دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

سالمندان؛ سالم پیر شوند

 | تاریخ ارسال: 1399/7/8 | 
سالمندان؛ سالم پیر شوند
مدیر گروه سالمندشناسی دانشگاه ایران: هدف ما، آموزش به سالمندان است تا سالم پیر شوند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: به مناسبت روز جهانی سالمندان (۱oct) مصادف با ۱۰ مهرماه ، مصاحبه ای با دکتر سید کاظم ملکوتی؛ مدیر گروه سالمندشناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفته است.
دکتر ملکوتی عنوان کرد: یکی از اهداف سازمان جهانی بهداشت این است که کمک نماید تا سالمندان ، سالم پیر شوند.
مدیر گروه سالمندشناسی دانشگاه ایران بیان کرد: بر اساس اهداف  استراتژیک دانشگاه نسل سوم ، باید خدمات آموزشی ، پژوهشی و فناوری ارائه دهیم که مبتنی برنیاز جامعه باشد.
وی گفت: سرعت سالمند شدن از سرعت ایجاد خدمات بیشتر است و خدمات شهری ، بهداشتی ، درمانی ، رفاهی و آموزش منطبق برافزایش جمعیت سالمندی نیست؛ لذا هدف ما این است با ارائه آموزش کمک نماییم تا افراد با حفظ سلامتی به دوران سالمندی برسند و با ارتقاء خدمات بهداشتی ، امید به زندگی در آنها افزایش یابد.
عضو هیئت علمی دانشگاه بیان داشت: معمولا افراد بالای ۶۵ سال ، جزء گروه سالمند تلقی می شوند ولی در کشورهای در حال توسعه به علت عدم رعایت مطلوب مراقبت های سلامت، افراد زودتر پیر می شوند و سالمندان بیشتر بیمار هستند.
دکتر ملکوتی اشاره داشت: یکی دیگر از اهداف سازمان جهانی بهداشت این است که سالمندان در تولید ملی و توسعه کشور نقش داشته باشند و احساس استقلال و مفید بودن نمایند .
وی ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد که بیشتر نیاز های گروه سالمند شامل خدمات بیمه ای و مسائل درآمدی است که این مسئله در سلامت جسمانی و روانی آنها تاثیر منفی دارد.
ایشان ضمن بیان این نکته که فناوری های جدید در حوزه های توانبخشی، تعادل و حافظه سالمندی توسط دانشگاه های فنی ارائه شده است ، افزود:در عصر کووید نیاز داریم تا از طریق تله مدیسین( پزشکی از راه دور) خدمات تشخیص و درمانی ارائه دهیم .
شایان ذکر است در زمان کرونا، گروه سالمند شناسی دانشگاه در کلینیک دانشکده علوم رفتاری خدمات آنلاین را ارائه داده است .
دکتر ملکوتی تاکید کرد: ارتباطات اجتماعی سالمندان بویژه در این دوران باید حفظ شود و با توجه به رعایت فاصله فیزیکی ، سواد استفاده از دستگاه های الکترونیک به آنها آموزش داده شود .
در ادامه ایشان با اشاره به تاریخچه گروه سالمند شناسی خاطر نشان کرد: رسالت گروه ما ، آموزش و ارائه خدمات خوب است و در این راستا با وزارت بهداشت و سازمان شهرداری هم همکاری های مشترک داریم.
مدیر گروه سالمندشناسی دانشگاه تصریح کرد: ارزش این رشته پایه در این است که جمعیت به سرعت سالمند 
می شود و تا سال ۲۰۳۰ میلادی ، جمعیت سالمندی به بالای ۱۰ درصد می رسد؛ لذا ما نیاز داریم متخصصان این حوزه را برای ارائه خدمات به سالمندان تربیت نماییم.
سید کاظم ملکوتی گفت:گروه جدید تاسیس سالمند شناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دارای ۴ عضو هیئت علمی می باشد که با موافقت شورای گسترش موفق شدیم برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ مجوز جذب ۴ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را دریافت نماییم.
وی افزود: کارشناسان ارشد سالمند شناسی بعد فارغ التحصیلی ، با ویژگی های فیزیکی و روانی ، نیازهای سالمندی ، سیاست های بهداشتی ، مسائل اجتماعی و مدیریت سالمندی آشنا هستند و می توانند به معاونت بهداشت در حوزه آموزش و پژوهش سالمندی کمک نمایند.
دکتر ملکوتی اظهار داشت: قبل از انفصال دانشگاه ، ما در مقطع PHD ، دانشجوی سالمند شناسی داشتیم ولی  در زمان ادغام با دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه سالمند شناسی تعطیل وسهمیه ما را به آن دانشگاه دادند.
البته در آن زمان طب سالمندی مطرح بود و گروه مربوط به آن تشکیل شد که رزدینت هم جذب می کردند. همچنان بعد انفصال هم طب سالمندی ادامه پیدا کرد و بنده در آن موقع مدیر گروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی ایران بودم.
وی افزود: با وجود مجموعه منسجم ازگروه های  طب سالمندی ، سالمند شناسی و روانپزشکی سالمندان، اقدامات خوبی در حوزه های آموزش ، پژوهش و درمان انجام شده است ، البته  طب سالمندی در سال گذشته به گروه فلو طب سالمندی تغییر یافت و علارغم چالش های موجود و بی عدالتی ها توانستیم مجوز جذب دانشجوسالمند شناسی درمقطع کارشناسی ارشد را کسب نماییم .
لازم به ذکر است دانشگاه علوم پزشکی ایران تنها دانشگاهی است که دارای رشته فلوشیب روانپزشکی سالمندی می باشد.
مدیر گروه سالمندشناسی ابراز داشت: امیدواریم بتوانیم مجوز مرکز تحقیقات سلامت سالمندان را بگیریم تا این زنجیره کامل شود.

تهیه خبر : رهنورد


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 164 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر