دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

احتمال نارنجی شدن تهران/ روند افزایشی شیوع کرونا در کشور

 | تاریخ ارسال: 1400/1/3 | 
احتمال نارنجی شدن تهران/ روند افزایشی شیوع کرونا در کشور
احتمال نارنجی شدن تهران/ روند افزایشی شیوع کرونا در کشور
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه میزان بستری‌ها در شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پیشوا بالا رفته است، اظهار کرد: با افزایش بستری‌ها در تهران و روند صعودی آن مواجه‌ایم و احتمال نارنجی شدن تهران وجود دارد.
دکتر علیرضا رئیسی با تاکید بر اینکه سفر رفتن و دورهمی‌ها با توجه به چرخش ویروس جهش یافته که می‌تواند در کشور غالب شود، خطرناک است، اظهار کرد: پیش از شروع سال جدید از مردم خواهش کردیم تا علاوه بر رعایت پروتکل‌ها برای رفتن به سفر برنامه ریزی نکنند چراکه رفتن به سفر و دورهمی‌ها از عوامل مهم شیوع بیماری است. از عزیزانی که سفر نرفته‌اند صمیمانه سپاسگزارم، کسانی که سفر رفته‌اند هرچه سریع‌تر سفر را کوتاه کنند و با رعایت پروتکل‌ها از سفر بازگردند.
وی ادامه داد: درسال گذشته اگرچه هم‌وطنان زیادی را از دست دادیم و تعداد زیادی شهید مدافع سلامت به کشور تقدیم شد اما با همکاری و کمک‌های مومنانه و دعا و رعایت پرتکل‌ها از سوی مردم توانستیم کارنامه قابل قبولی در سطح دنیا داشته باشیم. امیدوارم در سال جدید با رعایت پروتکل‌ها از سوی هم‌وطنان شاید این ماه‌های آخر کرونا را با تلفات کمتری پشت سر بگذاریم.
رئیسی اعلام کرد: تا پایان امسال واکسیناسیون کامل مردم را انجام خواهیم داد اما در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها تا آن موقع این سیر به خوبی پیش نمی‌رود و عزیزان زیاد را از دست خواهیم داد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به بیان آخرین وضعیت کرونا در کشور پرداخت و گفت: روند بستری در آذربایجان غربی و ارومیه صعودی است و امکان قرمز شدن آن وجود دارد. در بوشهر، دیلم، کنگان و گناوه وضعیت به سوی نارنجی شدن است و اگر پروتکل‌ها رعایت نشود امکان قرمز شدن آن‌ها وجود دارد. همچنین شرایط در ایذه و بهبهان به شدت صعودی است و در سقز و بانه و بیجار و کردستان نیز با توجه به شراط صعودی امکان تغییر رنگ وجود دارد.
رئیسی ادامه داد: در شهرستان‌های خوانسار و گلپایگان و کاشان استان اصفهان روند بیماری صعودی است و امکان قرمز شدن خوانسار و نارنجی شدن کاشان وجود دارد.
 به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روند شهرستان‌های آبدانان، ایوان، کردان و دهلران در استان ایلام صعودی و امکان قرمز شدن دهلران و نارنجی شدن باقی این شهرستان‌ها وجود دارد.
رئیسی با بیان اینکه شهرستان‌های یاد شده مهم‌ترین شهرها از نظر سرعت و شیوع بیماری هستند، گفت: تجربه یک ساله به ما نشان داده است که این سفرها می‌تواند عامل افزایش بیماری باشد. شاید دورهمی‌ها و عید دیدنی‌ها صرفا خطرناک نباشند اما این دورهمی‌ها در مکان بسته بدون تهویه منجر به گسترش بیماری می‌شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به افرادی که مجبور به سفر رفتن شدند توصیه کرد: در مکانی حاضر شوید که تهویه کافی داشته باشد، در فضای باز باشید و از ماسک استفاده و مدت زمان دیدارها را کوتاه کنید. از دیدار مستقیم با سالمندان و افراد دارای نقص ایمنی حتما پرهیز کنید.
وی همچنین این را هم گفت که اگرچه نمی‌توان میزان خطر ابتلا به بیماری را به صفر رساند اما با یک سری رعایت ‌ها می‌توان میزان خطر را کم کرد.
رئیسی ادامه داد: افرادی که به شهرهای نارنجی یا قرمز سفر کرده‌اند به سرعت مناطق را با رعایت پروتکل‌ها ترک کنند و افرادی که قصد سفر دارند سفر نکنند. ما از ابتدای پاندمی کووید ۱۹ مرتبا توصیه کردیم مردم از رفتن به سفر پرهیز کنند چراکه تردد و تجممع زیاد و تهویه نامناسب سه عامل شیوع بیماری هستند.
هشدار استاندار تهران نسبت به شیوع پیک دیگر کرونا
استاندار تهران نیز با هشدار نسبت به شیوع پیک دیگر کرونا گفت: با سهل انگاری سلامت هموطنان را به خطر نیندازیم.
دکتر انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به وضعیت شهرهای استان تهران اظهار داشت: ۶ شهر در استان تهران در وضعیت نارنجی قرار گرفته که اکثر مراجعین به بیمارستان ها در دو شهر دماوند و فیروزکوه افراد غیربومی هستند.
وی با تاکید بر عدم سفر به شهروندان افزود: هرگونه دورهمی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی سبب چرخش یروس کرونا به ویژه کرونای انگلیسی می‌شود از این رو برای حفظ سلامت خود و هموطنانمان باید رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیریم.
استاندار تهران سپس خاطرنشان کرد: هرگونه سهل انگاری و سفرهای غیر ضروری نگرانی‌ها نسبت به بازگشت مسافران و شیوع پیک دیگر کرونا در تهران را افزایش می دهد از این رو از تمام شهروندان درخواست می شود که نکات بهداشتی و اولویت عدم سفر را مورد توجه جدی قرار دهند.
پایان خبر


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 749 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر