دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

کرونا زنگ خطر چاقی را به صدا درآورد

 | تاریخ ارسال: 1399/9/24 | 
کرونا زنگ خطر چاقی را به صدا درآورد
کرونا زنگ خطر چاقی را به صدا درآورد
گزارش‌های موجود وزارت بهداشت نشان می‌دهد شیوع چاقی به گونه‌ای است که بیش از یک چهارم افراد در کشور چاق هستند و زنان دو برابر مردان به این عارضه مبتلا بوده و تفاوت زیادی هم از منظر چاقی بین روستاها و شهرها وجود ندارد؛ به طوری که ۲۰ درصد افراد در سطح روستاها و ۲۴ درصد افراد در سطح شهرهای کشور چاق هستند.
در اوج همه گیری کرونا هر روز به شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران که از قبل هم جزو کشورهای درگیر چاقی بود افزوده می‌شود. این مساله عوارض جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر سید ضیا مظهری نایب رئیس انجمن کنترل و درمان چاقی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: شیوع ویروس کرونا باعث شده مردم فعالیت فیزیکی کمتری داشته و حتی تحرکی نداشته باشند که بار بیماری‌ها بعد از پایان همه گیری کرونا افزایش خواهد یافت.
وی افزود: افرادی که اضافه وزن دارند یا به درجاتی از چاقی دچار شدند بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلاء به عوارض روحی، روانی بوده و استعداد و توانایی کمتری در امر یادگیری از خود نشان می‌دهند، کرونا باعث شده همه افراد به ویژه نوجوانان و جوانان چاق اغلب مضطرب، افسرده و بی‌انگیزه شوند و به علت خود کم‌بینی از جامعه بگریزند و میل به درون‌گرایی پیدا کرده و غم تنهایی و افسردگی خود را با ولع بیش‌خوری و ریزه‌خواری تسکین می‌دهند.
دکتر مظهری با بیان اینکه افراد دارای اضافه وزن و چاقی در معرض ابتلاء به عوارض استخوانی به خصوص در زانوها و آرنج‌ها و کمردرد قرار دارند، اظهار کرد: زنانی که انباشتگی چربی‌های اضافه در ناحیه شکم دارند و به شکل سیب چاق شده‌اند، ممکن است با افزایش میزان تستوسترون، مبتلا به هیرسوتیسم یا رویش موهای زائد شوند و کاهش شانس بارداری و باردار نشدن از دیگر عوارض چاقی است.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تغییرات متعدد پوستی چه به صورت کشش و ترک‌خوردگی یا بروز رنگدانه در اطراف گردن و زیر بغل در اثر چاقی، دور از انتظار نیست و مشکلات تنفسی از جمله وقفه تنفس در هنگام خواب، کاهش ظرفیت ریه‌ها و حجم تهویه آن و حتی بروز آسم نیز از عوارض چاقی و اضافه وزن محسوب می‌شود.
دکتر مظهری، فرهنگ آپارتمان نشینی، علاقه کودکان به بازی‌های رایانه‌ای و نشستن پای تلویزیون و کم تحرک بودن را در افزایش آمار چاقی مؤثر دانست و افزود: برای پیشگیری از معضلات و عوارض چاقی باید افراد در ایام قرنطینه خانگی، به مدت نیم ساعت ورزش داشته باشند و تغذیه مناسب را نیز فراموش نکنند.
دکتر محمدرضا وفا؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت گفت: حتی اگر فردی ۵۰ کیلوکالری انرژی بیشتر از نیاز خود در روز مصرف کند، در هفته ۳۵۰ کیلوکالری و در ماه در حدود۱۴۰۰ کیلوکالری اضافه دریافت خواهد داشت. این میزان تقریبا معادل ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم بافت چربی اضافه است. مقدار خیلی کمی از کالری اضافی در ماهیچه ها به صورت ذخایر گلیکوژن ذخیره می شود و مابقی به سرعت در کبد تبدیل به بافت چربی شده و در نقاط مختلف تجمع پیدا می کند. این بافت چربی با چربی های خون در تبادل است. اولین عارضه آن این است که منجر به افزایش چربی خون و پرفشاری خون می شود و در دراز مدت همراه با چاقی و اضافه وزن منجر به افزایش کبد چرب، قند خون و دیابت حتی در سنین پایین می گردد.
این متخصص تغذیه توصیه کرد: سعی کنیم شیوه زندگی را منطبق با شرایط زندگی اصلاح کنیم. همه گروه های سنی و حتی کودکان و نوجوانان که به صورت آنلاین درس و تکالیف خودشان را انجام می دهند باید در فواصل دروس خود حتی داخل منزل و در حیاط خانه ورزش و پیاده روی کنند و فعالیت های مناسب با شرایطی سنی خود انجام دهند تا موازنه کالری برقرار شود. نکته دیگر این است که بافت های ماهیچه ای برای این که باقی بمانند و کار خود را انجام دهند به شدت به فعالیت فیزیکی و ورزشی نیاز دارند. اگر ورزش نکنیم بعد از میانسالی بافت ماهیچه ای به بافت پیوندی و چربی تغییر پیدا می کند که به شدت خطرناک است. بنابراین در انتخاب و مصرف خوراکی ها باید دقت کنیم و یک موازنه بین میزان دریافت غذا و مصرف انرژی برقرار کنیم و حتما ورزش کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مراقب خوراکی هایی که بالاترین دانسیته کالری را در بدن دارند، باشیم. هر گرم چربی ۹ کیلوکالری انرژی دارد. یادمان باشد شیر، ماست، پنیر، گوشت های پرچرب یا حتی مغزدانه هایی که حاوی چربی های خوب هستند بدلیل دانسیته کالری بالا می توانند منجر به چاقی و اضافه وزن شوند.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2134 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر