دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

در گفتگو با مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح شد ضرورت برنامه ریزی برای آموزش دستیاران پزشکی قانونی در دانشگاه ها

 | تاریخ ارسال: 1400/2/26 | 
ضرورت برنامه ریزی برای آموزش دستیاران پزشکی قانونی در دانشگاه ها
 
در گفتگو با مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح شد
ضرورت برنامه ریزی برای آموزش دستیاران پزشکی قانونی در دانشگاه ها
مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران بر  این باور است که زمام امور و برنامه ریزی در مورد رشته تخصصی پزشکی قانونی باید به دست وزارت بهداشت و دانشگاهها باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، دکترکامران آقاخانی؛ مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران درگفتگو با این واحد گزارشی از آخرین وضعیت رشته پزشکی قانونی در دانشکده پزشکی و همچنین در کشور ارائه داد.
دکتر آقاخانی اظهار داشت: در سه دانشگاه علوم پزشکی کشور که در شهر تهران هستند ( دانشگاه تهران ، ایران و شهید بهشتی) گروههای آموزشی پزشکی قانونی از سالها قبل تشکیل شده و به آموزش دستیاران در این رشته پرداخته اند، که روند این آموزش با فراز و نشیب هایی بسیار همراه بوده است.
وی افزود: حدود ۸ الی ۱۰ سال پیش به قدری تعداد دستیاران در این رشته در دانشگاه علوم پزشکی ایران زیاد بود که حتی صندلی کافی برای نشستن ایشان در کلاسهای درس را نیز نداشتیم به طوری که با تعداد بالغ بر ۴۰ دستیار، کار آموزش دچار مشکلات عدیده ای شده بود. در زمان وزارت دکتر هاشمی با توجه به اتخاذ برخی سیاستها،گروه های آموزشی پزشکی قانونی تا حد زیادی اختیارات خود را از دست دادند و سازمان پزشکی قانونی زمام برنامه ریزی آموزشی را به دست گرفت که این امر موجب گله مندی اساتید این رشته ازجمله بنده به عنوان دبیر بورد این رشته شد که مکرراً این نگرانی و گله مندی را به وزارت محترم بهداشت اعلام کردیم و امیدواریم این مسئله هرچه زودتر به صورت قانونمند و منطقی حل و اداره شود.
دکتر آقاخانی گفت: امروز با توجه به پاندمی کرونا از یک طرف و فشارهای زیادی که برای فارغ التحصیلان  رشته تخصصی پزشکی قانونی به جهت گذراندن طرح و مشکلات استخدام و حقوق و مزایا از طرف دیگر وجود دارد، از جذابیت این رشته کاسته و داوطلبین ورود به رشته تخصصی پزشکی قانونی درسطح کشور بسیار کم شده است.
مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: با توجه به اینکه ظرفیت آموزش دستیار تخصصی پزشکی قانونی در دانشگاه علوم پزشکی ایران چیزی حدود ۵ الی ۱۰ نفر در سال است اما متأسفانه درحال حاضر در کل تنها ۴ دستیار در گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران مشغول به تحصیل هستند و متأسفانه در دو دانشگاه تهران و شهید بهشتی هم وضعیت به همین صورت است.
وی تنها راه خروج از این وضعیت را در اختیار گذاشتن دوباره زمام امور و برنامه ریزی در مورد رشته تخصصی پزشکی قانونی؛ به دست وزارت بهداشت و دانشگاه ها و جلوگیری از مداخلات سازمان پزشکی قانونی دانست.
دکتر آقاخانی افزود: درحال حاضر در تمام مراکز تابعه، آموزشی و غیر آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران متخصصین پزشکی قانونی مشغول ارائه خدمت هستند و با وجود کمبود دستیار تمام بخش ها به همت این عزیزان پشتیبانی می شود.
مدیر گروه پزشکی قانونی در بحث قوانین و مقررات مربوط به دستیاران نیز گفت: برای استاندارد سازی خدمات متخصصان پزشکی قانونی در مراکز درمانی، ۵ مورد استاندارد از طرف وزارت بهداشت تآیید و اعلام شد که این امر یک تحول عظیمی بود و خصوصا از آقایان دکتر جان بابائی، دکتر حقدوست، دکتر قانعی، دکتر وحید شاهی قدردانی می کنیم.
وی تصریح کرد: با تعیین این استانداردها ما امروز می توانیم، هم برای دستیارانی که الان مشغول به تحصیل هستند و هم دستیارانی که در آینده خواهیم داشت جایگاه حقوقی و شغلی مشخص و مطمئنی داشته باشیم.
مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی دیگر از معضلات مهم رشته پزشکی قانونی را در سطح کشور، مشخص نبودن تفاوت "متخصص پزشکی قانونی" و "پزشک قانونی" در اذهان عمومی ذکر کرد و افزود: متخصص پزشکی قانونی، جایگاه علمی و اجرایی خود را در دانشگاه و مراکز درمانی دارد ولی "پزشک قانونی"  کارشناس و زیر مجموعه قوه قضائیه است، اما به دلیل عدم آگاهی، عوام، معمولاً تفاوتی بین این دو قائل نمی شوند که این موضوع باعث اشتباهات بزرگ و بعضاً سوء استفاده هایی می شود.
 دکتر آقاخانی تاکید کرد: متخصصین پزشکی قانونی یک جایگاه علمی دارند و مانند متخصصین دیگر رشته ها هستند، اما پزشک قانونی بازوی قوی و چشم بینای قوه قضائیه است و امیدواریم این موضوع در وزارت محترم بهداشت نیز نهادینه و مشکلات ناشی از این امر مرتفع شود.
مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص آموزش در این گروه تصریح کرد: در مقطع پزشکی عمومی هر ماه تعداد مشخصی اینترن در مراکز آموزشی تابعه  دانشگاه خصوصا  بیمارستان فیروزگر و حضرت رسول اکرم(ص) تحت آموزش هستند و بر اساس نظر سنجی که انجام شده رضایت بالایی از خدمات آموزشی دریافتی دارند.
وی افزود: دروس تئوری پزشکی قانونی نیز در مقاطع پزشکی عمومی، کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مامائی و کارشناسی ارشد تمام رشته های پیراپزشکی ، و نیز Ph.D  آناتومی توسط گروه ارائه می شود
دکتر آقاخانی در ادامه به فقدان اطلاعات کادر درمان از مسائل حقوقی مرتبط با درمان اشاره کرد و گفت: درتمام۲۱ سال سابقه تدریس در دانشگاه علوم پزشکی ایران متوجه شدم که اکثر کادر درمان و فارغ التحصیلان و دانشجویان کشور به مسائل حقوقی مربوط به درمان آگاهی ندارند که این ناشی از نبود آموزش های مرتبط  در دوران تحصیل است.
وی در خصوص رفع این مشکل اظهار داشت: ما تلاش کردیم در مقطع کارآموزی و کارورزی، از طریق آموزش تئوری این موارد را به دانشجویان انتقال دهیم تا به عنوان مثال قوانین مربوط به سقط را بدانند یا اگر کودکی مورد آزار قرار گرفته بود بدانند وظیفه کادر درمان در آن مورد چیست؟ یا اگر کسی با احتمال مرگ، رضایت به بستری شدن نداد چه کار باید انجام داد و یا مجازات فحاشی و ضرب و جرح کادر درمان چیست؟ همچنین درخصوص قوانین و مقررات حقوقی مربوط به درمان، آموزش هایی را به دانشجویان دادیم و طی ۲۰سال گذشته بیش از ۱۰۰ سمینار در این زمینه برگزار شده است.
مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران درمورد فعالیت های این گروه در حوزه پژوهش نیز گفت: تعداد مقالات گروه پزشکی قانونی به نسبت تعداد اعضای هیئت علمی خود در سطح بالایی است همچنین درنظر داریم مرکز تحقیقات پزشکی قانونی را راه اندازی کنیم و جا دارد از زحمات دکتر متولیان؛ معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه و همکاری ایشان دراین زمینه قدردانی کنم.
او در خصوص تعداد کتاب و مقالات به چاپ رسیده در گروه گفت: بالغ بر ۲۵ جلد کتاب در گروه پزشکی قانونی در شاخه های مختلف درحیطه پزشکی قانونی و قوانین و مقررات حقوقی و مسمومیتها به چاپ رسیده است. همچنین تا کنون بیش از ۲۰۰ مقاله درگروه پزشکی قانونی دنشگاه ایران تهیه شده که باتوجه به تعداد ۵ نفر اعضاء گروه عددی قابل قبول است.
دکتر آقاخانی درخصوص دستاورد های گروه نیز اظهار کرد: گروه پزشکی قانونی در سالهای گذشته همواره حداقل یک رتبه برتر را در بورد کسب کرده اما درحال حاضر باتوجه به کاهش شدید دستیاران این رشته در سطح کشور این موضوع تقریباً مفهوم خود را از دست داده است و امیدواریم که با تدابیر اتخاذ شده و افزایش تعداد دستیاران، مجددا شاهد رونق آموزشی در این رشته باشیم.
مدیر گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره برگزاری کلاسها به صورت مجازی گفت: باتوجه به پاندمی کرونا کلاس های تئوری دانشجویان ما بصورت مجازی برگزارمی شود و در وضعیت قرمز کرونا نیز اینترنهای ما به صورت مجازی آموزش داده شدند به این شکل که رفرنسها و فایل های آموزشی دراختیار ایشان قرار گرفته و هرشب یک سوال حقوقی و پزشکی قانونی درگروه مطرح می شود و بحث و تبادل نظر بین اساتید و دانشجویان انجام می شود و درپایان دوره نیز، آزمون مجازی برگزار می شود
وی در پایان خاطر نشان کرد : گروه آموزشی پزشکی قانونی دانشگاه آمادگی همکاری با تمامی گروههای آموزشی را درخصوص پروژه ها و طرح های تحقیقاتی دارد.
پایان گفتگو
مرجان خرم 
 
 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 400 بار   |   دفعات چاپ: 43 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر