره واقعا شیرین می شود . در مجموع تلخ و شیرین در پزشکی کنار هم هستند. 
در پایان روز پزشک را به جامعه بی باک و تلاشگر پزشکی که باوجود شرایط سخت بوجود آمده ، ایستاده ، و ایثار می کنند، تبریک عرض می کنم و یاد تمام شهدای کادر درمان را درتمام سطوح ،پزشکان و پرستاران را گرامی می دارم  . 

خبر: خرم


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 481 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر