دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

ارتباط خوب بین پزشک و بیمار، کلید اصلی درمان بیماری ها

 | تاریخ ارسال: 1399/7/15 | 
ارتباط خوب بین پزشک و بیمار، کلید اصلی درمان بیماری ها
مردم به پزشکی نیاز دارند که با آنها ارتباط روحی برقرار کند و مشکلات آنها را بفهمد که این ارتباط در نهایت باعث کوتاه شدن طول درمان، کاهش قصور پزشکی، کاهش شکایت های مردم از پزشکان، افزایش رضایتمندی بیمار و صرفه جویی در بودجه سلامت کشور می شود.
روزگاری، پزشک بر بالین بیمار حاضر می شد و معالج آلام جسمانی و روحانی بیمارش بود و نه تنها به جسم بیمار، بلکه به ناملایمات اجتماعی، روانی و اقتصادی بیمار نیز توجه نشان می داد. حالا این نگرش « کل نِگرانه » به بیمار و بیماری رو به فراموشی است.
 کمپین «شتابگر تغییر باش» تلاشی از سوی جمعی از دانشجویان انجمن علمی دانشجویی اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران است، در جهت احیای این نوع نگاه در دنیای پزشکی.
مهران باسخواه دانشجوی پزشکی و دبیر انجمن اخلاق پزشکی دانشگاه می گوید: این کمپین در زمینه علوم انسانی ِ پزشکی در ایران است که با هدف آگاهی بخشی و آموزش در حوزه اخلاق، در پی پرکردن شکاف موجود بین پزشک و بیمار از «پزشکی روایی» برای ارائه مطلب به مخاطب استفاده کرده و از  مهر ماه سال گذشته آغاز شده است.
پزشکی روایی«Narrative Medicine»، یک رویکرد پزشکی است که از روایات افراد در فعالیت های بالینی، تحقیق و آموزش به عنوان راهی برای بهبود مراقبت های پزشکی استفاده و به متخصصان حوزه پزشکی توصیه میکند، به جای نگاهی کلیشه ای به دریافت اطلاعات لازم برای درمان بیماران؛ به کمک آنچه بیماران برای آنها بازگو میکنند و شیوه ی بازگویی آن، مسیر درمان را بیابند. در واقع روایت بیمار و شیوه روایتگری آن را سرلوحه کار خویش قرار دهند.
باسخواه درباره سایر فعالیت های انجمن علمی اخلاق پزشکی دانشگاه با اشاره به برگزاری مسابقه با طرح سوالاتی برای به چالش کشیدن ذهن در رابطه با دوراهی های اخلاقی در بالین،  تصریح کرد: برگزاری نخستین گالری تاریخ پزشکی در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران، به منظور آشنا کردن دانشجویان پزشکی با پیشگامان این رشته و برگزاری نخستین سمینار و نشست پزشکی روایی در ایران برای معرفی و بیان اهمیت پزشکی روایی، جای خالی آن در جامعه پزشکی و چگونگی حفظ و پرورش آن در هر مقطع از رشته پزشکی؛ با سخنرانی دکتر زویا طاووسیان، متخصص بیماری های زنان و زایمان و دکتر افروز معتمد، فلوشیپ کاردیولوژی، دو مترجم و نویسنده فعال در زمینه پزشکی روایی، از دیگر فعالیت های انجمن در این راستا بوده است.
وی تاکید کرد: فعالیت های این انجمن ادامه خواهد داشت تا بتوانیم برای بیان اهمیت اخلاق در پزشکی در کشور قدم های موثری برداریم.
اکنون پیوند میان پزشکی و علوم انسانی بیش از گذشته است و در حوزه های مختلفی چون علوم انسانی سلامت، هنردرمانی، تاریخ پزشکی و غیره دیده می شود و کتابهای متعددی در این حوزه تالیف شده است که با رواج این تفکر شاهد احیاء سبک طبابت و درمان حکیمان  ایرانی خواهیم بود.

خبر: مجید نظامی


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 357 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر