دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

لزوم بازنگری جدی در مدیرت بحران و نظام بهداشت و درمان استان تهران

 | تاریخ ارسال: 1399/7/19 | 
لزوم بازنگری جدی در مدیرت بحران و نظام بهداشت و درمان استان تهران به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ تعدادی از نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی آخرین وضعیت مراکز بهداشتی و درمانی در مبارزه با ویروس کرونا صبح امروز از مجتمع بیمارستانی حضرت رسول اکرم ص دانشگاه علوم پزشکی ایران بازدید کردند.
فاطمه قاسم‌پور، عبدالحسین روح‌الامینی، سید محمود نبویان، سید احسان خاندوزی، ابوالفضل عمویی، غلامحسین رضوانی و اقبال شاکری هفت نماینده ای بودند که امروز با همراهی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از معاونین دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی ضمن شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید مدافع سلامت، دکتر ولی الله حسنی، با بازدید از بخشهای بستری بیماران کووید ۱۹، ضمن دلجویی از بیماران، از نزدیک در جریان آخرین وضعیت خدمات رسانی به این بیماران و مشکلات پیش رو قرار گرفتند.
نمایندگان مجلس و مسئولین سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران، پس از بازدید از بخشهای درمان بیماران کرونایی، در جلسه ای چالش های مدیریت بحران کرونا در استان تهران را، مورد بحث و بررسی قرار دادند.
دکتر کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در جامعه و لزوم اعمال تنبیهات بازدارنده گفت: در حال حاضر مهمترین موضوع، کاهش بیماران ورودی به مراکز درمانی است. 
او افزود: نیمی از آمار مرگ بیماران کرونایی کشور، مربوط به استان تهران است که علت آن، متناسب نبودن توسعه زیرساختها و امکانات بهداشتی و درمانی در مقایسه با گسترش شهر ها و افزایش جمعیت استان در سال های اخیر است.
 رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: هم اکنون در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر اساس نیاز، تعداد زیادی طرح توسعه ای، از جمله ۲۷۰ مرکز بهداشتی و خانه بهداشت را در دست ساخت داریم که کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی در ادامه  خواستار توجه ویژه مجلس به بودجه بخش درمان و ارز اختصاص یافته به واردات دارو و لوازم و تجهیزات پزشکی شد، تا لطمه ای به خدمات درمانی بیماران و کیفیت آموزش دانشجویان رشته های پزشکی وارد نشود.
دکتر توکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در این جلسه، با اشاره روند افزایش بیماران کرونایی در استان تهران و کمبود تخت های بستری ویژه و ICU، تعدادی از پروژه های در دست ساخت مراکز درمانی این دانشگاه را برشمرد و گفت: در حال حاضر کار ساخت ۳ بیمارستان با مجموع هزار تخت در مناطق شهر قدس و ملارد؛ حدود ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و موافقت اصولی برای راه اندازی ۳ هزار و ۷۰۰ تخت هم داریم که با توجه به چالش های مالی پیش رو، در آینده نزدیک به بهره برداری نخواهند رسید. 
وی راهکار حل کمبود تختهای بستری را در کوتاه مدت، تامین تجهیزات و افزودن تخت به مراکز درمانی فعال فعلی دانست.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران، ابتلا و فرسودگی کادر درمان، افزایش تعداد مبتلایان و مشکلات اقتصادی بیمارستان ها در پی کاهش درامد و افزایش هزینه های ناشی از ارائه خدمات به بیماران کرونایی را از دیگر مشکلات بخش درمان ذکر کرد.
دکتر توکلی گفت: تا کنون ۱۷ درصد از کادر درمان بیمارستان ها و مراکز درمانی استان تهران به کووید ۱۹ مبتلا شده اند و ۴۵ نفر از این عزیزان به شهادت رسیده اند.
دکتر علیرضا دلاوری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گریزی به مشکلات اقتصادی دانشگاه ها برای تامین هزینه های درمانی ناشی از شیوع کرونا زد و خواستار تخصیص ردیفی خاص در بودجه،  برای تامین هزینه های برون سپاری خدمات مراکز درمانی شد.
دکتر دلاوری افزود به طور میانگین حدود ۴۰ درصد از درامد کارکنان بهداشتی و درمانی پس از شیوع ویروس کرونا کم شده که ناشی از کاهش مراجعه مردم برای درمان سایر بیماری ها و افزایش نیافتن تعرفه های درمانی نسبت به تورم سالیانه است.
خانم دکترمنان حاجی محمودی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دیگر سخنران این جلسه تامین ارز مورد نیاز برای تامین تجهیزات و مواد اولیه برای صنایع دارویی را بسیار ضروری خواند و خواستار جلوگیری از تبلیغات و فروش داروهای قاچاق در فضای مجازی شد.
دکتر تقی ریاحی، مدیر عامل مجتمع آموزشی، درمانی و پژوهشی رسول اکرم (ص) وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سخنانی، با بیان نسبت بالای مرگ و میر بیماران کرونایی در کشور گفت: راه کاهش تلفات، افزایش امکانات درمانی اعم از تخت ها ی ویژه و آی سی یو  و دسترسی به موقع و راحت مردم به امکانات و تجهیزات بیمارستانی است. وی اضافه کرد: در حال حاضر حدود نیمی از بیماران بستری ما، به تخت ICU نیاز دارند که امکان افزایش ظرفیت، در همین فضای بیمارستان وجود دارد و با خرید تجهیزات می توانیم به تعداد بیشتری از بیماران خدمات ارائه نماییم.
در ادامه جلسه و پس از شنیدن مشکلات و دغدغه ها، دکتر عبدالحسین روح الامینی، به نمایندگی از سایر منتخبان استان تهران در مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از زحمات جهادی مدافعان سلامت گفت: علیرغم تلاشهای مسئولان نظام سلامت کشور و برنامه ریزی‌های به انجام شده، بیماری کووید ۱۹ مهار نشده و لازم است در مدیرت بحران کشور، مدیرت بحران این بیماری و نحوه مدیریت نظام ارائه خدمات سلامت کشور بازنگری فوری صورت گیرد.
وی از آمادگی مرکز پژوهش های مجلس برای انجام مطالعات لازم در خصوص این بازنگری ها خبر داد و خواستار یکپارچه کردن منابع دولت، شهرداری تهران، نیروهای مسلح و خیرین و همچنین حمایت قوه قضاییه برای کنترل و مهار کرونا شد. 
نماینده مردم تهران ،ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در پایان از مسئولین سه دانشگاه تهران خواست تا با تهیه پیش نویسی، برای مطالعه و بازنگری در نظام بهداشت و درمان استان تهران با هم همکاری نمایند.
گفتنی است هم اکنون استان تهران با ۴ هزار و ۹۸۰ بیمار کرونایی بستری، روز گذشته ۱۳۲ بیمار فوتی داشته است که طبق پیش بینی ها، با ادامه روند فعلی، تعداد افرادی بستری و فوتی ها در روزهای آتی افزایشی خواهد بود.
خبر: مجید نظامی

CAPTCHA
دفعات مشاهده: 326 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر