دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران اعلام کرد راه اندازی کلینیک های تخصصی سرپایی دریافت داروی های تزریقی کرونا

 | تاریخ ارسال: 1400/2/4 | 
راه اندازی کلینیک های تخصصی سرپایی دریافت داروی های تزریقی کرونا
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران اعلام کرد
راه اندازی کلینیک های تخصصی سرپایی دریافت داروی های تزریقی کرونا
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران از راه اندازی کلینکیک های تخصصی سرپایی برای دریافت داروهای تزریقی در موج چهارم کرونا خبر داد و گفت: به منظور حفظ تخت های بستری برای بیماران بدحال،  مبتلایانی که حال عمومی بهتری دارند، برای دریافت داروهای تزریقی به این کلینک ها هدایت می شوند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر نادر توکلی؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران و ستاد کرونای استان تهران گفت: با اوج مجدد کرونا در دو هفته اخیر، دستور العمل راه اندازی کلینیک های تخصصی بستری موقت بیماران کووید-۱۹ تهیه شد تا بر اساس آن بیمارستان ها تمهیداتی برای بیمارانی که حال عمومی نسبتاً مناسبی دارند، به منظور ادامه روند دریافت داروهای تزریقی و استراحت در منزل ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه این دستورالعمل ضریب اشغال تخت های بستری را کاهش می دهد، افزود: خوشبختانه همکاری مطلوب بیمارستان‌ها در اجرای این دستور العمل کمک کرد که به بهره‌وری بسیار خوب در استفاده از تخت های بستری برسیم.
دکتر توکلی دلیل بستری بخشی از بیماران کرونایی را دریافت داروهای تزریقی ضدویروسی و ضدالتهابی  برشمرد و گفت: در هفته گذشته حدود ۱۱ هزار مورد تزریق این داروها در کلینیک های تخصصی سرپایی طبق دستورالعمل جدید انجام شده است.
وی در توضیح نحوه اجرای این دستورالعمل اظهار کرد: بعد از گذشت یک یا دو روز از بستری بیمار مبتلا به کرونا، متخصصین عفونی، ریه یا داخلی بیمارستان ارزیابی می کنند که آیا درمان بیمار می تواند با دریافت روزانه این داروها در کلینیک های تخصصی سرپایی ادامه پیدا کند یا خیر؟ در صورت تایید پزشک، بیمار مرخص و درمان او از طریق کلینیک ادامه پیدا می کند.
دکتر توکلی ادامه داد: علاوه بر این بیمارانی هم که با وضعیت و سطح اکسیژن نسبتا خوب به اورژانس مراجعه کرده اما به دلیل درگیری ریه نیاز به داروهای کورتیکواستروئید و داروهای ضد ویروس تزریقی داشته باشند، به این کلینیک های تخصصی هدایت می شوند.
وی با اشاره به هزینه اثربخشی این کلینیک‌ها، گفت: تاکنون در چارجوب این دستورالعمل بالغ بر هزار بستری بیمارستانی به بخش سرپایی هدایت شده اند و برآورد ریالی کاهش این هزار بستری نشان می دهد که این اقدام چقدر در بهره وردی منابع و اقتصاد درمان موثر بوده است.
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران دستورالعمل کلینیک تخصصی سرپایی را اقدامی هوشمندانه توصیف کرد و افزود: اگر این مداخله به موقع انجام نمی شد، شاید مجبور می شدیم به سمت راه اندازی بیمارستان صحرایی برویم که خوشبختانه هنوز به این مرحله که رسیدگی به بیماران کرونایی خارج از سیستم درمان انجام بشود، نرسیده ایم.
وی در پایان با اشاره به دستور وزیر بهداشت و همکاری خوب سازمان‌های بیمه‌گر، خاطرنشان کرد: تمامی داروهای تزریقی تجویز شده در بخش سرپایی تحت پوشش بیمه هستند و هزینه ای به مردم تحمیل نمی شود.
پایان خبر
حسین دزفولی


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2547 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر