دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

 ۱۴ نوامبر؛ روز جهانی دیابت/ توقف دیابت و چاقی تا سال ۲۰۲۵

 | تاریخ ارسال: 1399/8/24 | 
 ۱۴ نوامبر؛ روز جهانی دیابت/ توقف دیابت و چاقی تا سال ۲۰۲۵
۱۴ نوامبر؛ روز جهانی دیابت
 توقف دیابت و چاقی تا سال ۲۰۲۵
دیابت یک بیماری مزمن و متابولیکی است که با افزایش سطح گلوکز خون (یا قند خون) مشخص می شود. در افراد دیابتی یا انسولین ساخته شده توسط بدن کافی نیست و یا اینکه بدن نمی تواند از انسولین ساخته شده به درستی استفاده کند. به هر حال در این بیماری بدن نمی تواند، گلوکز را از خون به سلول ها برساند. به همین دلیل، سطح قند خون افزایش می یابد و با گذشت زمان در صورت عدم کنترل، منجر به آسیب های جدی به قلب و عروق، چشم ها، کلیه ها و اعصاب می شود.
به جز انواع دیابت های نادر، در اصل دو نوع دیابت داریم: دیابت نوع اول یا «دیابت وابسته به انسولین»، بیماری مزمنی است که در آن پانکراس (لوزالمعده) یا هیچ انسولینی تولید نمی کند و یا مقدار تولید آن بسیار کم است. شایع ترین  نوع، دیابت نوع دوم است که معمولاً در بزرگسالان رخ می دهد و بدن در برابر انسولین مقاوم می شود و نمی تواند از انسولین تولید شده، استفاده کند و در نتیجه قند خون، افزایش می یابد.
نزدیک به پانصد میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند که اکثریت آنها در کشورهای کم درآمد و متوسط زندگی می کنند و سالانه ۱.۶ میلیون مرگ مستقیماً به دیابت نسبت داده می شود. طی چند دهه گذشته هم تعداد موارد و هم شیوع دیابت به طور فزاینده ای رو به گسترش بوده. در سه دهه گذشته شیوع دیابت نوع دوم در کشورها به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
در پاسخ به افزایش نگرانی ها سال ۱۹۹۱ سازمان جهانی بهداشت در خصوص افزایش تهدیدهای سلامتی ناشی از دیابت، ۱۴ نوامبر را به عنوان «روز جهانی دیابت» نامگذاری کرد؛ روز جهانی دیابت، بزرگترین کمپین آگاهی بخشی از دیابت در جهان است تا آن را کاملاً در کانون توجه افکار عمومی و سیاسی قرار دهد. این کمپین توسط یک آرم دایره آبی نشان داده می شود که در سال ۲۰۰۷ پس از تصویب قطعنامه سازمان ملل در مورد دیابت تصویب شد. دایره آبی نماد جهانی آگاهی از دیابت است و نشان دهنده وحدت جامعه جهانی دیابت در پاسخ به اپیدمی دیابت است.
هر ساله، مبارزات روز جهانی دیابت بر موضوعی اختصاصی متمرکز است که برای یک یا چند سال مورد توجه قرار می گیرد. شعار و موضوع روز جهانی دیابت در سال ۲۰۲۰، «پرستار و دیابت» است و توقف دیابت و چاقی تا سال ۲۰۲۵ موضوعی است که توافق جهانی آن را دنبال می کند.
برنامه جهانی روز دیابت ۲۰۲۰ بر ارتقا نقش پرستاران در پیشگیری و مدیریت دیابت متمرکز شده چرا که کارشناسان بر این باورند با افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان، نقش پرستاران و سایر کارکنان پشتیبانی حرفه ای بهداشت در کنترل این بیماری اهمیت بیشتری پیدا می کند.
منبع: وب سایت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 228 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر