دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

افزایش ظرفیت تولید ضد عفونی کننده های غیرالکلی توسط شرکت دانش بنیان آواژن پویش

 | تاریخ ارسال: 1399/7/19 | 
افزایش ظرفیت تولید ضد عفونی کننده های غیرالکلی توسط شرکت دانش بنیان آواژن پویش
مدیر شرکت دانش بنیان آواژن پویش تحت پوشش مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران: ظرفیت تولید ضد عفونی کننده های غیرالکلی در سال ۹۹ به چندین برابر افزایش یافته است. 
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر غلامرضا طاهری پاک؛ عضو هیئت علمی گروه بیوشیمی و مدیر شرکت دانش بنیان آواژن پویش تحت پوشش مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: در راستای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید، ظرفیت تولید ضد عفونی کننده های غیرالکلی در سال ۹۹ به چندین برابر افزایش یافته است که در صورت حمایت سازمانهای متولی، می تواند با قیمت بسیار مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.
مدیر شرکت دانش بنیان آواژن پویش بیان کرد: این شرکت در راستای استراتژی کلان دانشگاه علوم پزشکی ایران مبنی بر استقرار دانشگاه نسل سوم و مولفه های آن که کارآفرینی، خلق ارزش و تولید ثروت است، در زمینه تولید محصولات بیولوژی مولکولی و همچنین تولید ضد عفونی کننده های غیر الکلی فعالیت دارد. 
شایان ذکر است شرکت آواژن پویش، از شرکتهای همکار مرکز رشد و فناوری دانشگاه بوده و در حال حاضر، در پارک علم و فناوری البرز مستقر می باشد. 
دکتر غلامرضا طاهری پاک خاطر نشان کرد: شرکت آواژن در زمینه محصولات بیولوژی مولکولی، طی چند سال گذشته موفق به بومی سازی دانش فنی تولید این محصولات شده و  بیش از ۱۳۰ کد محصول مرتبط با فناوری های امیکس (آنالیز جامع سیستم های زیستی ) طراحی و تولید شده است که مورد نیاز مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی حوزه های مختلف علوم زیستی اعم از پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی ، شیلات و آبزیان می باشد. 
وی افزود: زمینه دیگر فعالیت شرکت، تولید محصولات ضد عفونی کننده غیر الکلی می باشد که از حدودا سه سال پیش در نمایشگاه های مختلف داخلی از جمله نمایشگاه ایران ساخت و نمایشگاه صنعت بومی زیستی مرتبط با پدافند غیر عامل معرفی شده است.
عضو هیئت علمی گروه بیوشیمی دانشگاه گفت: با توجه به شرایط حساس کنونی و شیوع بیماری کرونا، تولید این محصول از چند جنبه قابل اهمیت است. کمبود منابع اتانول در کشور از یک سو و از سوی دیگر اثرات مضر الکل به دلیل ایجاد التهابات پوستی و همچنین آسیب رساندن به مخاط تنفسی به ویژه در فضاهای بسته، استفاده از ضد عفونی کننده های غیر الکلی یا پایه آبی می تواند بسیار کمک کننده باشد. 
وی اعلام کرد: پیرو فراخوان معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مبنی بر حمایت از تولید ضد عفونی کننده های غیر الکلی، این محصول مورد تایید قرار گرفت وهم اکنون در حال انجام مراحل ممیزی و بازرسی GMP توسط سازمان غذا و دارو می باشد. 
در زمینه اشتغال زایی، تولید این محصولات منجر به جذب و اشتغال چندین نفر نیروی متخصص و عادی به طور مستقیم و تعداد بیشتری نیز به صورت غیر مستقیم شده  است. 
همچنین در راستای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید، ظرفیت تولید ضد عفونی کننده های غیرالکلی در سال ۹۹ به چندین برابر افزایش یافته است که در صورت حمایت سازمانهای متولی، می تواند با قیمت بسیارمناسب در اختیار مردم قرار بگیرد.

ایشان با بیان این نکته که در حال حاضر هیچکدام از دانشگاه های کشور را  نمی‌توان به تمامی یک دانشگاه نسل سوم دانست، گفت: دانشگاه های نسل سوم به محصول فکر می کنند و پژوهش های ثروت آفرین، کارآفرین و محصول محور انجام می دهند؛ در دانشگاه های نسل سوم، علاوه بر آموزش و پژوهش، به کارآفرینی نیز نگاه ویژه ای می شود و پرهیز از مدرک‌گرایی از مولفه های مهم دانشگاه های نسل سوم است. 
دکتر طاهری پاک تصریح کرد: یکی از ضرورت های مهم،  وجود بخش های مرتبط با علوم فنی و مهندسی در بدنه سیستم سلامت است که در راستای استراتژی دانشگاه نسل سوم می تواند بسیار تاثیرگذار باشد
وی افزود: اعضای هیئت علمی در مسیر حرکت  به سمت دانشگاه نسل سوم نیز باید علاوه برآموزش بتواند به عنوان منتور فناوری(راهنما) ، دانشجویان را به این سمت هدایت  کنند و خود نیز منشأ فناوری باشند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: در دانشگاه نسل سوم باید فضا را آماده کرد تا دانشجو بتواند فناورانه فکر کند و از طرفی استادان نیز باید قابلیت تبدیل ایده به محصول، برقراری ارتباط با صنعت، شناسایی نیاز جامعه و مشکلات بهداشت و درمان را داشته باشند.

تهیه خبر : ره نورد


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 265 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر